Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Má goji nežiadúce účinky?

Goji, rovnako ako aj iné ovocie bohaté na mnohé látky, môže spôsobiť nežiadúce účinky, ktoré sa vo väčšine prípadov viažu na množstvo tohto skonzumovaného ovocia. Všetko s mierou, a práve aj túto skutočnosť by sme mali brať navedomie v každom ohľade - najmä pri konzumácií ovocia či iných pokrmov. Rovnako ako môže goji veľmi prospešné vzhľadom na náš tráviaci systém, pri prekročenom množstve skonzumovaných bobúľ sa môžu okrem virážok objaviť aj značné problémy s gastroenterologickým traktom.

 

Goji a jeho denná dávka

Goji je ovocie, ktorého obsah je zdrojom veľkého množstva stopových prvkov, aminokyselín, nehovoriac o vysokej dávke vitamínu C, ktorý je základným stavebným kameňom každého dobre fungujúceho obranného systému. Denná dávka nie je konštantným zreteľom a mení sa najmä v závislosti od veku a fyzického zdravia. Je dôležité vedieť, že deti do 18 mesiacov by goji nemali požívať vôbec. Zdravý dospelý človek môže zjesť približne 30 bobúľ denne, a to vzhľadom na jeho fyziologické predpoklady a za predpokladu, že daný jedinec nemá vážne zdravotné komplikácie viažuce sa najmä na problémy s trávením. Práve táto skutočnosť môže znieť paradoxne,  avšak tak ako môže goji v mnohých prípadoch pomôcť, môže aj uškodiť.

 

Aké sú nežiadúce účinky goji?

Vo všeobecnosti sa nemôžeme vyjadrovať presne o nažiadúcich účinkoch, keďže tie v pravom slovazmysle neexistujú. Existujú len ťažkosti spôsobené nadmernou konzumáciou, ktorú riadi konzument. Najčastejšie sa objavuje červená virážka, ktorá sa môže objaviť na rôznych častiach telach, predovšetkým však na bruchu, hrudníku, tvári či rukách. Tento stav môžeme zvrátiť ukľudnením a hydratácou pokožky, na čo nám môže slúžiť široká škála olejov a hydratačných mliek. Dbáme však na to, aby tieto oleje boli nekomedónne, teda neupchávali póry a tým umožnili pokožke dýchať aj počas riešenia dermatologického problému. V prípade, že nie je možné podráždenie pokožky zvrátiť ani po pár dňoch, odporúčame vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

 

Okrem virážky sa môže objaviť pocit ťažkosti, nadúvanie či problémy so stolicou. Tieto problémy nadobúdajú vážnejší charakter vzhľadom na to, že môže rýchlo dôjsť k dehydratácií organizmu. Ak máme pocit, že sme to s dennou dávkou goji prehnali a pociťujeme, napríklad, ťažkosť, zvyšok dňa sa snažíme konzumovať len také prvky stravy, ktoré nie sú záťažou pre trávenie.

 

Pre koho nie je goji určené?

Ako sme sa vyššie v článku zmienili, goji nie je určené hneď pre niekoľko druhov konzumentov. Prvými sú iste dojčatá, ktorých tráviaci systém nedokáže spracovať potravu na takej úrovni ako pri dospelých jedincoch. Rovnako by si mali dávať pozor na konzumáciu aj tehotné ženy, ktorým sa goji buď neodporúča vôbec, jedine po malých dávkach.

 

Goji je ovocím, ktoré ponúka širokú škálu pre telo významných prvkov. Je dôležité, aby sme to s jeho konzumáciou nepreháňali a dopriali si ho len v odporúčanom množstve. Skúste pestovanie goji vo vlastnej záhrade, nie je to také ťažké ako sa môže zdať. Vďaka nemu môžete dožičiť kúsok zdravia každý deň.