Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Kvetnatá stokesia miluje slnko

Stokesia je nádherným kvetom z čeľade astrovitých. Najčastejšie môžeme túto nádherne kvitnúcu rastlinu objaviť v skalkách a nízkych záhonoch, kde nás očarí najmä svojou bledomodrou farbou. Stokesia však môže nadobudnúť aj bielu či jemne ružovú farbu, v závislosti od kultivaru a chemického zloženia pôdy. Jej pestovanie je vhodné aj pre úplného začiatočníka a vďaka nenáročnej, ale vhodnej, starostlivosti si vyslúži svoje miesto v každom záhone. Tento kvet kvitne od júla až do konca októbra, pričom mu najlepšie vyhovuje slnečné stanovisko (aspoň 5 hodín slnečného svetla denne). 

 

Ako pestovať stokesiu? 

Pestovanie stokesie je nenáročné, rovnako ako pri mnohých iných trvalkách. Základnými predpokladmi je dostatočne výživná pôda, dostatok slnečného žiarenia a zalievanie. Túto nádhernú rastlinu vysádzame od marca do mája, alebo od septembra do októbra. Dávame si pozor na to, aby sme stokesiu nevysádzali počas prízemných mrazov, vtedy môže mať rastlinka mierne ťažkosti so zakoreňovaním. 

 

Stokesia laevis a jej výsadba 

 

Výsadbu prevádzame počas vyššie zmienených intervalov, kedy je najoptimálnejší čas vzhľadom na rýchlosť jej ďalšieho rastu. Trvalky odbalíme z balu v ktorom sme ich zakúpili, pričom následne skontrolujeme koreňové väzby. Všetky korene skrátime približne o polovicu, zatiaľ čo odumreté korienky odstránime úplne. Následne si vyčistíme miesto na ktoré chceme stokesie vysadiť - zrýľujeme do hĺbky asi 15 centimetrov a odstránime všetky nežiaduce korene.  Vyhĺbim jamy, ktoré sú asi 1x väčšie ako pôvodná rastlina v bale, pričom na dno nalejeme trochu vody a vložíme rastlinu aj so zvyškom zeminového balu - tento krok pomôže rastline sa lepšie adaptovať na nové pH našej zeminy. Následne rastlinu prihrnieme a zalejeme vodou. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Stokesia je trvalka, ktorá má pomerne silnú koreňovú väzbu, a z tohto dôvodu je nenáročná na závlahu. Bez závlahy sa však neobíde počas horúcich dní bez bežných zrážok a niekoľko dní po výsadbe. Závlahou podporíme rast nových koreňov, pričom zalievame ku koreňu v skorších ranných hodinách. 

 

Hnojenie je ďalšia z faktorov, na ktorú je stokesia skutočne nenáročná. Ak však predsa chceme podporiť jej rast, alebo máme pocit že je naša pôda nedostatočne výživná, tak môžeme aplikovať trvalkové hnojivo už začiatkom marca. Dávkovanie je dôležitý parameter, ktorý nemôžeme podceňovať. Ak to s dávkou hnojiva preženieme, tak spôsobíme spálenie koreňov čo môže vyústiť do odumretia rastliny, príp. jej časti. 

 

Stokesia a jej rez

 

Stokesia je rastlina, ktorá sa dorastá do výšky približne do pol metra, tj. 50 centimetrov. Jej rez sa vzťahuje nie len na odstraňovanie odkvitnutých kvetov, ale najmä z pohľadu prípravy na zimu.Pred zimou, tj. na konci októbra, ju môžeme zrezať, pričom ponecháme 5-10 centimetrové výhonky. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Zimná ochrana spočíva najmä v jej reze, ktorý môžeme ďalej ošetriť jutovinou či čečinou. Stokesia si okrem toho nevyžaduje takmer žiadnu zimnú ochranu, nakoľko sa jedná o trvalku. 

 

Z pohľadu ochrany pred škodcami je stokesia rovnako nenáročná. Najčastejším škodcom sú práve vošky, voči ktorým rastlinu postrekujeme vhodným postrekom. Rovnako musíme mať napamäti, že postrekujeme aj ostatné rastliny v záhone, ktoré sú voškami napadnuté - inak postrek nemá žiadnu účinnosť. V prípade, že sa na rastline vyskytnú larvy, odstránime napadnuté listy, prípadne spálime vetvičky kde sa larvy nachádzajú.