Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pestovanie v nádobách: Šikovný spôsob, ako si rozšíriť záhradku

Pestovanie v nádobách je vhodným spôsobom, ako rozšíriť pestovateľské možnosti, či už máte k dispozícii záhradu, terasu alebo len balkón. Pestovaním kvetov, zeleniny a ovocia v nádobách môžete skrášliť a obohatiť škálu farieb, chutí a vôní vo svojom príbytku. Črepníkové kvety sú navyše veľmi praktické vďaka jednoduchej manipulácii, ale v nádobách možno pestovať aj menšie stromčeky, kríky a bylinky.

 

Pestovanie v nádobách - ako začať?

Ako prvé si budete musieť premyslieť, kde nádoby umiestniť. Následne vybrať vhodné rastliny na konkrétne stanovištia podľa množstva slnka, vlahy a poveternostných podmienok. Dnes na trhu možno dostať naozaj široké spektrum rôznych nádob, kvetináčov a truhlíkov, v ktorých možno pestovať. Ak nádoby plánujete umiestniť v záhrade, teda v exteriéri, využiť možno aj staršie vedrá, starý kuchynský riad, ako napr. hrnce a misky, fúriky a mnohé ďalšie „nádoby“, ktoré sú na svoj pôvodný účel už príliš opotrebované, ale stále využiteľné na výsadbu rastlín.

 

Ďalším bodom je výber vhodného substrátu. Použiť možno aj hlinu zo záhrady, avšak riskujete prítomnosť škodcov alebo nedostatočný obsah živín v pôde. Substrát má výhodu v tom, že si ho viete vybrať podľa druhu a potrieb konkrétnej rastliny, ktorú plánujete vysadiť.

 

Posledným bodom je nákup semienok, sadeničiek alebo kríkov, z ktorých sa chcete tešiť. 

 

Akú nádobu na pestovanie si vybrať

Typ nádoby bude závisieť od typu zvolenej rastliny. Zvažovať treba veľkosť, váhu a tiež dizajn nádoby tak, aby ste svoje obydlie, terasu či záhradu esteticky vyladili a skrášlili. Zelenina si na rozdiel od kvetov vyžaduje rozličné typy nádob – napr. závesné nádoby, veľké kvetináče, alebo okenné debničky.  Na pestovanie v nádobách sú zo zeleniny vhodné trpasličie typy tekvíc a tiež mrkva, cuketa, cvikla, petržlen, paradajky, chilli papričky a papriky. Pestovať možno aj rôzne bylinky v kvetináči na balkóne alebo parapete kuchynského okna. Zvážiť treba aj váhu vysadenej rastliny. Ak sa rozhodnete pre menšie stromčeky alebo kríky s drobným ovocím, oceníte väčšia a ťažšie nádoby, ktoré zabránia prípadnému prevráteniu vysadených rastlín.

 

Plastové nádoby

 

Plastové kvetináče sú väčšinou najlacnejšou voľbou. Sú ľahko presúvateľné a vhodné na menšie rastliny, ideálne v interiéri, prípadne, ako závesné kvetináče alebo kvetináče na parapete okna v interiéri a tiež v exteriéri. Plastové nádoby sa vyrábajú v rôznych tvaroch, veľkostiach, farbách a tiež kvalite. Tie najlacnejšie a najmenej kvalitné sa používajú na sadenice, resp. dočasný „domov“ rastlín. Ak si však vyberiete kvalitnejší plast, oceníte jeho dlhú životnosť, odolnosť a tiež veľmi jednoduché čistenie.

 

Keramické glazované nádoby

 

Keramické glazované kvetináče majú výhodu v tom, že glazúra chráni rastlinu pred únikom vlhkosti a nemusíte ich polievať tak často. Ak zvolíte veľký keramický kvetináč myslite na jeho vyššiu váhu. Takýto kvetináč oceníte pri vyšších rastlinách, ale jeho presúvanie bude obtiažnejšie.

 

Terakotové nádoby

 

Terakota je druh hliny typickej hnedo-červenej farby. Odtieň terakoty sa líši od množstva obsiahnutého železa v hline, ktoré na vzduchu oxiduje a nájdete ich v odtieňoch sivej, cez svetlohnedú až po sýtočervenú. Sú pomerne lacné, v rôznych tvaroch a veľkostiach a sú obzvlášť vhodné do exteriéru ako doplnok vo vidieckom alebo vintage štýle. Terakota je priepustná, takže rastliny v týchto kvetináčoch budete musieť hlavne v lete polievať častejšie a tiež nie je veľmi odolná voči poveternostným podmienkam.

