Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Nechajte sa zlákať levanduľou

Levanduľa je stále zelený, trsovitý a rozvetvený poloker. Niektoré druhy dorastajú až do výšky 90 cm. Má malé a veľmi aromatické kvety. Sfarbenie kvetov je väčšinou bledomodré až tmavofialové. Môžu byť aj biele, žlté alebo ružové.

 

Aké má levanduľa druhy?

Levandúľ je viac ako 30 druhov a 60 kultivarov. Patrí do čeľade hluchavkovitých rastlín. Do tejto rodiny patrí napr. aj mäta, rozmarín, tymián, oregano alebo bazalka. V našich podmienkach sa najčastejšie stretneme s levanduľou úzkolistou, lekárskou a francúzskou. Jednotlivé druhy sa líšia veľkosťou, farbou kvetu, vôňou, odolnosťou, atď.

 

Pestovanie levandule

Levanduľu pestujeme v záhrade alebo na balkóne. Vysadiť si ju môžeme okolo terasy, prípadne si ju dáme do kvetináča. Krásna je najmä na otvorených priestranstvách. Pri sadení do radu treba dodržovať potrebný odstup, aby bolo zachované dobré vetranie. Rozdiel medzi radmi by mal byť cca 30 až 40 cm.

 

Najideálnejším spôsobom pestovania je výsadba z kúpených sadeníc od overeného dodávateľa. Kým levanduľu vysadíme na stálo, necháme ju chvíľu v kvetináči. Kvetináč umiestnime na jej želané stanovisko. Musí si zvyknúť na novú klímu. Nutné je to hlavne u niektorých citlivých kultivarov. Ideálny čas na výsadbu je jar. Nič sa však nestane ak to urobíme aj neskôr. Nevysádzajte ju však na začiatku zimy.

 

Levanduľa si vyžaduje priepustnú, ľahkú, piesčitú a slabo vápenatú pôdu. Jej pH by malo byť okolo 6-7. Je vďačná pre pestovateľov, ktorým sa nechce záhon príliš polievať. Žlté listy sú znakom toho, že má vody veľa a polieva sa pričasto. Má rada skôr suchšie miesta a hlavne slnko. To jej dodá sýtu farbu a prenikavú vôňu. Ak je ale rastlina príliš mladá (1 rok a menej), treba si dať pozor na jej umiestnenie. Slnko by ju mohlo spáliť.

 

Levanduľu zasadenú v záhradke, či na dvore môžeme na zimu prikryť slamou, alebo okolo nej nahrnieme trocha zeminy. Ochránime tak hlavnú stonku rastliny. Záleží na tom, kde ju pestujeme a tiež nakoľko je v závetrí. Niekedy ju za normálnych zimných období netreba zakrývať.

 

Najdôležitejšou časťou pestovania levandule je jej strihanie. Levanduľu striháme dvakrát do roka. Na jar, aby sme mali mohutnejší ker, a po odkvete. Striháme len zelené stonky. Do drevnatej časti levandule v žiadnom prípade nezastrihávame. Ak strihanie zanedbáme, jej ker budeme mať rozťahaný.

 

Rozmnožovanie levandule

Levanduľu rozmnožujeme zo stonkových odrezkov. Mladú stonku (zelená časť, nie drevnatá) odstrihneme z kríka. Jej koniec dáme do zakoreňovacieho prášku. Následne ju vložíme do pripraveného kvetináča so zeminou. Mladé rastliny môžeme vypestovať aj zo semienok.