Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Kiwi a pestovanie v slovenských záhradách

Kiwi všetci poznáme ako chutné, kyslasté a osviežujúce exotické ovocie so žiarivo zelenou dužinou. Toto nutrične bohaté ovocie, pôvodom z Číny, našlo svoje miesto aj v slovenských záhradách. Vďaka svojim výživovým hodnotám, ktoré zahŕňajú vitamíny C a K, vlákninu a antioxidanty, kiwi nielenže podporuje zdravý životný štýl, ale ponúka aj rôznorodé možnosti využitia v kuchyni.

Na Slovensku, s jeho rozmanitými klimatickými podmienkami, sa pestovatelia musia venovať špeciálnemu prístupu k výberu vhodných odrôd a technikám pestovania, aby zabezpečili úspešný rast a bohatú úrodu. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako môžu slovenskí záhradkári optimálne využiť svoje záhrady pre pestovanie kiwi, aké výzvy môže pestovanie tohto exotického ovocia priniesť a aké sú jeho potenciálne výhody pre domáce i komerčné účely.

Pôvod kiwi a jeho dovoz do Európy

Kiwi, pôvodne známe ako čínsky egreš, je ovocie, ktorého korene siahajú hlboko do histórie Číny. Prvé záznamy o pestovaní tohto ovocia možno nájsť v čínskych historických dokumentoch, kde sa spomína ako delikatesa vyhradená pre cisársku rodinu. Ovocie bolo tradične zbierané z divorastúcich rastlín, až kým sa v 20. storočí nezačalo pestovať komerčne, najprv na Novom Zélande, kde získalo svoje moderné meno po novozélandskom národnom symbole - vtákovi kiwi.

Príchod kiwi na európske pôdy sa datuje do začiatku 20. storočia, ale na Slovensku sa začalo s jeho pestovaním o niečo neskôr. Významným míľnikom pre slovenské pomery bol import prvých sadeníc v druhej polovici 20. storočia, kedy sa začali skúmať možnosti adaptácie tejto rastliny na miestne klimatické podmienky. Pôvodné experimenty boli zamerané na testovanie odolnosti rastlín voči mrazu a zisťovanie, ktoré odrody najlepšie prosperujú v typickej stredoeurópskej klíme.

Pestovanie kiwi na Slovensku

Prvé úspešné úrody kiwi vypestované na Slovensku boli zaznamenané v 80. rokoch. Išlo o odrody dovezené z Nového Zélandu a Talianska, ktoré boli odolnejšie voči mrazom. Po týchto úspechoch pestovanie kiwi začalo naberať na popularite. Trend pestovania kiwi podporili aj lokálne škôlky, ktoré začali ponúkať sadenice kiwi širokej verejnosti, čím sa pestovanie tohto ovocia stalo dostupnejšie pre bežných záhradkárov. V súčasnosti sa kiwi na Slovensku pestuje predovšetkým v teplejších južných oblastiach, kde klimatické podmienky najviac vyhovujú potrebám tejto subtropickej rastliny. 

Botanická charakteristika kiwi

Kiwi, známe pod botanickým názvom Actinidia deliciosa, patrí do rodu Actinidia, ktorý zahŕňa viac ako 50 druhov. Táto rastlina je pôvodom z východnej Ázie, konkrétne z Číny, kde rastie vo voľnej prírode ako robustná, viacročná popínavá rastlina.

Rastlina kiwi je dvojdomá, čo znamená, že samčie a samičie kvety sa nachádzajú na oddelených rastlinách. Tento faktor je kritický pri plánovaní výsadby, pretože pre úspešné opeľovanie je potrebné mať v blízkosti samičie rastliny aj samčie. Kvety kiwi sú biele až krémové s piatimi alebo viacerými korunnými lístkami a vyžarujú jemnú arómu.

Listy sú jednoduché, striedavé, s hlbokým zeleným odtieňom a môžu dosiahnuť až 30 cm v priemere. Ich tvar je srdcovitý alebo okrúhly s jemne zubatými okrajmi.

Odrody kiwi

Z hľadiska komerčného pestovania sú najvýznamnejšie tri druhy kiwi:

 1. Zelené kiwi (Actinidia deliciosa) - je najznámejší a najčastejšie pestovaný typ s hnedou, chlpatou šupkou a jasne zelenou, šťavnatou dužinou.
 2. Žlté kiwi (Actinidia chinensis) - má hladkú, bronzovú šupku a žltú dužinu s tropickou chuťou, menej kyslou ako zelené kiwi.
 3. Mini kiwi alebo baby kiwi (Actinidia arguta) - tento druh je menší, s hladkou, jedlou zelenou alebo červenkastou šupkou a sladkou zelenou dužinou.

