Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Netradičný Cucumis melo: Chutí ako mango aj melón

Máte radšej mango alebo melón? S týmto melónom, ktorý chutí ako mango môžete mať oboje. Melón dva v jednom cucumis melo sa vyznačuje sladkou chuťou manga, no vyzerá ako melón a je to melón. Pozrime sa na neho bližšie.

 

Cucumis melo - špeciálny druh melóna

Pod hrubou a drsnou svetlozelenou kôrou sa ukrýva sýta oranžová dužina plná šťavy a semien. Pôvod tohto melóna nie je úplne známy, mnohí botanici sa domnievajú, že pochádza z Egypta či Orientu, iní veria, že je pôvodom zo Strednej Ázie, Afriky alebo Indie.

 

Pestovanie

Svoj vlastný mangomelón si môžete vypestovať i vy. Pestujú sa zvyčajne po jednom v kvetináčoch, takže to môžete skúsiť i na balkóne, nielen v záhrade. Dôležité je dopriať mu tie správne podmienky pre rast.

 

Mangomelón má rád slnečné lúče a teplo. Čím teplejšie, tým lepšie. Vyberte mu teda slnečné stanovište, výborným miestom na pestovanie je záhradný skleník. Vyžaduje si priepustnú pôdu bohatú na živiny, ktoré ho podporia v raste a pravidelnú zálievku. Pôda by mala byť vlhká, no nie premočená.

 

V skleníku je bezpečne i preto, lebo mangomelón nemá rád výkyvy počasia a hlavne prudké dažde. Ak teda disponujete fóliovníkom, urobte mu tam miesto, bude to bezpečnejšie. U melónov sa všeobecne osvedčilo predpestovať si priesady a následne vysádzať von. Na priesady sadíme semená do samostatných kvetináčov v apríli, von vysádzame až v máji, po posledných mrazoch. Pre dosiahnutie dobrej úrody je dôležité pravidelné hnojenie. Na zimu je potrebné rastlinu umiestniť dovnútra.

 

Škodcovia

Ak má cucumis melo nejaký problém, zvyčajne to najprv dajú vedieť jeho listy. Ak sú vysušené, či zvädnuté, je treba spozornieť. Váš mangomelón je v ohrození keď sa k nemu dostanú vošky, húsenice, mole či kobylky. Na melónoch sa často vyskytuje tiež pleseň uhorková. Ide o škodcov, ktorí sa bežne vyskytujú v záhrade a zbaviť sa ich môže byť náročné. Je potrebné poradiť sa a vybrať vhodný postrek.  

 

Tipy ako používať mangomelón

Pre svoju vynikajúcu chuť je táto odroda veľmi vďačná a v kuchyni sa dá využiť na mnoho spôsobov. Sladkú chuť manga si najlepšie vychutnáte len tak, keď sa vám však podarí dopestovať slušnú úrodu, vyskúšajte niektoré z našich tipov. Mangomelón výborne ochutí domácu limonádu, hodí sa na výrobu domácej drene, či zmrzliny, ale tiež ovocnej plnky do koláčov a na torty. Začnite s ním deň a primiešajte si ho do rannej kaše, alebo jogurtu.

 

Nápoje

 

Pripravte si osviežujúcu domácu limonádu s mangomelónom. Budete potrebovať:

 

- Kúsky mangomelónu
- Mätu
- Citrón
- Cukor
- Vodu
- Ľad

 

Po zotmení stačí vymeniť vodu za šumivé víno. Mangomelón sa nestratí ani v ovocnom smoothie, môžete si ho zmixovať i samostatne a vychutnať si jeho čistú chuť.

 

Predjedlá

 

Mangomelón chutí výborne v kombinácii so slaným prosciuttom. Pripravte si z neho ľahký letný šalát. Budete potrebovať:

 

- Mangomelón
- Prosciutto
- Syr balkánskeho typu
- Cherry paradajky
- Ľadový šalát
- Píniové oriešky
- Olivový olej
- Soľ
- Med
- Balsamico

 

Ak na šalát neostal čas a návšteva klope na dvere, vezmite iba kúsky mangomelónu a zabaľte ich do prosciutta. Posypte bylinkami a okoreňte a úspech máte zaručený.

 

Dezerty

 

Sladká chuť tohto melóna ho predurčuje na použitie v cukrárni. Zdravým variantom dezertu je ovocný šalát s mangomelónom. Môžete ho dokonca zavariť, rovnako ako iné ovocie zo záhrady. Vyskúšajte aj džem, či ovocnú pomazánku. Zamrazený naložte do formy na nanuky a osviežujúca pochúťka k bazénu je o chvíľu na stole. Rýchly cheesecake si urobíte, keď do pohára navrstvíte vrstvu drvených sušienok, mascarpone s medom a mangomelón. Variácií je nekonečné množstvo, po vyskúšaní iste prídete i na vlastné nápady ako v kuchyni zužitkovať túto chutnú a zdravú dobrotu.