Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Kiwi a pestovanie v slovenských záhradách

Kiwi v súčasnosti patrí k najobľúbenejším druhom ovocia. Chutné a živinami nabité plody si môžete vypestovať aj vo vlastnej záhrade. Ponúkame vám prehľadný návod, ako pestovať kiwi, ako ho rozmnožiť a čo robiť s rastlinkou počas zimy.

Botanický názov aktinídia čínska prezrádza, že kiwi pochádza z Číny. Nie je to klasický strom, je to rýchlorastúca mohutná liana s opadavými listami. Ak si ju vysadíte vo svojej záhrade, potešia vás nielen svieže citrusové plody, ale aj krásne kvety. 

Odrody kiwi

Hoci rod Actinidia zahŕňa niekoľko druhov, v pestovateľskej praxi sa môžete stretnúť s delením na dva typy:

  • veľkoplodé kiwi – A. chinensis, aktinídia lahodná (A. deliciosa)
  • drobnoplodé kiwi – aktinídia význačná (A. arguta), aktinídia pestrolistá (A. kolomikta), A. purpurea.

Veľkoplodé kiwi sú menej odolné voči mrazu a produkujú známe hnedé, „chlpaté” plody. Pestovať sa dá v južných oblastiach Slovenska alebo vo fóliových krytoch. Drobnoplodé odrody sú odolné voči mrazu, produkujú menšie citrusy zelenej farby s hladkou šupkou. 

Odrody delíme aj podľa toho, či ide o samoopelivú rastlinu alebo nie. Väčšina druhov kiwi vyžaduje samčiu a samičiu rastlinu, preto aj v záhrade budete musieť vysadiť kiwi – pár. Druhou možnosťou je kúpa samoopelivej odrody, ktorou je napríklad Kiwi 'Solissimo®'.  

Ako pestovať kiwi?

Dopestovať si exotické ovocie vrátane kiwi nemusí byť vôbec náročné. Stačí, ak dodržíte správne podmienky a doprajete mu dobrú starostlivosť. Úspech na seba nenechá dlho čakať.

Pôda

Rastlina najlepšie rastie v ľahkej piesočnatej pôde s nízkym obsahom vápnika, ktorú môžeme obohatiť o kompost alebo hnoj. Pôda by mala byť mierne kyslá, pH 5,5 až 6. Výživná by mala byť najmä vrchná vrstva pôdy, nakoľko kiwi má plytké korene. Vhodný je tiež vysoký mulč a podľa potreby aj drenáž. 

Miesto

Kiwi vyžaduje teplé stanovisko v závetrí. Neznáša otvorené veterné polohy. Najlepšie umiestnenie je na južnej a juhovýchodnej strane, ale dobre rastie aj na chránenej východnej či západnej strane.

Svetlo

Rastline vyhovujú slnečné až polotienisté miesta. Dobré miesto bude pri altánku alebo plote, ktorý poslúži aj ako opora a postará sa o čiastočný tieň.

Zalievanie

Kiwi má veľké listy, z ktorých sa vyparuje veľa vody. Rastlina preto potrebuje sústavnú závlahu. Je citlivá na preschnutie substrátu, no pôda nesmie byť úplne zamokrená. V prípade, že rastlina začne vysychať a vädnúť, doprajte jej extra zálievku. Ak nie je príliš poškodená, rast sa obnoví.

Opora

Kiwi rastie podobne ako vinič, avšak bez úponkov. Na oporu preto musíme rastlinu priväzovať. Vhodný je spomínaný plot alebo pergola, ktorú rastlina navyše krásne ozdobí. Ak pestujete kiwi v nádobe, použite pevnejšie kovové opory pre popínavé rastliny.

Ako rozmnožovať kiwi?

Kiwi rozmnožujeme semenami alebo odrezkami. V prípade odrezkov použijeme vhodný stimulátor rastu a zabezpečíme im dostatočnú a konštantnú teplotu aj vlhkosť. Zakorenené odrezky môžeme vysádzať od jari do jesene. 

Ako hnojiť kiwi?

Na hnojenie kiwi môžeme použiť kompost aj komerčné hnojivá. Hnojivo by malo obsahovať draslík a fosfor. Rastlinu ale začíname hnojiť až druhý rok po výsadbe na jar. Akonáhle rastlina začne v treťom roku tvoriť plody, dávku hnojiva pre kiwi zvýšime dvoj- až trojnásobne.

Prezimovanie kiwi

Kiwi produkuje mladé výhonky skoro na jar. Sú veľmi citlivé na mráz. Ten síce rastlinu nezabije, no spáli špičky výhonkov. Ak už rastlina začne rozvíjať púčiky a mladé výhonky, jarný mráz zvyčajne spôsobí, že v novej sezóne nevytvorí žiadne ovocie.

Mladé rastliny je vhodné prvé tri roky na zimu prikryť čečinou alebo zamulčovať a obaliť netkanou textíliou, ktorá prepúšťa vodu. U nich hrozí poškodenie kmeňa aj vymrznutie koreňov. 

Rastliny vysadené v nádobách sú ešte náchylnejšie a vyžadujú správne zazimovanie. Rastlinu na zimu presúvame do interiéru a opäť ju vynášame von až v polovici mája. Ak očakávame krátke ochladenie na jeseň, premiestnime rastlinu do chráneného priestoru, zamulčujeme a prikryjeme textíliou.

Choroby a škodcovia kiwi

Nebezpečná choroba napádajúca kiwi je baktériová nekróza aktinídie. Prejavuje sa hnedými škvrnami na listoch, neskôr aj hnednutím pukov a kvetov. Chemická ochrana je obtiažna, v rámci prevencie sa odporúča jarný postrek prípravkami na báze medi.

Premočená, zle priepustná pôda a prebytočná vlhkosť sú zodpovedné za plesňové ochorenia a hnilobu koreňov. Choroba sa prejavuje zmenou farby koreňov a konárov, zvyčajne na červenohnedú. Chorobe predchádzame správnym riadením vlhkosti, prípadne fungicídmi.

Na listoch aktinídie sa môže objaviť niekoľko druhov červca. Červce (napríklad azalkový, bukový, brezový) si všeobecne vyberajú a napádajú oslabené rastliny. Ničiť ich môžeme chemicky aj mechanicky, častým umývaním listov.

Aké vitamíny obsahuje kiwi?

Správne dozreté kiwi je šťavnaté, príjemné sladké a mäkké. Z každého koreňa môžete získať bohatú úrodu až v radoch stoviek kusov. Dozrieva na jeseň. Ak chcete plody čo najsladšie, zbierajte ich až po prvých mrazoch, začiatkom novembra.

Ovocie v sebe ukrýva celý rad vitamínov, najmä vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, C, E, K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, zinok, mangán, pektín, meď, fosfor. V skutočnosti stačí zjesť len jeden plod a dodáte svojmu telu odporúčanú dennú dávku vitamínu C.