Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Machovička šidlovitá ako ideálne prírodné špárovanie

Machovička šidlovitá je nenápadná, ale zato veľmi zaujímavá rastlina. Už z jej názvu vyplýva, že vytvára na povrchu jemné machovité vankúše, ktoré sú nie len estetické, ale aj potrebné - zadržiavajú vlhkosť. Táto jemná rastlinka sa dorastá len do výšky asi 5 centimetrov, a preto nie je celkovo vhodná do záhonov, keďže je možné, že ju vyššie rastliny zatienia a dôjde k jej úhynu. Machovička sa bude skvelo vynímať v nízkej skalke na horský štýl, ale je aj perfektným doplnkom na výsadbu v oblastí dlažby, kde pôsobí ako efektné špárovanie. Ako ju teda pestovať a kam sa hodí najlepšie? 

 

Pestovanie machovičky šidlovitej 

Pestovanie machovičky šidlovitej je naozaj veľmi nenáročné. Táto rastlina je odolná voči mrazu a vyhovuje jej najlepšie slnečné stanovisko. Výsadbu prevádzame od marca do mája a on septembra do konca októbra. Odporúčame však vysádzať najmä počas septembra, kedy teplota nie je nízka a korene sa lepšie zakorenia. 

 

Machovička a jej výsadba

 

Výsadba machovičky nie je náročná. Ak machovičku vysádzame do skalky, tak môžeme danú plochu okopať asi do hĺbky 10 centimetrov. Zároveň odstránime všetky parazitické korene a korene, ktoré by mohli znevýhodniť rast machovičky. Na povrch môžeme rozpráčiť vlhký rašelinový múľ, ktorý môžeme zapracovať hrabľami alebo rukami.  Machovičku nesadíme pod dažďové odkvapy, či do veľkého prievanu. Pred výsadbou vyberieme rastlinu z koreňového balu  a skontrolujeme jej korene. Korene skrátime približne o polovicu a odstránime tie, ktoré nejavia žiadne známky života.  Po vysadení rastlinu dostatočne zalejeme. 

 

Zalievanie a hnojenie

Zalievanie je dôležité najmä bezprostredne po výsadbe, kedy týmto krokom podporíme rast nových koreňov. Zálievka je potrebná najmä počas horúcich dní, keďže machovička disponuje pomerne plytkým koreňovým systémom. V miernom počasí machovičke postačí bežný úhrn zrážok. 

 

Hnojenie machovičky nie je potrebné, avšak ak usúdime, že by sme túto rastlinu radi pohnojili, spravíme tak nazačiatku marca. Na začiatku jari do zeminy zapracujeme trvalkové hnojivo. Hnojivo však dávkujeme skutočne opatrne, nakoľko má machovička skutočne jemné korienky, ktoré ľahko podliehajú spáleniu v prípade, že rastline nie je dopriatá dostatočná zalievka bezprostredne pred či po hnojení. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana pri machovičke nie je taká výrazná ako pri iných trvalkách. Ako sme vyššie zmienili, machovička je mrazuvzdorná rastlina, ktorá odoláva aj pomerne tuhým mrazom. Najvhodnejším počasím počas zimy pre túto rastlinu sú obdobia, počas ktorých je rastlina zaizolovaná pomocou vrstvy snehu. 

 

Ochrana pred škodcami nie je veľmi potrebná, nakoľko machovička netrpí takmer žiadnymi škodcami. Vyskytnúť sa môže napadnutie voškami, ktoré však vo väčšine prípadov prichádza od ostatných rastlín. Na vošky reagujeme adekvátnym postrekom, pričom takto ošetríme aj ostatné rastliny v záhrade. Ak je sezóna vošiek, postrek môžeme neskôr aplikovať ako formu proti zabráneniu recidívy vošiek.