Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Neveríte na zázraky? Tento rýchlo rastúci živý plot vás o nich presvedčí

Chceli by ste mať viac súkromia a preto nechcete, aby vám susedia videli do dvora? Živý plot, konkrétne turkestánsky brest by mohol byť rýchlym a lacným riešením. Veľmi rýchlo rastie a za 2 roky už môžete mať hustý, uzavretý živý plot. Navyše, živý plot je aj výbornou ochranou proti prachu, je schopný tlmiť hluk, má zatieňovaciu schopnosť. Okrem iného môže slúžiť aj na oddelenie záhrady, predzáhradky, aj na vytvorenie rôznych kútov a častí pozemku. Trúfate si aj na súkromné bludisko?

 

Ako prebieha výsadba turkestánskeho brestu?

Turkestánsky brest sa vysádza v závislosti od počasia. Buď od marca do konca apríla, kedy už nebývajú mrazy, alebo od začiatku novembra po prvé mrazy. Pred výsadbou nechajte korene 18 až 24 hodín vo vode, aby dobre nasiakli tekutinu. Vykopanú zem je dobré obohatiť rašelinou, či kompostom. K ťažkým pôdam je prospešné primiešať aj piesok. Výkopová jama sa pred sadením do bahnista vyleje vodou a umiestni sa do nej rastlina. Pri sadení sa odporúča zoradiť 6 kusov rastlín na 1 meter. Jama sa potom zasype zemou a poriadne sa ušliape, aby rastlina pevne stála. Korene by pritom nemali byť ohnuté neprirodzeným spôsobom. Mohlo by to zapríčiniť spomalenie rastu živého plota.

 

Ako sa starať o živý plot?

Rýchlo rastúci živý plot turkestánsky brest rastie v akejkoľvek pôde, no na začiatku potrebuje dostatočné množstvo vody. Rast je regulovateľný, takže po dosiahnutí požadovanej výšky, postačí polievanie zmierniť a tým sa spomalí aj rast živého plotu. Rastie aj na suchých a menej kvalitných miestach.

 

Ročný prírastok tohoto zázračného živého plotu býva niekedy až 1,80 m. Staršie 7 ročné stromčeky môžu dokonca dosiahnuť výšku až 12 metrov. Prvý rok však nechajte brest vyrásť len do cca 1 metra a snažte sa hlavne o jeho zahustenie orezávaním. V šírke môžete nechať do 40 cm. Ak tieto rady dodržíte, namiesto vysokého a riedkeho plotu budete mať krásny prehustený krík. Brest strihanie dobre znáša a vďaka drobným listom sa z neho hravo vytvorí akákoľvek forma. V decembri zvykne svoje listy zhodiť, ale na kráse v zime aj tak nestráca. Na jar kvitne medzi prvými, preto má veľký význam aj pre včelárov.

 

Brest je nenáročný na ošetrovanie, to uzná každý majiteľ dreviny. So škodcami a chorobami táto rastlina problém nemá. Škodcovia sa sem tam vyskytujú len po miernej zime. Počas bežnej tuhej zimy zahynú. Ničiteľmi zvyknú byť komáre, muchy, či vlnovník vinicový. Ten sa vyvíja v červenom vačku, ktorý ľahko spozorujete v konároch. Rastlinu nejak významne nepoškodí, môže však uškodiť estetickej funkcii. Vo všeobecnosti platí, že ak chcete škodcom zabrániť, po miernej zime postriekajte plot toxickým roztokom.