Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Niektoré figy bez ôs nedozrejú. Viete prečo?

Počuli ste už o tom, že s každou figou zjete aj jednu osu? Tento výrok môže byť celkom pravdivý. Existujú totiž druhy fíg, ktoré bez malých osičiek nikdy nedozrejú.

Prečo figy potrebujú osy?

To, čo sa bežne považuje za nezrelý plod figy, je v skutočnosti uzavretá tobolka s kvetmi vo vnútri. Môžeme povedať, že ide o súkvetie prevrátené naruby. Figovník má preto jeden netradičný problém: ako opeliť kvety, aby mohol produkovať semená, z ktorých vyrastú nové stromy?

Mladé figovníky rodia nejedlé samčie figy, ktoré produkujú peľ. Rovnaký strom rodí aj samičie figy, ktoré rastú v osobitných plodoch. Keďže ich kvety sú uzavreté v šupke, vietor ich nedokáže opeliť tak, ako iné kvety.

Riešením je, že figa produkuje špeciálnu arómu, ktorá priťahuje konkrétny druh opeľovača. Je ním malá osička dorastajúca do veľkosti iba asi 1,5 mm. Poznať ju môžete pod názvom osa figová. 

Medzi figové osy patrí asi 900 druhov malých osičiek zodpovedných za opeľovanie 900 druhov fíg po celom svete. Každý druh osy rodu Blastophaga opeľuje iba jeden druh figy. 

Ako osy opeľujú figy?

Mladá samička osy figovej opustí figu, v ktorej sa narodila, a nájde figu, do ktorej nakladie svoje vajíčka. Dovnútra sa dostáva cez maličký otvor pripomínajúci kľúčovú dierku. Pri lezení si roztrhne krídla aj tykadlá. To znamená, že figu už nikdy neopustí. 

Vajíčka nakladie do kvetov, pričom figu opelí, a zvyšok svojho krátkeho života prežije vo vnútri ovocia. Otvor figy sa utesní, keď opelená figa dozrieva a osy vo vnútri umierajú. Vyvíjajúce sa larvy používajú reprodukčné bunky figy ako potravu.

Novo vyliahnuté osy sa pária s inými osami, ktoré sa narodili v tej istej fige. Po párení samce vyhĺbia vo fige dieru, ktorá umožní samičkám vyletieť a nájsť nové figy. Samce nemajú krídla, takže nemôžu odísť a zomierajú vo vnútri figy, v ktorej sa narodili.

Jeme teda s figami aj časti uhynutého hmyzu? Áno aj nie. Figy totiž produkujú enzým ficín, ktorý rozkladá telo osičiek na bielkoviny, ktoré potom rastlina vstrebe. 

Sú vo figách osie vajíčka?

Osičky bežnou súčasťou životného cyklu figovníkov rastúcich v trópoch Indie, juhovýchodnej Ázie, Indonézie, Afriky a Austrálie. V našich podmienkach figy prirodzene nerastú a preto sa u nás nevyskytuje ani tento druh osičky. 

Našťastie existujú kultivary, ktorých neopelené figy neopadávajú, ale ďalej rastú. Vo figách z vlastnej záhrady preto žiaden hmyz nenájdete.

Druhy fíg

Z hľadiska opeľovania rozlišujeme dve hlavné skupiny figovníkov – smyrenské a adriatické. Smyrenské figovníky potrebujú na vývin a opelenie osičky, bez ktorých kvety, prípadne ešte malé zelené figy opadnú. Skupina adriatických figovníkov rodí partenokarpicky, teda bez opelenia. 

Keďže sa spomínané osičky u nás prirodzene nevyskytujú, na pestovanie v záhrade prichádzajú do úvahy výhradne figovníky z adriatickej skupiny. Ak si však kúpite sušené plody, ide o opeľované a väčšie figy skupiny smyrenskej, často dovážené priamo naozaj zo Smyrny v Turecku.

Ktoré figy sú opeľované osami?

Osičky opeľujú množstvo pôvodných druhov fíg, medzi ktoré patrí planý figovník obyčajný (Ficus carica) pôvodom zo Stredného východu a západnej Ázie. V Severnej Amerike rastie napríklad floridská figa (Ficus aurea) a figa krátkolistá (Ficus citrifolia).

V Indii sa stretneme s netopieriou figou Ficus amplissima, ktorá často poskytuje tieň na kávových plantážach vďaka svojej výške a hustej korune. V Číne, Indii, Nepále a Butáne rastie Ficus neriifolia – drevo slúži ako palivo, šťava z kôry stonky sa používa ako ľudový liek.

Figy bežne pestované na Slovensku 

  • Figa 'Firoma' –  bohato rodiaca , mimoriadne aromatická, sladučká figa vhodná aj na pestovanie v nádobách. Plody zrejú do červeno-hneda až fialova od júla do augusta. Pri priaznivom teplom počasí je 2. zber možný od septembra do októbra.
  • 'Perretta' mrazuodolná figa – produkuje veľké plody s vynikajúcou arómu. Hodí sa aj na pestovanie v chladnejších polohách.
  • Figa ‘Kadota’ – plody sú v období plnej zrelosti zelenožlté, vnútri skrývajú krvavočervenú a medovosladkú dužinu. Čerstvé plody vynikajú vysokou cukornatosťou.   
  • Figa ‘Brown Turkey’ – veľmi obľúbená pre bohatú násadu plodov, ktoré dozrievajú od začiatku júla. V našich podmienkach tento figovník rodí aj dvakrát ročne, v lete a na jeseň.

Medzi najobľúbenejšie figy pestované v našich záhradách patria aj odrody ‘Turca’, ‘Melanzana’ či ‘Brogiotto Bianco’. Existujú tiež figovníky ozdobné listami ako napríklad ‘Ice Crystall’ či ‘Variegata’. 

Hoci sú niektoré odrody odolné voči mrazom, figám sa najlepšie darí v teplom prostredí. Pestujeme ich na slnečnom stanovisku a uprednostňujeme chránené južné polohy.