Ako pestovať kiwi?

Úspešné pestovanie kiwi na Slovensku vyžaduje pozornosť k niekoľkým kľúčovým faktorom, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast a bohatú úrodu. Poďme sa pozrieť na najdôležitejšie aspekty, ktoré by mali byť zohľadnené.

Klimatické podmienky

Kiwi je teplomilná rastlina, preto je pre jej pestovanie na Slovensku dôležité vybrať lokalitu s dostatkom slnečného svitu a chránenú pred silnými vetrami. Optimálna teplota pre rast kiwi sa pohybuje okolo 25 stupňov Celzia počas vegetačného obdobia. Kiwi sa však musí vysporiadať aj s nižšími teplotami, najmä počas zimy. Rastliny sú schopné vydržať mrazy do -10°C (niektoré odrody až do -25°C), ale mladé výhonky a kvety môžu byť citlivé na neskoré jarné prízemné mrazy, ktoré môžu ohroziť úrodu.

Pôda

Rastlina najlepšie rastie v ľahkej piesočnatej pôde s nízkym obsahom vápnika, ktorú môžeme obohatiť o kompost alebo hnoj. Pôda by mala byť mierne kyslá, pH 5,5 až 6. Výživná by mala byť najmä vrchná vrstva pôdy, nakoľko kiwi má plytké korene. Vhodný je tiež vysoký mulč a podľa potreby aj drenáž. 

Stanovište

Kiwi preferuje slnečné, teplé a chránené polohy. Južná alebo juhozápadná orientácia steny alebo plotu môže poskytnúť ideálne podmienky, zvlášť v chladnejších oblastiach Slovenska. Rastliny využívajú teplo odrazené od stien, čo im pomáha prekonať chladnejšie obdobia. Tiež je dobré zvážiť umiestnenie v blízkosti plotu alebo pergoly, kde môže rastlina voľne šplhať a rozvíjať sa.

Svetlo

Rastline vyhovujú slnečné až polotienisté miesta. Dobré miesto bude pri altánku alebo plote, ktorý poslúži aj ako opora a postará sa o čiastočný tieň.

Opora

Kiwi rastie podobne ako vinič, avšak bez úponkov. Na oporu preto musíme rastlinu priväzovať. Vhodný je spomínaný plot alebo pergola, ktorú rastlina navyše krásne ozdobí. Ak pestujete kiwi v nádobe, použite pevnejšie kovové opory pre popínavé rastliny.

Zalievanie

Kiwi má veľké listy, z ktorých sa vyparuje veľa vody. Rastlina preto potrebuje sústavnú závlahu. Je citlivá na preschnutie substrátu, no pôda nesmie byť úplne zamokrená. V prípade, že rastlina začne vysychať a vädnúť, doprajte jej extra zálievku. Ak nie je príliš poškodená, rast sa obnoví.

Hnojenie

Na hnojenie kiwi môžeme použiť kompost aj komerčné hnojivá. Hnojivo by malo obsahovať draslík a fosfor. Rastlinu ale začíname hnojiť až druhý rok po výsadbe na jar. Akonáhle rastlina začne v treťom roku tvoriť plody, dávku hnojiva pre kiwi zvýšime dvoj- až trojnásobne.

Ochrana pred mrazom

Vzhľadom na to, že mladé rastliny kiwi sú obzvlášť citlivé na mrazy, je dôležité pripraviť adekvátne krytie počas zimných mesiacov alebo v prípade náhlych mrazov na jar. Použitie fleece krytov alebo iných ochranných materiálov môže pomôcť ochrániť citlivé časti rastliny, ako sú kvety a mladé výhonky.

Sadenie a starostlivosť o rastliny kiwi

Kiwi by sa malo sadiť na jar, ideálne po posledných mrazoch, aby sa predišlo poškodeniu mladých rastlín. Rastliny potrebujú dostatok priestoru pre rast, preto by sa mali sadiť vo vzdialenosti minimálne 3 až 5 metrov od seba. Jamy pre sadenice by mali byť dostatočne veľké a hlboké a mali by byť naplnené zmesou pôdy a kompostu pre zabezpečenie dostatku živín.

Kiwi potrebuje pravidelnú zálievku, zvlášť v teplejších mesiacoch a počas suchých období, aby sa udržala vlhká, ale nie premokrená pôda. Mulčovanie okolo základne rastliny pomáha udržať vlhkosť a zároveň chráni korene pred extrémnymi teplotami.

