Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Nepríjemná múčnatka: Čo by ste o nej mali vedieť?

Najznámejšia hubová choroba rastlín je natoľko rozšírená, že neobíde ani poľné plodiny, okrasné rastliny, ovocné dreviny a kry. Pre všetky druhy múčnatky je typický hustý biely povlak, podhubie, ktoré pokrýva listy a stonky napadnutých rastlín.

 

Listy napadnuté múčnatkou usychajú, rastlina je oslabená a ak múčnatka napadne aj okrasné rastliny, stráca sa ich estetická hodnota. Toto hubové ochorenie postihuje hlavne rastliny, ktoré nemajú dostatok svetla, sú umiestnené na málo vzdušných miestach alebo vysadené príliš nahusto. Múčnatku môžeme spozorovať aj v prípade veľkého množstva zrážok, dlhodobej vlhkosti a tepla vo vzduchu. Jej výskyt podporuje výdatné hnojenie rastlín dusíkom. Rozdielne druhy rastlín a ich odrody sú na múčnatku inak citlivé.

 

Múčnatka viniča

Vinohrady sa s týmto ochorením stretávajú každoročne. Spôsobuje ju patogénna hubaUncinula necator, ktorá zasahuje obe strany listov, plody, ale aj konáre. Choroba sa rýchlo rozširuje najmä v suchých rokoch za výdatnej podpory rannej rosy. Nezrelé plody praskajú, pri vážnom rozšírení usychajú celé strapce, čím môžeme prísť o celú úrodu. 

 

Múčnatka viničová dokáže prezimovať v púčikoch alebo priamo v pôde. Spóry sa na jar uvoľňujú, šíria vzduchom a spôsobujú infekciu rastliny. Z tohto dôvodu je náročné zbaviť sa huby úplne. Prevenciou je výsadba viniča na slnečných svahoch, primeraná hustota výhonov a očiek, ako aj prerezávanie nadpočetných výhonkov počas vegetácie. 

 

S ochranou začíname už pri pučaní. Používame listové hnojivá s obsahom draslíka, železa, medi a bóru. Ak si na listoch všimneme prvé príznaky bieleho povlaku, použijeme umývací postrek s olejovou zložkou, ktorý zabráni jej šíreniu. Pred dozretím bobúľ aplikujeme posledný listový postrek.

 

Múčnatka ruží

Pre múčnatku ruží (Sphaerotheca pannosa var. rosae) je príznačný biely povlak na listoch a stonkách. Jednotlivé odrody ruží sú inak náchylné, najodolnejšie sú kultivary ruží s nápadnými lesklými listami a stonkami. Ideálne podmienky na rozmach má najmä v období, keď je teplo a vlhko, napríklad na sklonku leta. 

 

Priebežne očisťujeme okolie ruží od opadaných listov, zlikvidujete tým zárodky hubových chorôb, hlavne v jarnom a jesennom období. Listy, ktoré zostanú na výhonoch po zime, taktiež odstránime. Okrem postrekov môžeme rastliny ošetriť žihľavovým odvarom.

 

Múčnatka egreša a ríbezlí

Na egrešoch a ríbezliach sa vyskytujú dva druhy múčnatky, európska a americká. Škodlivejšia je americká múčnatka, vyvolaná hubou Sphaerotheca mors uvae, ktorá znehodnocuje plody egrešov a na ríbezliach infikuje konce letorastov. Charakteristické biele podhubie časom získa hnedú farbu. V podhubí sa neskôr vytvárajú plodničky huby, ktoré na napadnutých častiach rastlín prezimujú a spôsobia jarnú nákazu. Európska múčnatka postihuje iba listy egrešov, spôsobuje riedky biely povlak a šíri sa pomalšie.

 

Preventívne postreky ohrozených ríbezlí a egrešov vykonávame pred kvitnutím a po odkvitnutí rastlín, najmä za suchého a teplejšieho počasia. Opäť dbáme na odstraňovanie prerastených výhonkov, koruny presvetľujeme počas vegetácie, čím zabezpečíme dostatok svetla a vzduchu aj v strednej časti kra. 

 

Múčnatka jabloní

Múčnatka jabloňová (Podosphaera leucotricha) je popri chrastavitosti druhou hospodársky najvýznamnejšou chorobou jabloní. Napáda predovšetkým listy a výhonky, na ktorých vytvára známy múčnatý povlak. Infikované listy sa skrúcajú, usychajú a predčasne opadávajú. Spóry prezimujú v púčikoch, z ktorých na jar vyrastajú choré listy. Tie musíme zo stromov odstrániť, aby sme predišli druhotnej infekcii počas vegetačného obdobia.

 

Šírenie múčnatky prebieha hlavne na jar, v čase intenzívneho rastu stromov. Opäť platí, že každá odroda je na múčnatku inak náchylná. Ošetrujú sa predovšetkým silne ohrozené odrody (napr. Jonathan, Idared, Gloster, Priesvitné letné, Ontario a ďalšie), pričom prvý preventívny postrek treba urobiť tesne pred kvitnutím, druhý ihneď po odkvitnutí stromov. Ďalšie postreky sú potrebné len pri nedostatku zrážok a vyšších teplotách. Pred postrekmi sa odporúča zo stromov odstrániť múčnatkou infikované listové ružice a konce výhonkov.