Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Levanduľa a jej správne pestovanie

Levanduľa je nie len nádherným interiérovým doplnkom, ale aj dokonale aromatickou rastlinou vytvárajúcou fialové záhony. Mnohí z nás ju poznáme ako zdroj prírodnej medicíny, iní ako dizajnový doplnok dotvárajúci príjemnú atmosféru každej izby. Či je vašim cieľom vytvorenie harmonického domova, alebo využitie priaznivých účinkov levandule, dôležitým prvkom je správne pestovanie.

 

Ako pestovať levanduľu?

Pestovanie levandule sa mení v závislosti od danej odrody. Zmeny nie sú v spôsobe pestovania ale v umiestnení rastliny. Rôzne druhy levandule majú nie len rôznu farbu svojich rozvetvených kvetov, ale aj výšky rastliny. Zatiaľ čo levanduľa lekárska dorastá do výšky 60 centimetrov, pri levanduli prostrednej musíme počítať s 90 - 100 centimetrami. Z tohto dôvodu musíme dbať na vhodné miesto levandule, kedy musíme rátať s touto veľkosťou tak, aby v budúcnosti nezatienila iné rastliny v záhone.

 

Levanduľa sa bez problémov prispôsobí veľkosti pôsobiska v ktorom je posadená. Bez problémov ju teda môžeme vysadiť aj na balkón, do menších črepníkov či do mnohopočetných záhonov.

 

Levanduľa a jej výsadba

Pestovanie levandule zahŕňa jej strihanie, rozmnožovanie, ale aj to, kde sa predaj levandule naozaj oplatí. Levanduľa obľubuje plne slnečné stanoviská, vhodným počinom je umiestnenie na záveternej strane. Ak nemáme túto možnosť, z jednej strany posadíme levanduľu popri stene domu, plote, alebo umiestnime väčší kameň.

 

Pôda by mala byť piesčito-vápenatá, riadiť sa môžeme aj pH hodnotami, ktoré sa v prípade pestovania levandule pohybujú od 6,7 do 7,3 pH. Hodnota vlhkosti pôdy by určite nemala byť vlhká, premočená či naopak príliš vysušená. Levanduľa obľubuje vyrovnané prostredie, ktoré korigujeme podľa aktuálneho úhrnu zrážok.

 

Levanduľu vysádzame na jar, hoci sa ešte začiatkom apríla môžu vyskytnúť prízemné mrazy ktorým sa snažíme vyvarovať. Ak ste nestihli levandule vysadiť na jar, príležitosť sa naskytne už počas jesene. Podmienkou je to, že levandule sa snažíme vysádzať ešte pred mrazmi a to najneskôr 2 mesiace pred prvými mrazmi. Dôležité je, aby sa rastlina stihla zakoreniť v novej zemi ešte skôr, než nastanú mrazy.

 

Levanduľa si vyžaduje pomerne široké aj hlboké jamy a to približne 40x50 centimetrov v závislosti od veľkosti koreňov. V prípade, že vysádzame budúci záhon, myslíme aj na správny rozostup rastlín, ktorý je približne 50 centimetrov v závislosti od rozľahlosti a druhu levandule. Samotný postup výsadby je jednoduchý. Rastlinu umiestnime do jamy, zalejeme miernym množstvom vody tak, aby sme ju nepreliali a následne zasypeme koreňový systém hlinou, prípadne udupeme.

 

Výsadba levandule na balkón

Letné terasy, altánky či balkóny hýriace fialovými až modrastými odtieňmi levandule sú trendom, ktorý sa viaže najmä k voľnému provence štýlu. Pri levanduliach nie je problém s výsadbou sadeníc do kochlíkov. Majme však na pamäti fakt, že rastlina v črepníku nemôže rásť donekonečna, a teda i jej veľkosť bude časom obmedzená veľkosťou črepníka.

 

Zalievanie a hnojenie

Pestovanie levandule je z pohľadu zálievky veľmi jednoduché. Držíme sa zásad pri ktorých sa snažíme v pôde udržať optimálnu vlhkosť. Často levanduliam vysadených vo voľnej zemi vystačí priemerný úhrn zrážok. V prípade suchého obdobia zalievame rastlinu ku koreňom, a to počas skorých ranných či večerných hodín. Výhodu levandule je to, že počas dlhých suchých období si nemusíme lámať hlavu s jej zálievkou, môžeme počkať až pôda úplne vyschne.

 

Levanduľu v byte aj v záhrade môžeme hnojiť raz ročne, najlepšie hnojivom vápenatým či zmesou odležaného kompostu. Nehnojíme príliš často z dôvodu možnosti spálenia koreňov, čo sa napokon odrazí aj na vzhľade rastliny.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Levanduľa je trvalka, ktorá vo voľnej zemi nemá problém prečkať tuhé zimy. Už v strede jesene je vhodné uskutočniť rez levandule, vďaka čomu ochránime stonky pred zlomením vplyvom nánosom snehu, mrazu. Rastlinu odporúčame už počas jesene prikryť čečinou či suchou slamou, prípadne záhradníckou geotextíliou.

 

V prípade levandúľ vysadených v črepníkoch na balkónov domov je vhodné tieto kvety prezimovať na ich pôvodnom mieste.

 

Najčastejšími chorobami je vysychanie levandule, čo je zväčša spôsobené prehnaným hnojením či zanedbanou zálievkou. Ďalej sem patria hubové ochorenia, ktorých prejavy sú vizuálne a prejavujú sa vo forme rozľahlých škvŕn. Proti hubovým ochoreniam môžeme zasiahnuť vhodným prípravkom pre ich likvidáciu.