Prerezávanie je ďalším dôležitým krokom v starostlivosti o kiwi. Odstráňte všetky slabé alebo poškodené vetvy, čím zabezpečíte, že energia rastliny sa sústredí na vývoj silných a zdravých výhonkov. Prerezávanie by sa malo vykonávať skoro na jar alebo po zbere úrody na jeseň. Pravidelné formovanie rastliny zabezpečí dobrú ventiláciu a dostatočný prístup slnečného svetla k vnútorným častiam rastliny, čo je kľúčové pre zdravý rast a rozvoj plodov.

Ako rozmnožovať a šľachtiť kiwi?

Efektívne šľachtenie a reprodukcia kiwi sú kľúčové pre zabezpečenie zdravých a vysoko produktívnych rastlín. Tieto metódy umožňujú pestovateľom vyberať a šíriť najlepšie vlastnosti rastlín, čím sa zvyšuje celková kvalita a množstvo úrody. Poďme sa pozrieť na najbežnejšie metódy používané pri šľachtení a reprodukcii kiwi.

Rozmnožovanie odrezkami a vrstvením

Kiwi sa najčastejšie rozmnožuje vegetatívnymi metódami, ako sú odrezky a vrstvenie, pretože tieto metódy zabezpečujú, že nové rastliny budú geneticky identické s materskou rastlinou.

 • Odrezky: Táto metóda zahŕňa odrezanie zrelých stoniek z existujúcich rastlín a ich zakorenenie. Odrezky by sa mali brať skoro na jar alebo v lete a mali by obsahovať aspoň dve až tri očká. Stonky sa ponoria do substrátu na podporu zakorenenia a potom sa zasadia do vlhkej zeminy.
 • Vrstvenie: Vrstvenie zahŕňa ohnutie vetvy k zemi, jej čiastočné zakopanie a zabezpečenie, kým sa nevytvoria nové korene. Po zakorenení sa môže táto časť oddeliť od materskej rastliny a presadiť ako samostatná rastlina.

Rozmnožovanie semenami

Aj keď je menej bežná pre komerčné účely, kiwi možno tiež rozmnožovať semenami. Táto metóda umožňuje pestovateľom experimentovať s genetickými variáciami, čo môže viesť k vývoju nových odrôd.

 • Zber a príprava semien: Semená sa zbierajú z dozretých plodov, vyčistia sa a nechajú sa vysušiť. Pred výsadbou sa odporúča stratifikovať semená na niekoľko týždňov v chladnom prostredí, čo napodobňuje prirodzené zimné podmienky a stimuluje klíčenie.
 • Klíčenie: Semená sa zasejú do štartovacích nádob s kvalitným štartovacím médiom a udržiavajú sa pri konzistentnej vlhkosti a teplote. Klíčenie môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Šľachtenie kiwi

Vývoj nových odrôd kiwi zahŕňa selektívne šľachtenie rastlín s požadovanými vlastnosťami, ako sú väčšia odolnosť voči chorobám, lepšia mrazuvzdornosť alebo vyššia kvalita plodov. Tento proces vyžaduje pozorne monitorované šľachtiteľské programy a môže trvať mnoho rokov.

Zber, skladovanie a spracovanie kiwi

Správne načasovanie zberu a efektívne spracovanie sú rozhodujúce pre zachovanie kvality a čerstvosti kiwi. Tieto procesy závisia od rôznych faktorov, vrátane odrody kiwi, lokálneho podnebia a zamýšľaného využitia ovocia.

Kedy zbierať?

Kiwi sa zvyčajne zbiera, keď plody dosiahnu plnú veľkosť, ale ešte predtým, než dozrejú na rastline. Na Slovensku je obvyklý čas zberu kiwi od konca septembra do začiatku novembra, v závislosti od počasia a odrody. Plody by mali byť pevné na dotyk a zelené, bez zjavných známok nadmerného zmäknutia alebo poškodenia. Zrelé kiwi môže byť mierne mäkké a má typickú sladkú arómu.

Techniky zberu

Plody kiwi sú citlivé na tlak a môžu sa ľahko poškodiť. Pri zbere je dôležité manipulovať s nimi opatrne, aby nedošlo k ich poškodeniu. Plody by sa mali zbierať ručne, pričom každý kus by mal byť odstrihnutý s krátkym kusom stonky, čo znižuje riziko poškodenia a predlžuje trvanlivosť.

