Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Májová záhrada prekypuje životom. Užite si ju naplno!

Každý zanietený záhradkár určite súhlasí s tvrdením, že máj v záhrade je hotovou pastvou pre všetky zmysli. Je to mesiac, počas ktorého doslova kvitne a rozvoniava celá záhrada. Hlavnú úlohu v tomto smere hrajú ovocné stromy. Tie sú v období jari obalené  farebnými kvetmi, okolo ktorých poletujú usilovné včely. V máji sa tiež naplno rozbieha pravidelná starostlivosť o záhradny trávnik a práca na zeleninových a kvetinových záhonoch.

 

Okrasná záhrada

Počas mája v záhrade nájdeme množstvo rozličných kvetov. Charakteristické sú najmä orgován, tavoľník, azalka, plamienok a srdcovka, ktoré sú často ozdobou vidieckych záhrad. Ďalšími trvalkami, ktoré kvitnú v tomto období sú orlíčky, horce, zvončeky, sasanky, konvalinky a okrasný cesnak.

 

Od apríla do mája môžeme do záhrad vysádzať cibuľoviny kvitnúce v lete. Uskladnené frézie, hyacinty a ľalie vynášame zo zimného úkrytu a kontrolujeme, či im zima príliš neublížila. Na terasy, balkóny a do záhrad vraciame rastliny pestované v nádobách. Potrebná je pravidelná kontrola škodcov a chorôb a ochrana proti nim.

 

Aby sme zaistili pevný a pravidelný rast listnatým a ihličnatým živým plotom, je dôležité strihať ich výhonky. V mesiaci máj je vhodné množiť aj niektoré z okrasných kríkov pomocou odrezkov.

 

Dôležité je tiež starať sa o trávnik a strihať ho. Nikdy by sme ho nemali nechať vykvitnúť. Zelený koberec hnojíme a to najlepšie pred dažďom. Pre optimálnu výživu trávnika je dobré používať dlhodobo pôsobiace trávnikové hnojivá, prispôsobené jeho potrebám. Mechanicky alebo chemicky, odstraňujeme plevy pomocou pesticídov, ktoré trávu nepoškodia.

 

Úžitková záhrada

V druhej polovici mája v záhrade môžeme vysádzať zeleninové druhy ako sú napríklad uhorky, paradajky, paprika, baklažány alebo melóny. Do záhonov vysádzame predpestované sadenice brokolice a ružičkovej kapusty. Sadíme tiež letný a ľadový šalát. V máji vysádzame aj skleníkové rajčiny a uhorky, z ktorých odstraňujeme samčie kvety. Za teplého počasia by sme mali začať v skleníkoch vetrať. Počas tohto mesiaca začíname zbierať rannú zeleninu, predovšetkým hlávkový šalát, špenát a reďkovku. Záhony so zeleninou zavlažujeme, hnojíme a okopávame. Pri chladnejšom počasí počkáme s výsadbou koreňovej zeleniny až na koniec mesiaca.

 

Aj v ovocnej záhrade v tomto období kvitne väčšina rastlín. Kvitnúce stromy zalievame, prekyprujeme pôdu pod nimi a vytrhávame okolo nich plevy. U odkvitnutých broskýň a ďalšieho kôstkového ovocia striháme letorasty, pričom ponechávame len dva až tri pupene. Jahody zbavujeme plevu, pravidelne dobre okopávame, zalievame a hnojíme. Akonáhle začnú jahody kvitnúť, obmedzíme okopávanie.

 

Nezabúdame ani na bylinky a koreniny ako sú majoránka, bazalka a saturejka záhradná. Na jar sa k nám tiež vracia pažítka, ktorá je významná pre obsah biologicky cenných látok. Všetky mladé rastlinky sú aromatickejšie a chutnejšie.

 

Nebezpečie neskorých mrazov

Aj napriek teplému počasiu počas jari môžu prísť nočné prízemné mrazy, ktoré dokážu rastlinky poškodiť. Citlivejšie rastliny v zeleninových, či trvalkových záhonoch je však možné proti nočným mrazom ľahko ochrániť. Používame na to fóliové tunely a rámy vyplnené sklom alebo fóliou. Najjednoduchší no aj najúčinnejší spôsob ochrany rastlín pred mrazom ja prehodenie bielej netkanej textílie cez záhon. Na okrajoch je potrebné látku zaťažiť. Niektoré rastliny je možné chrániť pomocou papierových či plastových krytov.