Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ľulok jedlý: Ovocie ideálne na jednohubky

Ľuľok jedlý, inak nazývaný aj Pepino Gold si netreba mýliť s jeho jedovatým druhom, divorastúcim ľuľkom čiernym (Solanum nigrum). Už niekoľko bobúľ ľuľku čierneho môže spôsobiť smrť, hovoria odborníci. My tu však chceme písať o ľuľku jedlom. Ovocí, ktoré si môžete vypestovať zo semena veľmi ľahko aj doma.

 

Využitie v kuchyni

Pepino ovocie je veľmi chutné, jeho ideálne použitie je na chuťovky. Krásne sa dá naaranžovať na občerstvenie. S troškou fantázie s ním môžete vyčarovať luxusné pochúťky. Ľuľok pepino gold vyzerá ako veľké hrozno sfarbené do žlta, alebo ako maličké melóniky. Jeho chuť pripomína cukrový melón a tak ho môžete aj podávať. Jednohubky s parmskou šunkou potešia aj labužníkov.

 

Čo od neho očakávať?

Ľuľok pepino gold sa pestuje podobne ako paradajky, jeho vegetačné obdobie je však viac ako o mesiac dlhšie. Najlepšie je pestovať ho v črepníku. Rastlinky sú medzi záhradkármi čoraz obľúbenejšie, lebo úrodu je možné oberať už v prvom roku. Na rozrastenom, staršom kríku môžeme očakávať úrodu asi 30 kg plodov.Ako teda pestovať pepino?

 

Vyžaduje dobre vyhnojený substrát, ľahký až stredne ťažký. Od veľkosti črepníka, v ktorom ho pestujeme závisí chuť plodov aj rodivosť rastlinky. Je vhodné použiť väčšiu nádobu a položiť pod ňu podstavec, pretože pod váhou plodov krík ovísa. Vyhovuje mu slnečné stanovište. Pokiaľ by bol umiestnený do tieňa, môže zhadzovať kvety. V lete je potrebné zalievať pepino odstátou vodou ráno aj večer. Substrát by mal byť dostatočne vlhký, ale pozor na premokrenie. To mu neprospieva. Presušenie koreňového balu spozorujeme takmer okamžite. Pepíno totiž rýchlo vädne. Prihnojovanie hnojivom na plodovú zeleninu je potrebné 1x do týždňa. Začiatkom júla začína pepíno kvitnúť a okolo augusta už menia plody farbu zo zelenej na žltooranžovú a postupne dozrievajú. Pokiaľ by prišli mrazíky a plody ešte nebudú celkom zrelé, je potrebné ich pozbierať a uložiť do svetlej miestnosti. Dozrejú tam.

 

Rastlinka je citlivá na chlad, preto ju na zimu prenesieme dovnútra a zimujeme pri teplote 10-14 °C. Zalievať ju treba opatrne. Počas zimného obdobia zhodí skoro všetky listy. Aby sme podporili rodivosť v novej sezóne, na jar zrežeme výhonky na dva až tri púčiky.