Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Kedy je sneh v záhrade užitočný a kedy skôr škodí?

Sneh v záhrade je prirodzenou súčasťou tohto zimného ročného obdobia. Snehu sa môžeme vyvarovať azda len v nízko položených dolinkách či na juhu či juhozápade Slovenska. Mnohí záhradníci si neuvedomujú, že tak ako môže sneh pomôcť rastlinám prečkať zimu, tak ich môže aj ohroziť, a to najmä v prípade, ak nepoznáme jeho určité riziká. To, že sa snehu v našej záhrade nevyhneme je nemenný fakt, avšak vďaka týmto tipom môžeme zo snehu vyťažiť maximum. 

 

Posledné roky je zimné počasie veľmi premenlivé, a neraz sa strieda tuhý mráz s teplým a slnečným počasím. Takéto agresívne slnko môže poškodiť najmä jemné dlhoročné rastliny, medzi ktoré patrí aj trávnik. Trávnik je rozsiahly komplex, ktorý je na svoju starostlivosť o čosi náročnejší než možno iné časti záhrady. Základom je správny výber snehu. Táto skutočnosť možno znie banálne, ale mnohí začínajúci záhradníci a hobby trávnikári urobili chybu, kedy pokryli sneh z chodníkov, ciest a príjazdových ciest práve na trávnik. Tieto miesta nie je vhodné využiť ako zdroj snehu, nakoľko je v ňom veľa nevhodných látok pre rastliny,rovnako ako najväčšia hrozba - posypová technická soľ. Tá trávnik v kombinácií s tuhým mrazom vysušuje, a akonáhle sa objaví agresívne zimné slnko, riskujeme jeho spálenie. 

 

Do záhrady a na trávniky nenavážame veľké množstvo snehu, a to myslené v merítku výšky. Takýto sneh sa bude počas jari veľmi ťažko topiť a počas chladných nocí aj zamŕzať. Rovnako tým riskujeme aj výskyt plesne snežnej, ktorá postihuje vykladané trávniky. Myslíme aj na fakt, že po trávniku na ktorom je určitá snežná prikrývka by sa nemalo chodiť, nakoľko tým porušujeme zmrznuté steblá trávy. 

 

Sneh môžeme naviesť k popínavým ružiam, záhonovým ružiam, ku krovom, k azalkám, ale vo veľmi jemnej vrstve aj do parenísk či skleníkov. Výnimkou nie sú ani skalky, ktoré pokrývame snehom len veľmi zľahka. 

 

Stromy, vysoké trávy a sneh

Sneh môže byť aj značným nepriateľom, a to najmä pre stromy a vysoké trávy, ktoré pod ťažkou snežnou nádielkou často trpia. Pri vysokých trávach sa stretávame najmä s veľmi frekventovanou chybou, kedy pestovateľ podcení jesennú prípravu na zimu. Pamätáme na to, že tráva by mala byť zaviazaná až po vrch svojich stebiel tak, aby sa sneh nedostal cez voľný stred až ku koreňom - riskujeme tým odumretie značnej časti trávy, ak nie ako celku. 

 

Pri stromoch zasa vzniká riziko zlomenia konárov v dôsledku váhy snehu a mrazu, kvôli ktorému nadzemná časť stromov často veľmi krehne. Sneh sa snažíme z listnáčov, ale najmä z ihličnatých stromov, odpratávať metlou, a čo najrýchlejšie po snežení. Po zamrznutí je lepšie počkať, nakoľko môžeme zlomiť niektorý z konátor. Držíme sa pravidla, že na odpratávanie snehu zo stromov používame výhradne metlu, nikdy nie kovový či drevený nástroj, ktorý by mohol strom len poškodiť.