Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Objavte tajomstvá okrasnej záhrady

K rodinnému domu patrí aj vytúžená záhrada. Okrasnú záhradu odporúčame plánovať s rozvahou a odbornou pomocou. Budete v nej tráviť veľa času, či už aktívne alebo pasívne. Vašou pýchou môže byť, ak bude plná farieb, rôznorodých rastlín, drevín a kvetinových záhonov. Predstáv o okrasnej záhrade môže byť veľa. Je potrebné si najprv rozmyslieť, čo od svojej záhrady sami očakávate.

 

Aké sú tajomstvá okrasnej záhrady

Vo vašej okrasnej záhrade určite budú najkrajšou ozdobou kvety, napríklad ruže, gladioly, či kosatce.

 

Ideálne je okrasné záhony doplniť o okrasné trávy alebo popínavé rastliny. Rastliny treba rozložiť tak, aby v každom období niečo kvitlo, alebo bolo aspoň zelené a robilo vám radosť.

 

Ďalšou súčasťou okrasnej záhrady sú stromy a kríky. Pri ich rozmiestňovaní myslite na to, že vyrastú až za pár rokov. Medzi rastliny, ktoré naozaj veľmi pekne skrášlia vašu okrasnú záhradu patria napríklad japonské javory, sakury a vŕba okrasná. Preto by nemali vo vašej okrasnej záhrade chýbať. Pri pestovaní japonského javora treba vynaložiť iba minimálne úsilie. Sakury sú okrasné čerešne. Nepestujú sa pre zdravé a chutné plody, ale pre očarujúce kvety. Presnosťou vŕby okrasnej je jej vysoká dekoratívnosť.

 

Umiestnenie a zladenie rastlín

Dôležitý je nielen výber rastlín do okrasnej záhrady, ale aj ich umiestnenie a vzájomné zladenie. Vyberajte ich tiež podľa poveternostných podmienok. Niektoré rastliny zle znášajú vietor, iné neznesú prudké slnko. Jar a jeseň je najvhodnejším obdobím na sadenie. Aj keď ide o okrasnú záhradu, neznamená to, že v nej nemôžete pestovať aj úžitkové rastliny. Najlepšie je skombinovať ich (rakytník, ginko, citrusy atď.).

 

Využite odbornú pomoc

Odporúčame, aby ste si najskôr okrasnú záhradu nakreslili, prípadne zašli za záhradným architektom. Najlepšie je, ak si záhradného architekta zoženiete podľa referencií. Mal by mať skúsenosti a možnosť ukázať vám svoje už zrealizované projekty.

 

Odborník vám navrhne výber a rozmiestnenie rastlín, prípadne doladí ďalšie architektonické prvky ako sú chodníky, obrubníky, kaskády, skalky, múry a podobne. V ďalšom kroku navrhne aj realizáciu zavlažovacieho systému. Potom dochádza k samotnej realizácií. Začína sa terénnymi úpravami. Miesto pre prípadnú vodnú plochu, jazierko či fontánku by sa malo pripraviť v predstihu. Ak máte v pláne vybudovať altánok či posedenie, taktiež treba pripraviť ich základy. Následne sa ohraničia okrasné záhony. Pokračuje sa vysadením okrasných rastlín, okrasných drevín, prípadne sa dorábajú chodníčky. V závere sa pripraví zemina na vysadenie trávnika, či položenie trávového koberca.