Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Najčastejší škodcovia v záhrade a ako sa proti nim brániť

Škodcovia v záhrade sú najčastejším problém v spojitosti práve s plodinami určenými na konzumáciu, a to z niekoľkých dôvodov. Škodcovia majú perfektné podmienky na svoj rast, keďže im poskytujeme hostiteľa a v mnohých prípadoch aj iné podmienky na život. Tieto podmienky sú spĺňané najmä v skleníkoch, kde je aj optimálna vlhkosť a teplota. Mnohí škodcovia sa objavujú aj v spojitosti s inými, kedy oba druhy zo svojej spoločnosti profitujú. Takto je to v prípade vošiek a mravcov - kedy mravce prenášajú vošky na iné rastliny z dôvodu ich následného požierania. Škodcovia v záhrade sú takmer všade, ale je len na nás ako ďaleko danú situáciu necháme zájsť a akým spôsobom zareagujeme. Pri likvidácií škodcov a parazitov musíme mať na pamäti, že príliš agresívne postreky by mohli byť nebezpečné pre ďalšiu konzumáciu plodín. 

 

Aby sme mohli škodcov úspešne zneškodniť, musíme ich najprv identifikovať o akého škodcu sa jedná. Len po vhodnej identifikácií budeme schopní určiť spôsob ich likvidácie, ale aj ďalšej ochrany do budúcnosti.  Rovnako pred akýmkoľvek zásahom odporúčame vyskúšať najprv biologické formy likvidácie a ochrany, a to pred tým ako sa rozhodneme vyskúšať agresívnejšie formy likvidácie. V tomto článku vám predstavíme najčastejích škodcov, a rovnako biologické, ako aj agresívnejšie formy ich likvidácie. 

 

Najčastejší škodcovia v záhrade

Vošky

 

Vošky sú jednoznačne najfrekventovanejším škodcom, nakoľko sa objavujú nie len na rastlinách plodín, ale aj na kvetoch okrasných rastlín. Vošky sú cicavý hmyz, ktorý dorastá do veľkosti približne 4 mm, typická je pre nich zeleno biela farba. Vďaka špecifickému spôsobu rozmnožovania, explozívne množenie, ľahko a veľmi rýchlo obsiahnu aj ďalšie plochy iných rastlín v okolí. Prechodu z jednej rastliny na druhú dopomáhajú aj mravce, pre ktoré sú potravou, a preto je v ich záujme im poskytovať hostiteľa a priestor na množenie. Problém výskytu vošiek v skleníkoch je preto často sprevádzaný rozsiahlou kolóniou mravcov, ktoré musíme účinne zlikvidovať, a to počas likvidácie vošiek. 

 

Biologická forma ochrany a likvidácie

 

Biologická forma ochrany vošiek je založená na aplikácií ich prirodzených predátorov. Medzi prirodzených predátorov patrí napríklad lienka, zlatoočka či bzdocha. Tento systém ochrany sa odborne nazýva Banker plants. 

 

Chemická forma ochrany a likvidácie 

 

Chemická forma ochrany a likvidácie je založená na postrekoch, akonáhle sa vošky už objavia. Hlavným krokom je kontinuálny proces ich ochrany tak, aby k ich objaveniu nedošlo. Riešením je použitie prípravkov na báze oleja, a to konkrétne s obsahom nimbového alebo karanja oleja. Ak naše rastliny už boli zasiahnuté, snažíme sa suplementovať prvky, ktoré pomôžu rastline vo svojom raste - železo, mangán či dusík. 

 

Slimáky 

 

Slimáky, resp. slizniaky, sú častými škodcami listovej zeleniny, kedy sú schopné skonzumovať niekoľko listov zeleniny v priebehu jedného dňa. Hoci môžeme slimáky a slizniaky, tie bez domčeka, jednoducho pozbierať, často sa objavia znovu. Dlhodobý výskyt slizniakov je spôsobený najmä výhodným prostredím. Takáto záhrada má vysokú vlhkosť, vysoký rosný bod a na jej pôde je väčšina dňa bez slnečných lúčov. 

 

Biologická forma ochrany a likvidácie

 

Biologická forma ochrany je založená na znížení vlhkosti v skleníku či záhrade. Rovnako môžeme na biologickú likvidáciu využiť hydinu, či slizniaky jednotlivo vyzbierať. Ďalším riešením je výsadba repelentných rastlín, ktoré slizniaky a slimáky odpudzujú. Medzi takéto rastliny patrí alchemilka, nevädza, púpalka, jazmín či levanduľa. 

 

Chemická forma ochrany a likvidácie

 

Chemická forma likvidácie ja založená na lepivých pastiach s návnadou, ktoré umiestňujeme v blízkosti listovej zeleniny. Tieto dosky s návnadami môžeme zakúpiť v záhradkárstve. 

 

Molice

 

Molice sú zaraďujú medzi prelietajúcich škodcov. Nájsť ich môžeme na spodnej strane listov, kde zanechávajú sliz zo svojich kukiel. Títo škodcovia sú zväčša zakuklení, kedy však vylietavajú v rojoch. Sliz, ktorý produkujú, je zlý najmä z pohľadu bakteriálneho prenosu. 

 

Biologická forma ochrany a likvidácie

 

Biologická forma ochrany prakticky neexistuje, resp. nie je prakticky aplikovateľná v bežných záhradách domácností. V profesionálnych skleníkoch sa uplatňuje metóda aplikácie živých parazitických osičiek druhu Encarsia. 

 

Chemická forma ochrany a likvidácie 

 

Chemická forma ochrany a likvidácie si vyžaduje aplikáciu lepivých doštičiek, ktoré môžeme zakúpiť v záhradkárstve. Ďalej môžeme aplikovať koncentrát určený práve pre prezimujúce škodce, vďaka čomu sa vyhneme ich veľkej invázií už počas prvých teplejších jarných dní. 

 

Strapky 

 

Strapky sa zaraďuje do kategórie drobných škodcov. Medzi symbolické črty patrí fakt, že sa vedia rýchlo premiestňovať, čo zároveň platí aj o ich rozmnožovaní. Najčastejšie ich môžeme nájsť cicať šťavu z hrachu, cibule, rajčiny či papriky. 

 

Biologická forma ochrany a likvidácie

 

Biologická forma likvidácie spočíva v aplikácií a podpore rozmnoženia sa zlatoočiek, lienok, ale aj ploštíc. Ak sa plodiny nachádzajú blízko vysokej trávy, tak odporúčame trávu pravidelne kosiť a pôdu pravidelne rýľovať (dostanú sa hlboko do pôdy kde sa udusia). 

 

Chemická forma ochrany a likvidácie 

 

Chemická forma likvidácie spočíva v aplikácií modrých lepivých pásiek a doštičiek, na ktoré sa dané škodce prilepia.