Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pestovanie kiwi na Slovensku? Prečo nie!

Kiwi je liana aktinídia čínska (Actinidia chinensis). Všetci ho už poznáme ako chutné, kyslasté, osviežujúce, exotické ovocie. Kiwi je mohutná drevitá liana, opadavá, rýchlorastúca. Dožíva sa asi 50 rokov. Toto ovocie je vysokoodolné voči chorobám a nie je potrebné ho striekať. Kiwi detoxikuje, obsahuje veľa vitamínu C. Je vhodné aj pri redukčnej diéte. Dajte sa aj vy na pestovanie kiwi!

 

Pestovanie kiwi na Slovensku

Má už svoju tradíciu. Máme pre vás niekoľko rád, ako si vypestovať vlastné kiwi. Netreba zabudnúť, že kiwi je ako hrozno a potrebuje oporu. Môžeme ho vysadiť napríklad k altánku, k stene budovy alebo k plotu. Miesto by malo byť slnečné s miernym tieňom. Má rád, keď je chránený pred vetrom.

 

Sadenie a kvitnutie

Kiwi je dvojdomá rastlina. Najvhodnejšie je ale kúpiť si k 3-5 samiciam aspoň jedného samca. Samčie kvety sú jednopohlavné. Samičie obojpohlavné.  Kvitnúť u nás začínajú v máji až v júni a kvitnú asi 7-14 dní. Kvety musia byť opelené včelami alebo čmeliakmi. Takže je vhodné vysadiť k nim kvitnúce kvety, aby ich vôňa prilákala opelivý hmyz.

 

Ako zalievať a hnojiť

Veľké dekoratívne listy sú zospodu plstnaté. Z nich sa odparí väčšie množstvo vody. Z týchto dôvodov potrebuje kiwi kvalitnú závlahu, pôda však nesmie byť zamokrená. Veľmi vhodný je mulč a podľa potreby aj drenáž. Drenáž a mulčovanie napomáha koreňovému systému, ktorý sa nachádza relatívne plytko pod povrchom pôdy. Preto je dobre, keď je vrchná vrstva pôdy aj dostatočne výživná. Na hnojenie je vhodný kompost. Kompost zároveň slúži na úpravu kyslosti pôdy.

 

Ako strihať kiwi

Kvety sa tvoria na letorastoch vyrastajúcich najmä z 2-ročného, niekedy i staršieho dreva, a to za 1. až 8. listom letorastu. Na toto je potrebné myslieť pri reze aktinídie. Takže je dôležité strihanie až za 8 listom letorastu, najlepšie koncom zimy, alebo na jeseň po opadnutí listov. Počas vegetácie robíme presvetľovanie a skracovacie rezy. Nadbytočné výhony striháme aj v lete. Keďže rez je veľmi dôležitý a veľmi ovplyvňuje úrodu, je nevyhnutné si naštudovať pravidlá a zásady v odborných článkoch.

 

S takýmto postupom  je  kiwi pestované na Slovensku možné a výnosné. Vyskúšajte i vy.