Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Muškáty: Nezanedbajte starostlivosť o túto pýchu balkóna

Muškáty bohato kvitnú počas celého leta, sú pestovateľsky nenáročné a hodia sa do mesta aj na vidiek. Ako sa starať o muškáty, aby boli pýchou vášho balkóna?

 

Pestovanie

Sadenice vysadíme do čerstvého substrátu, najlepšie špeciálne určeného na muškáty. Musí byť priepustný, s hodnotou pH 6 – 6,5. Nezabúdajme na drenážnu vrstvu. Muškáty, najmä previsnuté a anglické, neznášajú trvalé premokrenie. Dbáme na to, aby nádoby mali na dne otvor na odtok prebytočnej vody. Pri výsadbe muškáty na jar ošetríme systémovým fungicídom. Ten pôsobí proti hubovým chorobám na koreňovom systéme. Hneď pri výsadbe zapracujme do substrátu dlhodobo pôsobiace hnojivo. Po mesiaci prihnojíme dusíkatým hnojivom a neskôr s hnojivom s vyšším obsahom fosforu a draslíka. Muškátom krúžkovaným po vysadení zaštipneme rastový vrchol.

 

Nakúpené i vlastné rastliny vyložíme von až vtedy, keď teplota v noci neklesá pod 10 °Celzia a nehrozia jarné mrazy. Starostlivosť o muškáty nie je náročná. Doprajeme im slnečné stanovište. Ak máme balkón orientovaný na sever, menej ich polievajme. Miesto by malo byť chránené pred dažďom a vzdušné, aby mokré listy rýchlo obschli. Rastliny pravidelne polievame.

 

Druhy muškátov

Muškáty krúžkované rastú vzpriamene. Na ich listoch je charakteristická kresba a stonky časom drevnatejú. Kvety sú jednoduché alebo plné. Muškáty štítovitolisté majú krehké, dlhé stonky, ktoré po čase drevnatejú. Ich listy sú lesklé a pomerne odolné. Kvety sú jednoduché alebo plné. Vytvárajú dlhé previsy.

 

Ako rozmnožiť muškáty?

Najvhodnejší je prelom leta a jesene, vtedy sú rastliny najsilnejšie a v najlepšej kondícii. Muškáty rozmnožujeme odrezkami. Vhodný odrezok nikdy netrháme ani nestriháme nožnicami. Použijeme ostrý nožík. Odrežeme neporušenú zelenú stonku s dĺžkou cca 10 cm a s dvoma pármi listov. Rez vedieme zošikma pod druhým párom listov. Na každom odrezku by mali byť maximálne 3 listy, ostatné preto jednoducho odtrhnite. Na zaistenie zakorenenia ošetríme odrezok stimulátorom zakoreňovania. Odrezky zapichneme do menších črepníkov naplnených kvalitným substrátom. Nezabudnime na drenážnu vrstvu vytvorenú zo zmesi piesku a rašeliny. Zalejeme ich vodou a zakryjeme plastovým vreckom, ktoré bude zadržiavať vlhkosť a ochráni rastlinku. Na desať dní ich uložíme na svetlé a teplé miesto. Najvhodnejšia teplota na zakorenenie je 18 až 20 °C. Neskôr do miestnosti s teplotou 4-10 stupňov na prezimovanie.

 

Zazimovanie

Muškáty nesmú byť vystavené mrazom. Začneme ich pripravovať klesajúcim množstvom zálievky. V žiadnom prípade nepridávame hnojivo. Všetky si prezrieme, aby nemali choroby a škodcov. Následne odstránime všetky kvety aj usušené listy. Tak máme istotu, že sa nezačne šíriť pleseň. Tohtoročné výhonky zrežeme tak, aby zostalo pôvodné vetvenie. Nakoniec kvetináče dáme do miestnosti bez mrazu s dostatkom svetla. Najvhodnejšie je teplo medzi 6 až 8 °C, maximálne 10 °C. Polievame raz týždenne, aby substrát nebol premokrený a nepresychal. Nezabúdame na pravidelnú kontrolu počas zimy.

 

Ochrana pred chorobami

Fyziologická korkovitosť listov sa prejavuje malými výrastkami na spodnej strane listov muškátu štítovitolistého. Zväčšené bunky sú následkom vysokej vzdušnej a pôdnej vlhkosti, ako aj zlého odtoku vody z nádob. Zabezpečíme odtok prebytočnej vody z nádob a primeranú závlahu.

 

Vírusovú škvrnitosť listov muškátov spôsobuje niekoľko vírusov. Prejavuje sa vo forme žltých alebo belavých krúžkov alebo škvŕn. Postihnuté rastliny zaostávajú v raste a slabšie kvitnú. Vyskytuje sa predovšetkým na muškáte krúžkovanom a prenáša sa odrezkami a voškami. Odporúčame odoberanie odrezkov len zo zdravých rastlín alebo pestovanie muškátu zo semena. Poznáme aj baktériovú škvrnitosť listov a hnilobu stoniek muškátu. Škvrnitosť listov je hospodársky menej významná. Hniloba stoniek máva za následok hynutie napadnutých rastlín. Ochorenie sa vyskytuje na odrezkoch a na rastlinách pestovaných v prehnojených pôdach. Rastliny hnojíme opatrne a používame sterilný substrát na zakoreňovanie odrezkov.

 

Škodcovia

Muškáty obľubuje molica skleníková. Ide o malú bielu mušku, ktorá rastlinu napáda v početných stádach. Dotkneme sa napadnutej rastliny a ak škodca húfne odletí, je isté, že ide o molicu. Zbavíme sa jej chemickým postrekom. Aplikujeme ho aspoň 3x po sebe (s niekoľkodenným odstupom). Vhodný je napríklad Basudin 600 EW, Applaud 25 WP alebo Talstar 10 EC. Tie isté postreky účinkujú aj na červce. Nachádzame ich na stonkách rastlín alebo pazuchách listov. Spoznáme ich  vďaka typickým vatovým výlučkom, ktorými chránia seba či svoje potomstvo vo forme vajíčok.  Nezabudnime ale na aplikáciu zmáčadla (napr. Citowett). To prelomí ochrannú funkciu voskového obalu. Muškáty ohrozujú aj húsenice. Požierajú listy a púčiky kvetov. Najlepšie je vtedy zakúpiť nové priesady. Bojovať proti nim môžeme aplikáciou postreku Biobit XL, Decis EW 50 alebo Karat Zeon 5 CS.