Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ktoré rastliny sa navzájom znášajú?

Podobne ako medzi ľuďmi, aj medzi rastlinami existujú určité vzťahy. Sú rastlinky, ktoré sa vzájomne znášajú a tie, ktorým vzájomná blízkosť nevyhovuje. Rastliny to síce nevedia povedať priamo, ale ukážu nám to prostredníctvom svojej úrody. Stačí, ak si budeme pozorne všímať ich reakcie v blízkosti iných druhov. Je obdivuhodné ako dokáže kombinácia jednotlivých druhov zeleniny zvyšovať množstvo úrody alebo zlepšovať chuť. Niektoré rastliny majú dokonca schopnosť ochraňovať iné pred parazitmi. Napríklad taký mliečnik dokáže účinne odpudzovať krtkov a myši. Výhodou je teda, že si v boji proti škodcom a parazitom môžeme pomôcť samotnou prírodou miesto umelých chemikálií. A preto je dôležité vybrať každej rastline v našej záhradke  tých správnych susedov.

 

V nasledujúcich riadkoch si priblížime, ktoré rastliny sa znášajú a je vhodné ich nakombinovať. Na základe dlhoročných pozorovaní a výskumov zostavili odborníci tabuľku znášanlivosti rastlín. Ak neviete čo s čím sadiť, tabuľka vám pomôže. Najdôležitejšie a najviac používané kombinácie vám tiež ponúkneme v pokračovaní článku. Stačí, ak sa budete radiť týmito tipmi a trikmi. Určite zostanete milo prekvapení bohatšou úrodou, či nižším počtom chorôb a škodcov. Rozmanitosť rôznych druhov zároveň dokáže zabezpečiť tvorbu kvalitnej pôdy. Jednotlivé druhy majú totiž rozličnú náročnosť, a teda aj z pôdy čerpajú rozličné živiny a iné množstvo vody.

 

Cibuľa

Prvou plodinou, ktorej sa budeme venovať je cibuľa, ktorá tvorí základ väčšiny jedál i základ záhradky. Veľmi dobre sa znáša s cviklou, kapustou či mrkvou. Práve naopak, nie je vhodné ju kombinovať s fazuľou a hrachom.

 

Mrkva

Dobrou susedskou plodinou je mrkva. Mrkve sa bude dariť pri fazuli, hrášku, cesnaku, šaláte a paprike. Nevyhovuje jej kôpor a reďkovka.

 

Karfiol

Medzi plodinami je zaujímavý karfiol, ktorý nie je vhodné vysádzať v blízkosti hrášku, jahôd alebo zemiakov. Vyhovuje mu fazuľa a kôpor.

 

Fazuľa

Fazuľa sa znáša s väčšinou plodín, ako napríklad s baklažánom, karfiolom, hráškom, uhorkami, mrkvou, kukuricou a zemiakmi. Nevhodnú kombináciu vytvára s cesnakom, šalátom a pórom.

 

Hrášok

V prípade hrášku si dávajte pozor, aby ste do jeho blízkosti neumiestnili karfiol, zemiaky, cesnak a pór. Nemusíte sa báť kombinácie s fazuľou, kôprom, uhorkami alebo kapustou.

 

Zemiaky

Zemiaky sa dobre znášajú s fazuľou a tiež baklažánom. Neodporúča sa ale do ich susedstva vysádzať maliny, uhorky, či rajčiny.

 

Paradaky a bazalka

Nielen v Caprese šaláte, no i v záhradke je vhodné vytvoriť kombináciu bazalky paradajok. Bazalka dokáže zlepšiť ich chuť a rast. Zhodné účinky má tiež mäta pieporná.

 

Nezvyčajné trio

Nevšednú kombináciu predstavuje súžitie cesnaku s malinami a ružami. Cesnak zlepšuje rast a chuť malín a podporuje intenzitu vône ruží.

 

Ochrana proti škodcom

V rámci schopnosti ochrany pred parazitmi je potrebné spomenúť chren. Odporúča sa nasadiť ho po okrajoch hriadok zemiakov. Zabezpečí nám to ochranu pred pásavkou zemiakovou.

 

Potočnicu lekársku sa oplatí vysadiť k ovocným stromom, kde bude efektívne odpudzovať hmyz. Zároveň dokáže podporiť chuť tekvice, reďkovky a kapusty.

 

Účinný tip na záver: skúste priestor s kapustou, brokolicou alebo karfiolom obsadiť nejakou voňavou bylinkou (šalvia, tymian). Uvidíte, že tieto bylinky poskytnú veľmi dobrú ochranu pred slimákmi.