Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Október v záhrade: Užite si jeseň a pripravte sa na prvé mrazy

Jesenné záhrady vedia byť naozaj nádherné. Listy hýria rôznymi farbami. Aby bol október v záhrade pestrý, o to sa úžasnou hrou farieb dokáže postarať napríklad rastlina pavinič. Druh Pavinič päťlistý sfarbuje svoje listy do nádhernej červenej farby. To je často dôvodom, prečo si ho ľudia zvolia za popínavku na svoju fasádu. Pavinič henryho svoje listy na jeseň mení na tmavozelené so striebornými žilkami. Do červena, prípadne do žlta listy sfarbuje aj druh Paviniča trojlaločného.

 

Október v záhrade

Tento jesenný mesiac je obdobím tekvíc a dýň. Tie sa dajú využiť na konzumáciu v kuchyni, alebo si s nimi môžeme vyzdobiť interiér. Mnohí si nimi ozdobujú aj exteriér. Október v záhrade je časom, kedy sa stále dajú vysadiť rastliny ako sú chryzantémy, horce, vresy a okrasné trávy. Vresoviská sú najkrajšie práve v tomto období, hlavne vďaka kvitnúcim vresom (Calluna vulgaris), ktorých existuje obrovské množstvo vyšľachtených odrôd. Niektoré majú nielen krásne kvety, ale aj farebné, žlté alebo oranžové listy.

 

Výsadba cibuľovín a ovocia v októbri

V tomto jesennom období sadíme taktiež cibuľoviny tulipánov, narcisov, hyacintov, krokusov (šafrán), okrasných cesnakov. Zabezpečujeme si ovocné stromčeky a kríčky na výsadbu. Jesenný termín v priebehu októbra a začiatkom novembra je vhodný na výsadbu všetkých ovocných druhov rastlín. Či už sú to jablká, hrušky, slivky, čerešne, višne, broskyne, marhule. Vyberieme si také, ktoré najviac konzumujeme. Okolo zberaných ovocných stromov bude treba ešte pred zimou zrýľovať pôdu a pridať kompost.

 

Októbrové vysádzanie okrasných kríkov

Tiež možno vysadiť okrasné kríky napr. obľúbený tis, zlatý dážď, či orgován. Vybrané okrasné kríky zasadíme tak, aby mali dostatok životného priestoru počas celej dĺžky ich života. V tomto období môžeme s úspechom tiež sadiť stromčekové a kríkové ruže. Staršie kríky ruží prerežeme a súčasne skrátime staré výhonky po zvädnutom kvetenstve na 5 cm od hlavnej stonky.

 

Starostlivosť o rastliny  pred zimou

Ruže ochránime prihrnutím pôdy. Vyplejeme a očistíme jahody, podľa potreby ich zavlažíme a nakoniec prihrnieme pôdu. Trvalkám odstránime všetky zaschnuté časti, ku korienkom prihrnieme zem a pohnojíme kompostom.

 

Pred mrazmi tiež treba preniesť teplomilnejšie rastliny na miesto, kde ich plánujeme prezimovať, prípadne ich treba obaliť. Z pôdy je potrebné vybrať zvyšky letničiek, cibule a hľuzy kvetov (napr. georgín, gladiólov a kán). Necháme ich dôkladne vyschnúť a uložíme v suchej nevykurovanej miestnosti. Dokončíme výsadbu jarného šalátu a zimného cesnaku. Poslednýkrát pokosíme a prihnojíme trávnik.