Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Letný orgován alebo inak "motýlí ker"

Budleja Dávidova, známa tiež ako letný orgován, kvitne krásnymi a voňavými kvetmi celé leto. Patrí medzi najobľúbenejšie druhy okrasných drevín. Ako sa o letný orgován starať tak, aby každoročne zdobil aj vašu záhradu?

Letný orgován alebo budleja

Budleja je listnatý, opadavý, kvetom okrasný ker, ktorému sa hovorí letný orgován alebo motýlí ker. Od klasického orgovánu sa líši nepravidelnou stavbou ker s dlhými konármi, na ktorých v lete kvitnú súkvetia plné drobných, sýto farebných kvetov. Tie priťahujú veľké množstvo motýľov, odtiaľ pochádza jedno z jeho ľudových mien.

Domovom letného orgovánu je juhovýchodná Čína a Tibet. V našich podmienkach sa udomácnil v 19 storočí ako dekoratívny záhradný ker a neskôr sa rozšíril aj do voľnej prírody. Darí sa mu tu najmä preto, že je odolný voči mrazom aj rôznym druhom škodcov a nenáročný na údržbu.

Ker dorastá do výšky 2 až 5 metrov v závislosti od kultivaru. Medzi tie nižšie patrí napríklad fialovo kvitnúci Letný orgován 'Butterfly Tower' alebo Orgován 'Berries & Cream', ktorého súkvetia hrajú viacerými farebnými odtieňmi naraz.

K vyššie rastúcim patrí fialový Letný orgován 'Black Knight' či bielo kvitnúci 'White Profusion'. Ak si chcete záhradu spestriť obrovskými, až 50 cm dlhými ružovými kvetmi, ktoré privábia motýle zo širokého okolia, určite zvoľte Letný orgován 'Pink Delight'.

Keďže budleja kvitne celé leto, za teplého a slnečného počasia budete mať príležitosť pozorovať početné pestrofarebné motýle, ktoré priláka svojimi kvetmi. Ide tiež o medonosnú rastlinu, ktorej sa potešia včely a iný užitočný hmyz. Kvety sú silno aromatické a rezané vo váze skrášlia aj váš interiér.

Pestovanie

Už výsadbou letného orgovánu na vhodnom mieste môžete znížiť čas, ktorý neskôr strávite jeho údržbou. Vyberte si slnečné alebo čiastočne zatienené miesto, kde je pôda dobre odvodnená. Pôda, ktorá je neustále mokrá, podporuje hnilobu koreňov. Zároveň platí, že ak je budleja zasadená do kvalitnej záhradnej pôdy obohatenej o kompost alebo hnoj, len málokedy bude potrebovať hnojivo.

Aj keď letný orgován dobre toleruje hlbší rez na korekciu vzrastu, najlepšie urobíte, ak ho vysadíte na miesto s dostatkom priestoru. Rastlina tak bude mať možnosť rozvinúť svoju prirodzenú výšku a tvar. Pri výbere stanoviska zohľadnite váš zvolený kultivar, kríky totiž dorastajú od 2 do 5 metrov s rozpätím 1 až 5 metrov. 

Starostlivosť o motýlí ker počas roka je jednoduchá. V obdobiach dlhšieho sucha zalievajte krík pomaly a výdatne, aby pôda absorbovala vodu do celej hĺbky koreňovej sústavy. Ak potrebujete obohatiť pôdu alebo túžite po krajších kvetoch, použite na jar univerzálne záhradné hnojivo

V chladnejších oblastiach sa oplatí nastlať ku koreňom mulč v 5 až 10 cm hrubej vrstve. To ochráni korene pred vysychaním aj pred mrazom, ktorý by mohol poškodiť mladé, novo vysadené rastliny. 

Snáď najnáročnejšia časť starostlivosti o budleju je pravidelné odstraňovanie odumretých súkvetí. Podporíme tak tvorbu nových kvetov. Ak by sme ich na rastline nechali, časom vyvinú semená, z ktorých sa v okolí kríka začnú tvoriť mladé burinovité rastliny. Tieto väčšina záhradkárov odstraňuje, nakoľko by v menších záhradách súperili s materskou rastlinou o priestor a živiny.

Menšie odrody je možné pestovať aj v nádobách na terase alebo slnečnom balkóne. Tak ako vysoké solitéry, aj tieto budú vyžadovať dobrú drenáž a pravidelný prísun vody. Na zimu bude potrebné preniesť nádobu do vnútra alebo zazimovať pomocou jutoviny alebo netkanej textílie. Izoláciu vylepšíte, ak medzi textíliu a kvetináč nasteliete lístie či slamu.

Rozmnožovanie a rez

Mnohé odrody letného orgovánu budú rásť „strapato”, ak ich nebudete prerezávať. Tento typický tvar nechá vyniknúť každé súkvetie, no nie je práve ideálny do skupinovej výsadby či menších záhrad.

Hlbší rez vykonávame na začiatku jari. Do leta ker stihne dorásť a bude krásne kvitnúť. Hrubé drevnaté stonky skracujeme asi 30 až 50 cm nad zemou. Ak je to možné, prerezávame tesne nad púčikom alebo rastúcim výhonkom. Odstraňujeme aj všetky odumreté a poškodené konáre. Takýto radikálny rez vyžadujú aj orgovány v nádobách, skrátiť ich môžeme až na 20 cm.

Cieľom je vytvoriť krátky, silný základ piatich až siedmich hlavných vetiev. Nevadí, ak nevidíte veľa zelených výhonkov, pretože budleja začne bohato rásť spod kôry. Pôdu zľahka rozkypríme a na jej povrch nanesieme mulč, aby sme zadržali pôdnu vlhkosť a potlačili burinu.

Z tohto pravidla však existujú aj výnimky. Buddleja alternifolia a Buddleja globos kvitnú na stonkách z predchádzajúcej sezóny, takže rezanie na jar by odstránilo kvetné puky. Tieto odrody prerezávame výberom najstarších konárov, ktoré úplne odrežeme uprostred leta.

Letný orgován môžeme rozmnožiť buď zo semien alebo odrezkami. Odrezky získavame počas prestrihávania, odoberáme ich v máji a júni. Zakoreniť nechávame iba bylinné, nekvitnúce výhonky dlhé asi 10 cm. Doba zakorenenia je približne za 3 týždne pri dostatočnej vlhkosti. Udržiavame ich v tieni.

Pôvodné druhy budlejí môžeme pestovať aj zo semena. Mladé rastlinky rastúce v okolí tej materskej môžeme presadiť na vhodné miesto, alebo priamo odobrať semená z rastliny a zasiať do nádoby. Tento postup však nie je vhodný pre hybridy. Rastliny zo semena nebudú ani zďaleka také pekné, ako pôvodný ker. Niektoré novošľachtené druhy sú tiež sterilné, takže z nich nové rastliny ani nevyrastú.