Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Levanduľa: Sprievodca pestovaním tejto voňavej a krásnej bylinky

Levanduľa pochádza zo západného Stredomoria (Provensálsko, Toskánsko). Ako prví objavili liečivé účinky levandule Rimania. Názov levanduľa pochádza z latinského slova “lavare“, čo znamená umývať sa.

 

Druhy levandule

Levandúľ je viac ako 30 druhov a 60 kultivarov (odrôd). Levandule pestujeme aj u nás na Slovensku a najčastejšie sa stretávame s Levanduľou úzkolistou/lekárskou/anglickou alebo Levanduľou motýlikovou/francúzskou/španielskou. Na Slovensku levanduľa podľa miesta pestovania a druhu kvitne od júna (Levanduľa lekárska) do augusta (niektoré krížené formy).

 

Pestovanie levandule

Levanduľa je suchomilná trvalka. Vyžaduje si slnečné a suché stanovište. V našich podmienkach ju určite treba sadiť na južnú stranu záhrady. Vyberte jej také miesto, na ktoré dopadajú slnečné lúče aspoň 8 hodín denne. Tie isté podmienky treba vytvoriť, ak levanduľu pestujeme v črepníkoch.

 

Presádzanie levandule

Najlepšie je z črepníkov presadiť levanduľu na jar. Vyhnete sa tak príliš teplým letným dňom. Ak levanduľu presádzame na jeseň, musíme ju sadiť 2 mesiace pred nástupom prvých mrazov.

 

Starostlivosť

Levanduli sa nebude dariť v príliš kyslej pôde, ale ani v príliš zásaditej. Vhodné Ph je niekde medzi 6,5 a 7,5. Pôda by mala mať dobrý odtok vody (napr. na vyvýšenom mieste). Mala by byť ľahšia, prevzdušnená a nadýchaná. Polievať ju treba tak, aby bol substrát iba mierne vlhký, nie premočený. Prehnaná zálievka môže spôsobiť odumretie koreňového systému.

 

Strihanie

Strihanie levandule je najvhodnejšie na jar v mesiaci marec. Na mladej rastline hneď v prvom roku zrežte jej vrch, keď presiahne 12 – 15 centimetrov. Ak levanduľu správne prestriháte v marci, zelené listy a kvety by mala mať koncom júna alebo začiatkom júla. Ak ste ju sadili na jeseň, prvé zrezanie rastliny by malo byť už v máji. Levanduľu striháme maximálne na 1/2 výšky. Ak vykonáte rez až na 1/3 z nezdrevnatej časti výhonkov, zabezpečíte si hustejšiu levanduľu. Aj jej kvetinová kulisa bude bohatšia a krajšia. Toľko o levandule, pestovaní a strihaní.

 

A ako zazimovať levanduľu?

V záhrade je dobré pred zazimovaním levanduľu zrezať. Jesenný rez sa robí v októbri alebo začiatkom novembra. Na zimu ju prikryte slamou, prípadne okolo nej nahrňte trochu zeminy. Ochránite tak hlavnú stonku rastliny.

 

Zber levandule

Levanduľa sa zbiera po niekoľkodňových trvajúcich teplách. Teplo a horúčava napomáhajú rastline nahromadiť vonný olej v jej kvetoch. Zbiera sa na obed, v letných horúčavách v začiatkoch resp. za plného kvitnutia rastlín. Keďže rastlina kvitne postupne, je relatívne krátky čas na jej zber. Dĺžka zrezaných stopiek levandule je od 15 cm (levanduľa lekárska) do približne 25 cm pri niektorých krížených formách. Levanduľu môžete zrezať buď záhradníckymi nožnicami alebo menším kosákom. Zrezané stopky zviažeme do kytice a spevníme gumičkou. Ak zbierame kvet na olej - destiláciu, tak zbierame kvety v začiatkoch kvitnutia, resp. pred kvitnutím. Ak zber vykonáme už po odkvitnutí, samotný kvet bude menej aromatický.

 

Sušenie levandule

Kytice zavesíme kvetmi nadol na vetrané, tmavé miesto. Tmavé miesto potrebujú kvety k tomu, aby si zachovali svoju farbu. Ak chcete z levanduľových trsov získať iba samotné kvety (hrudky), tak ich nezväzujte. Stačí ich naukladať v tenkej vrstve na sitách, aby sa nezaparili.