Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Kúzelná kleopatrina ihla skrášli záhony

Pôvodom africká trvalka, ktorá sa dá pestovať aj v našich podmienkach, pripomína svojim vzhľadom horiacu fakľu. Počas leta kvitne hneď v niekoľkých odtieňoch a na svojom stanovisku vydrží dlhé roky.

 

Kleopatrina ihla (kniphofia hybrida), známa aj pod menom fakľovka aloovitá, je v letných záhonoch skutočne neprehliadnuteľná. Darí sa jej na slnečných miestach s dobrou drenážou, v predzáhradkách alebo skalkách. Môže vyrásť až do výšky jedného metra, vďaka čomu sa stáva dominantou každého záhonu.

 

Kleopatrina iha a jej pestovanie

Kleopatrina ihla je nenáročná na pestovanie, darí sa jej vo všetkých regiónoch, vyrastie aj v menej kvalitnej pôde. Vysádzame ju buď na jar, v marci až máji, alebo počas jesene, v mesiacoch september a november. Rastliny môžeme pestovať v nádobách alebo hrantíkoch. Čím väčší črepník použijeme, tým budú rastliny robustnejšie a zdravšie. 

 

Kniphofia vyžaduje priepustnú pôdu a silnú drenážnu vrstvu. Je mimoriadne náchylná na premokrenie, ktoré spôsobuje rýchle zahnívanie až odumretie celej rastliny. Lepšie sa jej darí na suchých miestach, no mierna zálievka je vhodná aj počas zimných mesiacov, alebo v období dlhého letného sucha.

 

Skoro na jar do pôdy zapracujeme univerzálne hnojivo. To urýchli rast a podporí kvitnutie. Po výsadbe rastlinu dlhší čas nepresádzame, na jednom stanovisku by mala vydržať aspoň 5 rokov. Listy a kvety kleopatrinej ihly chutia hlavne slimákom a slizniakom, no nie je náchylná na žiadne choroby.

 

Ochrana počas zimy

Na zimu môžeme zdravé listy zviazať, alebo rastlinu v črepníku presunúť na chránené miesto. Ak nám to podmienky dovolia, trvalkám v záhone vytvoríme striešku zo skla alebo dreva, ktorá ich ochráni pred nadmernou vlhkosťou.


V južných oblastiach s priepustnou pôdou nevyžaduje počas zimy žiadnu špeciálnu ochranu. V prípade, že udrú skutočne silné mrazy, trvalku prikryjeme slamou alebo čečinou. Suché a poškodené listy zastrihávame až v marci.