Skladovanie a spracovanie úrody kiwi

Po zbere je dôležité kiwi správne spracovať a pripraviť na skladovanie:

  • Triedenie a čistenie: Plody by sa mali očistiť od prípadných nečistôt a následne triediť podľa veľkosti a kvality. Poškodené alebo choré plody by sa mali oddeliť, aby sa zabránilo šíreniu hniloby.
  • Skladovanie: Na uchovanie čerstvosti by kiwi malo byť skladované v chladiacom zariadení pri teplotách okolo 0 až 1 °C s relatívnou vlhkosťou okolo 90-95%.
  • Spracovanie: Kiwi sa dá spracovať do rôznych foriem, ako sú džemy, šťavy alebo sušené plody. Tieto produkty môžu byť výborným spôsobom, ako si vychutnať úrodu kiwi aj dlho po sezóne.

Prezimovanie kiwi

Kiwi produkuje mladé výhonky skoro na jar, ktoré sú veľmi citlivé na mráz. Ten síce rastlinu nezabije, no spáli špičky výhonkov. Ak už rastlina začne rozvíjať púčiky a mladé výhonky, jarný mráz zvyčajne spôsobí, že sa v novej sezóne neurodí žiadne ovocie.

Mladé rastliny je vhodné prvé tri roky na zimu prikryť čečinou alebo zamulčovať a obaliť netkanou textíliou, ktorá prepúšťa vodu. U mladých rastlín totiž hrozí poškodenie kmeňa aj vymrznutie koreňov. 

Rastliny vysadené v nádobách sú ešte náchylnejšie a vyžadujú správne zazimovanie. Rastlinu na zimu presúvame do interiéru a opäť ju vynášame von až v polovici mája. Ak očakávame krátke ochladenie na jeseň, premiestnime rastlinu do chráneného priestoru, zamulčujeme a prikryjeme textíliou.

Škodcovia a choroby kiwi

Kiwi môže byť zasiahnuté rôznymi škodcami a chorobami, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie rastlín a úrodu. Efektívna prevencia a správna reakcia na prvé známky napadnutia sú kľúčové pre udržanie zdravých a produktívnych rastlín.

Škodcovia

Medzi bežných škodcov, ktoré napádajú kiwi, patria:

 • Kvetový a ovocný mol - tieto moly kladú svoje vajíčka na kvety a rozvíjajúce sa plody. Larvy sa živia dužinou, čo môže viesť k poškodeniu alebo znehodnoteniu plodov.
 • Listové vošky - vošky sú malé, škodlivé hmyzy, ktoré sa živia rastlinnými šťavami, čo vedie k deformácii listov a slabšiemu rastu rastlín.
 • Hraboše a iné hlodavce - tieto živočíchy môžu poškodiť korene a kôru kiwi, čo znižuje vitalitu rastlín a môže viesť k ich odumretiu.

Choroby

Kiwi tiež čelia rôznym chorobám, pričom najčastejšie sú:

 • Botrytis (šedá hniloba) - táto plesňová choroba je najčastejšia v chladnom a vlhkom počasí a môže spôsobiť rýchle hnitie plodov.
 • Armillaria (koreňová hniloba) - fungálna infekcia, ktorá napáda koreňový systém, spôsobuje žltnutie a odumieranie listov, čo môže nakoniec viesť k úhynu rastliny.
 • Bakteriálny ohňovec - vysoko nákazlivá choroba, ktorá spôsobuje rýchle vädnutie a čiernutie vetiev.

Prevencia a ochrana proti škodcom a chorobám

Účinná prevencia a ochrana začínajú dôkladným monitorovaním rastlín a včasným zásahom:

 1. Pravidelná kontrola: Pestovatelia by mali pravidelne kontrolovať rastliny na prítomnosť škodcov a známky chorôb. Rýchla identifikácia problémov umožňuje včasnú a cielenú reakciu.
 2. Adekvátna starostlivosť: Udržiavanie čistoty v okolí rastlín, pravidelné odstraňovanie odumretého materiálu a správne zavlažovanie môžu výrazne znížiť riziko chorôb.
 3. Biologické ošetrenie: Použitie prirodzených nepriateľov škodcov, ako sú parazitické osy pre kontrolu môl, môže byť efektívnou metódou boja proti škodcom.
 4. Chemické ošetrenie: V prípade vážneho napadnutia môže byť potrebné použitie fungicídov alebo insekticídov. Tieto by však mali byť používané rozumne a v súlade s odporúčaniami pre bezpečné a udržateľné pestovanie.

Pestovanie kiwi na Slovensku predstavuje atraktívnu príležitosť pre záhradkárov a farmárov, ktorí hľadajú alternatívu k tradičným plodinám. S vhodnými technikami pestovania, správnym výberom odrôd a efektívnymi metódami ochrany proti škodcom a chorobám môže každý pestovateľ úspešne vypestovať svoju vlastnú úrodu ovocia kiwi.