Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Orgován: Ako ho sadiť, rozmnožovať a strihať

Orgován, lat. Syringa, je obľúbeným krom, ktorého popularita sa značne zvýšila najmä v posledných rokoch. Vďaka novým kultivarom, zaujímavým farbám a prenikavej vône sa opäť stáva súčasťou mnohých záhrad. Najnovšie kultivary sú vyšľachtené tak, že odnože sa nevytvárajú veľmi frekventovane, a teda celá kompaktnosť kra je dobre zachovateľná. Orgován si väčšina jeho obdivovateľov a pestovateľov spája práve s omamnou vôňou, ktorá sa rozlieha celým priestorom záhrady či s pestrými kvetmi. Vďaka správnej výsadbe a jeho umiestneniu môžeme podporiť jeho kvetnatosť a zdravý rast. V tomto článku si predstavíme nie len náležitosti jeho pestovania, ale aj spôsobom akým orgován vysádzame. 

 

Ako pestovať orgován? 

Pestovanie orgovánu bez ohľadu na jeho kultivar je viac menej rovnaké. Nároky sa s rôznia na základe kultivaru, a to najmä v prípade výberu vhodného miesta. Ako skvelý príklad môžeme uviesť orgován obyčajný je najvyšší a na základe podmienok sa môže dorastať až do výšky 5 metrov, zatiaľ čo orgován malolistý (Syringa microphylla) sa dorastá len do 1 až 1,5 metra výšky. Týmto jednoduchým príkladom chceme demonštrovať dôležitosť výberu správneho kultivaru na svoje správne miesto. Rovnako je dôležité ujasniť si či chceme mať z keru solitér, pozadie alebo plánujeme ker ďalej pravidelne rezať do určitého tvaru. 

 

Orgován, bez ohľadu na kultivar, vysádzame najlepšie počas vegetačného obdobia, a to počas jari alebo jesene. Sadenice vysádzame slnečné či polotienisté stanovisko, pričom sa nám odvďačia kvitnutím počas mesiacov máj a jún. 

 

Orgován a jeho výsadba, rez

 

Výsadbu orgovánu vykonávame počas jarných a jesenných mesiacov. Počas jari sa snažíme vyhnúť veľmi horúcim dňom, naopak pri jeseni si dávame pozor na to, aby nebola pôda úplne zamrznutá (najmä počas neskorého novembra). Orgován môžeme zakúpiť v dvoch formách, a to vo forme so zemným balom alebo bez neho. Sadenicu orgovánu so zemným balom nezarezávame, ani čo sa týka nadzemnej časti. Naopak, sadenicu bez zemného balu skracujeme - korene skrátime približne o ⅓ ich dĺžky a korene, ktoré sú odumreté prípadne inak poškodené, odstrihneme úplne.

 

Následne si vyhĺbime jamu, ktorá by mala byť 2 krát väčšia ako je objem sadenice. Na jej dno nalejeme vodu a vložíme pripravenú rastlinu. Rastlinu so zemným balom vložíme aj s pôvodnou zeminou - táto skutočnosť pomôže rastline sa lepšie prispôsobiť na pH novej pôdy. Následne sadenicu prihrnieme zemou a dožičíme jej dostatok zálievky.

 

Rok po vysadení odporúčame orgován radikálne ostrihať tak, aby sme podporili jeho zahustenie a tvorbu kvetenstiev. Rovnako sa rezu venujeme pri odumieraní kvetov - týmto spôsobom ušetríme rastline energiu pri tvorbe ďalších semien. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie orgovánu je preň dôležité najmä v prvých týždňoch po výsadbe. Ak sa rastlina zakorení, tak nie je nutná ďalšia zálievka. Orgován má prirodzene hlboko siahajúce korene, ktoré si pri bežnej a optimálnej prirodzenej zálievke (dažďu) dokážu sami natiahnuť dostatok vody. 

 

Rovnako to platí aj pri hnojení. Orgován nie je odkázaný na pravidelné hnojenie, nakoľko je nenáročný na živiny a prosperuje takmer v každej pôde. Ak však chceme podporiť tvorbu kvetenstiev, tak odporúčame aplikovať tekuté plné hnojivo, ktoré však dávkujeme v predpísaných hodnotách. Prekročením dávkovania hnojiva môžeme riskovať zníženie obranyschopnosti orgovánu voči chorobám, parazitom, ale aj voči mrazu či suchu. Okrem iného môžeme prehnaným hnojením spôsobiť spálenie koreňov, listov a tým aj odumretie časti rastliny. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Orgován nepotrebuje takmer žiadnu zimnú ochranu, je to mrazuvzdorná a dlhoročná rastlina. Odolnosť orgovánu, aj voči škodcom a mrazu, sa znižuje nesprávnym hnojením. Medzi najčastejších škodcov patria húsenice a vošky. Na vošky reagujeme správnym postrekom, zatiaľ čo húsenice odporúčame manuálne vyzbierať, prípadne odpíliť a spáliť dané výhonky. Húsenice môžu v priebehu niekoľkých dní úplne vyžrať veľkú časť kra až k rebierkam koruny.