Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Kedy je vhodný čas na sadenie ovocných stromov?

V súčasnosti sa do popredia opäť dostáva pestovateľstvo. Záujem ľudí o biopotraviny narastá a preto sa niektorí rozhodnú pestovať si zeleninu a ovocie sami. Výsadba ovocných stromov je však pre mnohých tabu, na ktoré si netrúfajú. Avšak ak poznáte základné znaky, dá sa to zvládnuť veľmi jednoducho.

 

Voľnokoreňové či kontajnerové stromčeky?

Pri rozhodovaní, či kúpiť stromček s voľnými koreňmi (zväčša lacnejšiu verziu) alebo si priplatiť za kontajnerový stromček, je potrebné zvážiť aj náročnosť výsadby týchto druhov. Rozdiel medzi nimi je v podstate jednoduchý. Nevýhodou pri voľnokoreňových drevinách je, že stratili pri vyorávaní v škôlke časť koreňov a vyžadujú dosť silný rez. Pri výsadbe i po nej potrebujú väčšiu starostlivosť, aby dobre zakorenili. Rastliny dopestované v kontajneroch, sú väčšinou menšie, ale majú dostatočne vyvinutý koreňový systém, ktorý pri vysádzaní neporušíte. Nevyžadujú úpravu koreňov rezom. Zakoreňujú rýchlejšie a majú takmer stopercentnú ujateľnosť.

 

Kedy sadiť ovocné stromy?

Dreviny s voľnými koreňmi je lepšie vysádzať iba v krátkom období v jeseni a to buď v priebehu októbra, resp. začiatkom novembra alebo na jar. Dreviny z kontajnerov však možno vysádzať od jari do jesene.

 

Úprava stromčeka pred sadením

Voľnokoreniace stromčeky je nutné vysadiť hneď po kúpe. Tesne pred výsadbou je však potrebné poškodené korienky upraviť. Stromčeky s koreňovým obalom netreba orezávať ani upravovať. Ak je stromček vo vrecovine, vysádzame ho aj s ňou. Avšak po vložení do jamy nesmieme zabudnúť vrece rozviazať. Keď je stromček v črepníku, prípadne v plastovom vreci, tieto obaly pred výsadbou odstránime.

 

Ako stromčeky vysádzať?

Pred samotnou výsadbou je nutné vopred si pripraviť jamu. Veľkosť diery závisí od veľkosti koreňového balu. Koreňový bal sa musí pohodlne zmestiť do jamy. Stromček s voľnými koreňmi, tzn. bez koreňového balu nesmie mať korene stlačené a ohnuté smerom hore, pretože by sa ťažko zakorenil. Musia byť rozprestreté, aby sa medzi ne dostala pôda pri sadení. Do stredu jamy zatlčieme oporný kôl. Potom do jamy nalejeme cca 10 litrov vody a necháme ju vsiaknuť. Do polovice jamy nasypeme pôdu, mierne ju utlačíme a potom vložíme stromček. Postupne k nemu prihŕňame pôdu, rovnomerne zo všetkých strán. Je dobré mať niekoho kto stromček pridrží v správnom smere a výške, prípadne ním jemne potriasa, aby sa pôda dostala aj medzi korene. Popri prihŕňaní stromček zalejeme ďalšími 15 až 20 litrami vody, podľa aktuálnej vlhkosti pôdy. Po vsiaknutí prihrnieme zvyšok zeme.

 

Následne mladý strom pevne priviažeme k opornému kolu osmičkovým uzlom. Uviazanie však musí byť zároveň aj voľné, aby sa pri raste nezarezávalo do kmeňa. Kmeň stromu obalíme vrecovinou a bielym papierom, aby sme ho chránili pred slnečným úpalom a odparovaním vody z kôry. Stromček môžeme nakoniec označiť menovkou s názvom druhu a odrody. Je dobré viesť si osobitnú evidenciu s termínom výsadby, ošetrovania a prvej úrody.