Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Modrá lobelia neprestane kvitnúť ani v horúčavách

Lobelka, konkrétne Lobelia ‘Deep Blue Star’ je kultivar, ktorého prednosťou je plný, hustý kvet. Kvety tohto druhu lobelky sa zafarbujú na sýto modrú, pričom intenzita farby môže variovať vzhľadom na dostatok zálievky či chemickú skladbu pôdy. Lobelky sú všeobecne známe rastliny, ktorých starostlivosť sa upína najmä na dostatok zálievky a hnojenie, ktoré podporuje rast nových kvetov. Tento druh okrasnej rastliny je veľmi všestranný a rýchlo sa prispôsobí novým podmienkam, do ktorých ho vystavíme. Lobelke sa dobre darí vo forme balkónovej, teda črepníkovej, rastliny, ale aj vtedy, keď je vysadená do záhona. Starostlivosť o tento kvietok zvládne aj záhradník začiatočník, ktorému sa odvďačí plným a dlhotrvácnym kvetom. 

 

Ako pestovať lobeliu? 

Lobelia nenáročná na pestovanie, avšak na jej prežitie musíme zabezpečiť niekoľko podmienok. Jednou z podmienok je správne stanovisko - slnečné. Vďaka slnku podporíme puk kvetov - ak ju umiestnime do polotieňa, množstvo kvetov bude len veľmi chabé. Ďalšou podmienkou úspešného pestovania je dostatok vlahy. Lobelka kvitne aj počas najväčších horúčav,  a preto ju musíme pravidelne zavlažovať. 

 

Lobéliu vysádzame v turnuse od apríla do júna. Jej výsadbu si nenechávame na horúce júnové dni, ale uprednostňujeme mierne počasie v čase výsadby. Dospelá rastlina dosahuje veľkosť približne 60 centimetrov. 

 

Vďaka svojej nenáročnosti odporúčame lobelku sadiť aj s inými rastlinami, s ktorými sa znáša veľmi dobre. 

 

Lobelka a jej výsadba

 

Lobelky vysádzame najčastejšie do črepníkov či do truhlíkov, ktoré majú na svojom dne diery pre reguláciu vody. Najčastejšie využívame substrát vhodný pre balkónové rastliny.  Súčasťou toho substrátu je aj menší podiel rašeliny. Lobelky vysádzame do črepníka so svojim balom a následne ich prihrnieme zemou. Substrát by nemal siahať až úplne po okraj truhlíka/črepníka, pretože si stále chceme nechať priestor na vsiaknutie vody po zálievke. 

 

Zalievanie a hnojenie 

 

Zalievanie a hnojenie sú neodmysliteľnými časťami starostlivosti o črepníkové rastliny, najmä o lobelky. Zalievanie musí byť časté a nie je dobré, ak necháme pôdu úplne vyschnúť (lobelka je veľmi háklivá na vysychanie a môže uhynúť). Zalievame skoro ráno alebo neskôr večer, keď už slnko zapadne (týmito krokmi sa vyvarujeme spáleniu listov a kvetov). 

 

Hnojenie je pre lobelky taktiež veľmi výhodné, vďaka hnojivu určenému pre balkónové rastliny si zabezpečíme plný kvet. Súčasťou procesu hnojenia je aj dostatočná zálievka, vďaka ktorej sa vyhneme spáleniu koreňov či nadzemnej časti rastliny. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Zimná ochrana pri lobelke nezohráva takmer žiadnu úlohu. Táto jednoročná rastlina odumiera s prvými prichádzajúcimi mrazmi a len sťažka je možné zabezpečiť jej prezimovanie v interiérových podmienkach. 

 

Lobelia je taktiež veľmi nenáročná z pohľadu ochrany pred škodcami a rôznymi parazitmi. Najčastejší problém môže predstavovať múčnatka, ktorá sa objavuje z dôvodu problému so starostlivosťou, ako napr. prehnojenie, prepolievanie a podobne. Upravením starostlivosti a aplikáciou jemného postreku sa rastlina sama dokáže zregenerovať.