Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Nepríjemná pleseň snežná: Čo napáda a ako sa pred ňou brániť?

Pleseň snežná je rozšíreným typom plesne, ktorá postihuje trávniky a to počas rôznych ročných období. Pleseň snežná sa objavuje prakticky počas celého roka, avšak musia byť splnené určité podmienky, ktoré započnú jej recidivujúci rozmach na trávniku. Prejavy snežnej plesne sú veľmi typické, a rovnako ako iné druhy plesní, aj pleseň snežná sa vyznačuje suchými kruhovými tvarmi s bielymi koncami. Ako sa proti plesni snežnej brániť a čo je najlepšou prevenciou proti jej opätovnému vzniku? 

 

Ako vzniká pleseň snežná? 

Najdôležitejším parametrom pre akékoľvek plesňové ochorenie trávnika je trvalá prítomnosť nižších teplôt (od 0 až do 8 stupňov Celzia) a vlhkosti. Z toho vyplýva, že pleseň snežná sa na trávniku môže rozšíriť prakticky počas akéhokoľvek ročného obdobia, a to v prípade, že sú dané podmienky splnené (najmä počas jesene a jari). 

 

Tento druh plesne môžete spozorovať už počas jej prvých štádií, kedy sa na niektorých častiach trávnika tvoria malé žlté krúžky. Tie sa postupom času zväčšujú a pribudne na nich šedobiely okraj, ktorý je charakteristický práve pre pleseň snežnú. Rast plesne sa so zvyšujúcou teplotou spomaľuje a rast sa zastaví vtedy, ak teplota vystúpi nad 20 stupňov Celzia. 

 

Ak teplota vystúpi nad 20 stupňov Celzia, začína sa ďalšia fáza - regenerácia trávnika. Na základe celkovej vitality trávnika sa trávnik buď sčasti obnoví sám, alebo je nutná ďalšia výsadba trávnikového semena. To, či sa trávnik regeneruje vlastnými silami zistíme vtedy, keď sa od stredu žltých škvŕn začne objavovať náznak zdravého trávnika. Na 90% je nutné trávniku dopomôcť, prevzdušniť ho a vysadiť nové semeno. 

 

Nové semeno však nevysievame bezprostredne počas trvania progresu plesne, ale aj až po tom, ako teplota vystúpi aspoň na 20 stupňov Celzia. Výsev semien by bol za iných podmienok neefektívny - pleseň by zničila vysiate trávnikové semeno. 

 

Aké sú príčiny vzniku plesne snežnej? 

 

Ako sme sa už vyššie zmienili, pleseň snežná miluje jesenné počasie (chlad a vlhkosť). Chbu však môžeme nájsť aj pri nesprávnom hnojení trávnika, prípadne jeho absencií. Dôležitosť prevzdušňovania a odstraňovania machov počas jednotlivých ročných období nadobúda značný význam aj pri výskyte plesne snežnej. 

 

Ďalšie príčiny vzniku plesne snežnej

 

- Nedostatok draslíka v pôde
- Výkyv teplôt 
- Nestatočné prevzdušnenie
- Vysoká hustota trávnika
- Celoplošná snehová pokrývka po dlhý čas  
- Rosa a hmla - trvalá vlhkosť 
- Pokrývka listov - udržiavanie vlhkosti 

 

Prevencia pred plesňou snežnou 

Najlepšou prevenciou pred týmto typom plesne je celková vitalita trávnika. Tú zabezpečíme pravidelným prevzdušňovaním a vhodným hnojivom počas jari a jesene. 

 

Prečo je jesenné hnojenie dôležité? 

 

- Urýchľujú vyzrievanie trávnika pred zimou a tým ho chránia pred trvalými mrazmi
- Čiastočne zabraňujú vysievaniu dvojklíčnych burín a ich opätovnému rastu počas jari
- Zamedzujú vznik plesňových ochorení 

 

Jesenné a jarné hnojenie, vertikutácia, odvzdušňovanie, ale aj pravidelné hrabanie listov sú strategickými bodmi pre redukciu výskytu plesne snežnej. Ak už sa pleseň objaví, dôležité je zabezpečiť čo najlepší odvod vlhkosti. Zvýšená vlhkosť sa vytvára najmä pri veľmi hustých trávnikoch, ktoré nedokážu ‘’dýchať’ a teda udržiavajú vlhkosť medzi svojimi stonkami. 

 

Práve z tohto dôvodu je dôležitá vertikutácia, prevzdušňovanie ale aj odstraňovanie machu či plazivých burín, ktoré môžu priestor v trávniku ešte viac zahusťovať a udržiavať vlhkú klímu, ktorá je nevyhovujúca.