Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Krásna veternica žiari až do neskorej jesene

Veternica je krásnou pestrou trvalkou, ktorá rozhodne nesmie chýbať v žiadnej záhrade. Jej pestovanie je nenáročné a udomácni sa takmer v akejkoľvek pôde. Veternica obľubuje najmä slnečné a polotienisté stanovisko s dostatkom závlahy. Výhodou  je odolnosť voči mrazu, a preto je vhodná aj na jesennú výsadbu 

 

Ako pestovať veternicu? 

Veternica je vhodná aj pre úplných záhradníckych začiatočníkov, ktoré nemajú s pestovaním kvetov doposiaľ žiadne skúsenosti. Tak, ako je veternica vhodná na pestovanie v záhrade, jej kvety môžeme pravidelne rezať a umiestniť do interiéru, do váz a pod. Každým rokom sa pôsobenie veternice rozrastá, a preto musíme na tento fakt myslieť aj do budúcnosti. Veternica je viacročná trvalka s bohatým kvitnutím, a preto odporúčame výsadbu do neuceleného záhonu, ktorý vyplní práve veternica. 

 

Veternica a jej výsadba

 

Výsadbu prevádzame od marca do mája, alebo od septembra do novembra. V novembri často klesnú teploty naozaj nízko a odporúčame vysádzať najneskôr počas teplých dní októbra. 

 

1. Pred výsadbou si prepravíme zem, do ktorej budeme veternicu sadiť. Táto zem by nemala obsahovať žiadne parazitické rastliny a ani buriny, ktoré môžu rasť veternice značne spomaliť alebo úplne znemožniť. 


2. Pred výsadbou umiestnime veternicu do vedra s vodou a skontrolujeme jej korene. Odumreté či poškodené korene odstrihneme a zvyšok skrátime približne o ½. 


3. Pripravíme si jamu, ktorá stačí 20 centimetrov hlboká a 20 centimetrov široká. Na jej dno môžeme umiestniť kompost, ktorý prihrnieme zeminou. 


4. Vložíme do jamy rastlinu, prihrnieme ju pôdou a doprajeme jej dostatočnú zálievku. 

 

Zalievanie a hnojenie veternice

 

Veternice nie je náročná rastlina o čom značí aj frekvencia polievania. Veternice preferuje suchšiu pôdu, pretože permanentne vlhká pôda môže zničiť jej korene. V období sucha polievame veternicu v pravidelných intervaloch, ktoré zabezpečia kvitnutie kvetov aj počas veľmi suchých období. 

 

Veternicu môžeme pohnojiť už počas prvých teplých jarných dní, kedy podporíme jej kvet. Hnojíme hnojivami určenými pre trvalky. Základom je dôsledné polievanie niekoľko dní po aktivácií hnojiva, aby sme predišli spáleniu rastliny. 

 

Veternica a jej rez

 

Rez veternice vykonávame rovnako ako u iných trvaliek - odrežeme odkvitnuté kvety pre podporu ďalšieho rastu a rozvoja rastliny. Okrem tohto pravidelného rezu sa sústredíme na rez, ktorý vykonávame v novembri, kedy rastlinu odrežeme asi 5 centimetrov od zeme a tým ju uchránime pred prichádzajúcou zimou. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Veternica je mrazuvzrodná a ak sme počas leta vypestovali vitálnu a pevnú rastlinu, nemusíme sa obávať jej úhynu počas zimy. Ak sa chceme ubezpečiť, aby rastlinka zimu prečkala a počas jari znovu vykvitla, môžeme ju prikrytiť záhradníckou textíliou, čečinou či iným prírodným materiálom. 

 

Vošky sú jediným známym škodcom veternice. Eliminácia je jednoduchá v prípade, že sa na rastline vošky úplne nerozmohli. Reagujeme vhodným prípravkom, ktorý aplikujeme aj na ostatné rastliny v okolí veternice pre úplne zamedzenie recidívy vošiek.