Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Mini-uhorka: Hit malých záhrad!

Mini-uhorky prekvapia rýchlym rastom a bohatou úrodou aj v malom priestore. Určite by preto nemali chýbať ani vo vašej zeleninovej záhrade. Poradíme vám, ako miniatúrne uhorky zasadiť a ako sa o ne starať počas roka.

Krátkoplodé šalátovky Cucumis 'Minisprint', známe aj ako mini-uhorky Minisprint, majú mimoriadne chutné plody, ktoré merajú iba 15 až 17 cm. Chutia sviežo a nie sú ani trochu horké, vďaka čomu ich milujú aj deti. Hodia sa tak na priamy konzum, ako aj do čerstvých šalátov alebo na zaváranie.

Mini-uhorky môžete pestovať celoročne

Mini-uhorky sú, podobne ako iné šalátové uhorky, určené najmä pre pestovanie v skleníkoch a fóliovníkoch. Milujú horúce počasie a dostatok vlahy. Ak im doprajete dobré podmienky a potrebnú starostlivosť, porastú veľmi rýchlo. 

Osivo mini-uhoriek môžeme vysievať celoročne, pokiaľ máme k dispozícii vyhrievaný skleník alebo rýchliareň. Ak tieto podmienky nemáme, semená alebo kontajnerové sadenice vysádzame v období od apríla do júna. 

Priesady potrebujú zhruba mesiac na vyvinutie silného koreňového systému, aby sme ich dokázali bezpečne vybrať spolu so substrátom z kvetináča. Mladšie zakúpené rastlinky preto nechávame dorásť v interiéri, najlepšie na slnečnom okne. 

Mini šalátové uhorky môžeme vysadiť tam, kde pestujeme hrach, fazuľu, zeler či hlávkový šalát. Naopak, neodporúča sa pestovať ich blízko paradajky ani hlávkovej kapusty.

Sadenie uhoriek

Pri jarnom sadení mini-uhoriek Minisprint postupujeme rovnako, ako pri iných druhoch šalátových uhoriek. Vyberáme teplé stanovisko s dostatkom slnečných lúčov. Uhorkám sa najviac darí v hlinitej pôde s dostatkom humusu. Vhodné je, aby bola pôda pred výsadbou hnojená kompostom alebo maštaľným hnojom. V ideálnom prípade by mala mať pH medzi 6 a 7.

Výsev osiva je veľmi jednoduchý. Do prekyprenej pôdy urobíme motykou plytkú ryhu a nalejeme do nej vodu. Keď vsiakne, poukladáme do nej semienka po jednom vo vzdialenosti približne 3 až 4 cm. Opatrne zahrabneme zeminou a mierne utlačíme rukou.

Sadenie priesad do záhrady nie je oveľa náročnejšie. Ak sú zdravé a dostatočne silné, ľahko sa vo fóliovníku uchytia. Do prekyprenej pôdy urobíme jamky, do ktorých sa pohodlne vojde koreňový bal priesady. Keďže uhorky rýchlo vytvárajú hustý porast, je vhodné vysadiť najviac 3 rastliny na 1 m2.

Starostlivosť o mini-uhorky krok za krokom

Mini-uhorky sú ako stvorené na vertikálne pestovanie. Tak ako iné šalátové uhorky, aj týmto môžete zhotoviť oporu zo siete, prípadne kovovú konštrukciu, na ktorej budú rásť do výšky a zber plodov bude oveľa praktickejší.

Mini-uhorky sú pomerne náročné na zálievku. Najmä vo fóliovníkoch budú potrebovať dostatok vlahy na to, aby mohli dobre rásť. Najviac vody potrebujú v období od mája do júla, keď sa vyvíjajú a mocnejú, aby dokázali priniesť kvalitnú úrodu. Vyhovuje im nepretržite vlhká pôda. Pri zálievke lejeme vodu ku koreňom, nikdy nie na listy.

Vlhkosť pôdy môžeme zlepšiť mulčovaním. Ako nástielku môžeme použiť napríklad slamu alebo seno. Mulč nielenže zabráni odparovaniu vody z pôdy, ale tiež zamedzí rastu buriny. Počas obdobia vegetácie môžeme pôdu obohatiť hnojivami určenými na hnojenie uhoriek, alebo použiť organické hnojivo pre celú záhradu. Uhorky potrebujú dostatok draslíka, ale neznášajú chlór.

Uhorky môžeme zbierať postupne počas celej sezóny, vždy, keď sú dostatočne veľké na použitie. Pri oberaní používame záhradné nožnice, aby sme trhaním nepoškodili rastlinu. Zozbierané uhorky môžeme uchovávať v chladničke 7 až 10 dní, ale pre najlepšiu chuť ich použijeme čo najskôr po zbere.