Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Microcitrus Astralasica: Netradičná limetka s kaviárovými plodmi

Microcitrus Australasica nepatrí k bežne pestovaným citrusom. Ide skôr o raritu. U nás sa môžeme stretnúť s názvom citrusový kaviár alebo prstová limeta. Plody sú podlhovasté a podobajú sa na ľudský prst. Ich dužina sa skladá z malých lepkavých guľôčok pripomínajúcich kaviár. Keď ich rozhryzneme, zacítime šťavu s kyslou citrusovou chuťou a s jemnou príchuťou živice. Pre výraznú chuť a vôňu, netradičnú konzistenciu, ale aj pestrú škálu farieb plodov sú obľúbené u kuchárov v drahých reštauráciách. Tieto limetky majú rôznu farbu družiny aj plodov. Jej „kaviár“ môže byť priezračný, ružový, žltý, oranžový, zelený, červený. Závisí od odrody. Microcitrus má domovinu v dažďových lesoch severnej Austrálie.

 

Pestovanie citrusov

Ide o pomerne nenáročnú subtropickú rastlinu. V našich podmienkach sa dá pestovať v byte. Dobre toleruje suchý vzduch a nevyhnutne nevyžaduje studené zimovanie. Substrát by mala mať mierne kyslý. Od mája do augusta túto drevinu hnojíme hnojivom na citrusy, podľa návodu na balení. Aj tento citrus polievame radšej dažďovou vodou ako vodou z vodovodu. Rez nie je potrebný. Podľa potreby je možné výhonky skrátiť. Dá sa pestovať v tvare stromčeka, na kmienku. V lete ho môžete vyložiť do záhrady alebo na balkón. Nie je mrazuvzdorný. Na zimu ho prenesieme opäť dovnútra na svetlé a chladnejšie miesto s teplotou okolo 10 °C až 15 °C. Listy môžu v zime čiastočne opadať. Zo škodcov ho môžu napadnúť vošky. Kontrolujme preto hlavne v zime spodnú stranu listov. Plody môžeme skladovať v chladničke bez toho, aby utrpela ich kvalita. Najkvalitnejšie odrody týchto citrusov dopestujú v Austrálii.

 

Tajná prísada šéfkuchárov

Limetkový kaviár, to sú maličké guličky, ktoré Vám v ústach kĺžu po podnebí a explodujú. Pritom sa z nich uvoľňuje horká, citrónová chuť s miernou kyslosťou. Podľa šéfkuchára z Paríža ide o ingredienciu kuchyne 21. storočia s mágiou a pritom jednoduchým použitím. Toto ovocie sa môže podávať s morskými plodmi, dá sa použiť v šalátoch, dezertoch, v limetkovom koláči, kokteiloch a aj v ázijskej kuchyni. Produkcia mikrocitrusu austrálskeho je obmedzená, hoci každoročne vzrastá. V Austrálii sa ročne vyprodukuje asi 20 ton. Ide o krehké ovocie. Zbiera sa ručne od decembra do augusta. Je to luxusný produkt, čomu zodpovedá aj cena. V Európe stojí jeden kilogram až sto eur. Takže jeden plod stojí približne dve Eurá.