Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Krásna a elegantná magnólia rozžiari aj vašu záhradu

Ak túžite dodať vašej záhrade štipku naozajstnej elegancie a jemnej krásy, magnólia je tá správna voľba. Jej oku lahodiace kvety očaria bezpochyby každého. Magnólie zaradzujeme k najkrajšie kvitnúcim drevinám. V ázijských krajinách, odkiaľ pochádzajú niektoré druhy, bola krása jej kvetov porovnávaná s krásou žien. Pre budhistických mníchov predstavovala magnólia symbol čistoty. U nás sa využíva do výsadby predovšetkým vďaka skorým kvetom a nádhernej vôni. Magnólie sú predurčené na solitérne výsadby.

 

Ako magnólie pestovať?

Magnólia nie je náročná na špeciálnu starostlivosť. Základom je výber vhodného miesta, ktoré zabezpečí rastlinke to, čo potrebuje. Najviac jej vyhovuje mierne kyslá pôda bohatá na humus. Naopak, škodia jej pôdy obsahujúce vysoké množstvo vápnika. Dôležité je, aby bola zemina stále mierne vlhká, určite nie suchá. Avšak dôležitejšie než výber pôdy je výber vhodného miesta. Jedná sa predovšetkým o slnečné plochy, ktoré sú ale chránené pred vetrom. Magnólia obľubuje blízkosť budov, práve kvôli tomu, že sa o nich opiera slnko. To jej následne poskytuje dostatok slnečných lúčov a príjemného teplého vzduchu. Treba si však dávať pozor, aby budova nevytvárala magnólii tieň.

 

Výsadba a starostlivosť

Výsadba magnólie prebieha počas marca a apríla. Magnólia sa vysádza do jamy dostatočne hlbokej na to, aby sa do nej zmestil koreňový bal. Následne je potrebné poriadne ju zaliať a zasypať. Odporúča sa do zásypu pridať rašelinu zmiešanú s kvalitným záhradníckym substrátom. Taktiež je dobré rozsypať vrecko rašeliny okolo magnólie pred každým začiatkom sezóny.

 

Magnólie majú plytké korene. Počas silných mrazov by sme ich mali chrániť, napríklad pridaním hrubšej vrstvy lístia a čečiny nad koreňový systém. Kvôli plytkým koreňom sa tiež neodporúča vysádzať pod magnólie iné rastliny. Dôležité je tiež neokopávať pôdu okolo, aby sa korene nepoškodili.

 

Magnólia soulangova

Magnólia soulangova je najčastejšie vyskytujúcim sa druhom magnólií v našich záhradkách. Zakvitá v apríli miskovitými, ružovými, či bielymi kvetmi. Je to najvyššia a najširšia magnólia, ktorá môže dorásť do 5 metrovej výšky a 3 metrovej šírky. Vynikne predovšetkým ako solitér vo väčších záhradách, kde môže bez obmedzenia rásť. Práve naopak, neodporúča sa vysádzať tento druh do malých predzáhradiek, ku skalkám, či jazierkam. Je to predovšetkým z dôvodu obmedzeného priestoru pre rast a tiež kvôli množstvu padajúceho lístia na jeseň.

 

Magnólia susan

Magnólia susan je najsýtejšie sfarbená magnólia s výraznými tmavoružovými kvetmi. Jej doba kvitnutia je od apríla do mája. No v polovici augusta nás rastlinka môže prekvapiť keď nasadí ďalšie kvety. Magnólia susan sa okrem farby vyznačuje tiež pozoruhodnou vôňou. Neexistujú žiadne špeciálne podmienky, ako magnóliu susan pestovať. Stačí, ak jej zabezpečíme dostatok miesta a slnečné lúče. Magnólia susan totiž dorastá až do výšky 3 - 4 metrov.

 

Magnólie do malých záhrad

Keďže väčšina druhov magnólii dorastá do širokých rozmerov, nehodia sa do malých priestorov. Ak však túžite mať v malej záhradke magnóliu, druhy ako magnólia ľaliokvetá alebo hviezdokvetá vám to umožnia. Magnólia hviezdokvetá má snehobiele alebo jemnoružové krásne voňajúce kvety, ktoré kvitnú koncom marca. Táto magnólia zostáva nízka a väčšinou dorastá do výšky 2 metrov. Je teda vhodná aj na výsadbu do predzáhradiek a tiež ju môžeme zakomponovať do kvetinových záhonov. Dokonca môžeme pestovať magnóliu v kvetináči na balkóne, či na terase. Dôležitý je kyslejší substrát.

 

Ďalší vhodný druh do malých záhrad predstavuje magnólia ľaliokvetá. Dosahuje ešte menšie rozmery ako magnólia hviezdokvetá. Táto magnólia kvitne až neskôr, v priebehu apríla a mája. Má krásne štíhle tmavoružové voňavé kvety. Hodí sa do kvetových záhonov, či predzáhradiek.