Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Monilióza marhúľ: Prevencia a zastavenie šírenia

Monilióza, lat. Monilinia fructicola, je mrazuvzdorné ochorenie, ktoré predstavuje nebezpečenstvo najmä pre marhule, broskyne, slivky či nektarinky. Postihnúť však môže aj čerešne či iné kôstkové ovocie. Okrem zničenej úrody predstavuje toto plesňové ochorenie nebezpečenstvo aj z pohľadu celkovej prosperity stromu - monilióza zabraňuje vyvíjaniu vetví a stoniek. Pri patogénnych ochoreniach akéhokoľvek druhu je dôležitá nie len prevencia, ale aj včasné zakročenie, rovnako ako aj zabránenie recidívy. 

 

Monilióza marhúľ: Ako sa prejavuje? 

Symptómy moniliózy marhúľ je dôležité odsledovať už v skorom štádiu. Liečba postrekom je v tom štádiu omnoho účinnejšia. Nebezpečenstvo moniliózy marhúľ spočíva aj vo fakte, že táto pleseň zostane infikovaná vo vetvičkách, rovnako ako v mumifikovanom ovocí, ktoré zostane na strome. Vďaka tejto skutočnosti je mrazuodolná, a teda nemá problém prezimovať aj počas najtuhšej zimy. 

 

Rozmach ochorenia započína už počas skorej jari, kedy toto ochorenie infikuje kvety. Ďalším štádiom je prerastenie tejto choroby do vetiev, kedy vytvára malé hrčky. Tieto hrčky ďalej blokujú vyrastajúce stonky kvetov.  Napadnuté časti stromu vykazujú rôzne symptómy. Napadnuté kvety zvyknú zhnednúť avšak stále zostávajú pripevnené na strome. Plody, ktoré sú vo vývoji, alebo tie, ktoré sú už dozreté, vykazujú dané symptómy - kruhové a hnedé škvrny. 

 

Monilióza ovocia sa prenáša vetrom, kedy sú jej spóry sú prenášané rovnako aj dažďom. Nebezpečnou indikáciou je aj fakt, že táto pleseň prekvitá takmer počas každej teploty a môže sa do stromu infikovať širokou škálou spôsobov - od kvetov až po plody. 

 

Ako sa brániť proti monilióze? 

Monilióza je plesňové ochorenie, ktoré musíme odstrániť biologicky alebo chemicky (agresívnejším postrekom). V každom prípade sa vždy snažíme zvoliť biologický variant, pred agresívnym postrekom, nakoľko sa jedná o konzumné ovocie. Prvou zásadou, vďaka ktorej sa môžeme vyhnúť monilióze ovocia, je voľba odolných odrôd, a teda často novo vyšľachtených. Rovnako sa prepuknutiu moniliózy môžeme vyhnúť pomocou odstraňovania prvotných indikácií, polievaniu len ku koreňu. Vďaka kvapkám vody sa strom ľahko infikuje, tak ako aj zberáme spadnuté ovocie a pálime ho (v prípade aktuálneho infikovania stromu).