 

Drevené nádoby

 

Opäť veľmi vhodná voľba do exteriéru ale takisto interiéru. Drevo, ako prírodný materiál, je veľmi vhodný na kvetináče, pretože vysychá pomaly a rastliny si tak dlho udržia vlhkosť. Drevo výborne izoluje avšak v exteriéri je potrebné ošetriť ho vhodným prostriedkom proti plesniam a hnilobe.

 

Kovové a betónové nádoby

 

Na záver spomenieme ešte kovové a betónové nádoby. Betónové sú odolné a vhodné pre veľké rastliny so sklonom sa prevrátiť pri silnom vetre. Vhodné sú hlavne do exteriéru, ale myslite na to, že manipulácia s nimi nebude jednoduchá. Mimoriadne odolné a trvácne sú tiež kovové kvetináče, tie však rastliny dostatočne neizolujú pri zmenách teploty, preto sú vhodnejšie do interiéru.

 

Ako sadiť rastliny do nádob

Pred sadením myslite na to, že rastlina v nádobe si bude vyžadovať častejšie zavlažovanie a tiež hnojenie, pretože zdroje v zemine sú obmedzené.  Vyberte nádobu, ktorá bude zodpovedať veľkosti rastliny a umiestneniu. Do jednej nádoby môžete nasadiť aj viaceré druhy kvetov a zeleniny, avšak kombinujte len také, ktoré si vyžadujú rovnaké množstvo slnečného svetla, vody a substrát a tiež také, ktoré rastú približne rovnako rýchlo, aby sa nestalo, že jeden druh predbehne ostatné a bude im tieniť.

 

Ak nemá nádoba drenážne otvory, buď ich pred sadením na spodu urobte, alebo, ak to možné nie je, nasypte na spodok kvetináča kamienky alebo črepy zo starého hlineného kvetináča a na ne navrstvíte substrát. Umožníte tým odtekať nadbytočnej vode, ktorá by inak zostala pri koreňoch a mohla by spôsobiť hnilobný proces.

 

Aké rastliny pestovať v nádobách

Ako sme spomenuli vyššie, v nádobách možno pestovať izbové rastliny, bylinky, letničky, ovocie aj zeleninu, dokonca menšie stromčeky. Zo zeleniny sú to paradajky, papriky, uhorky, cukety, tekvice, kaleráby, mrkva, cibuľa, cesnak a petržlen. Medze sa nekladú, pokiaľ je nádoba dostatočne veľká, vypestujete v nej aj zemiaky či fazuľu. Z ovocia sú to napríklad popínavé jahody, čučoriedky, brusnice a citrusy. V nádobách možno takisto pestovať menšie kríky a stromčeky, ako napr. tuje, hortenzie, oleandre, gardénie či rôzne stredomorské rastliny.

 

Pestovanie čučoriedok v nádobách

Čučoriedky sú obľúbenou maškrtou a bohatým zdrojom karoténov, vitamínu C a dokonca vápnika a iných minerálnych látok. Čučoriedky sa v ľudovom liečiteľstve používajú na liečbu tráviacich ťažkostí, obzvlášť hnačky a črevných porúch, no výborne pôsobia aj pri zápaloch močových ciest, znižujú cholesterol a tuky v krvi, pôsobia proti infekciám, celkovo posilňujú obranyschopnosť a majú antibakteriálne účinky. Ak si chcete ušetriť cestu do kopcov, kde by ste čučoriedky pracne hľadali a zbierali špeciálnymi hrebeňmi, prečo si ich nevypestovať doma?

 

Ak chcete zbierať úrodu čučoriedok, zaobstarajte si v prvom rade dostatočne veľkú nádobu s objemom minimálne 40 L. Nádoba by určite mala mať drenážne otvory, môžete ich urobiť alebo nasypte na dno štrk. Čučoriedky potrebujú kyslý substrát a môžete ho buď kúpiť, alebo si ho namiešať zo záhradnej zeminy a rašeliny v pomere 1:3. Ďalšou možnosťou je použiť piliny z ihličnanov, ktoré vytvárajú kyslé prostredie a majú dostatok živín. Jediná nevýhoda je, že v tomto prípade musíte čučoriedky dostatočne zavlažovať, pretože piliny neprepúšťajú vodu až ku koreňom. Čučoriedky dobre polievajte hlavne v období kvitnutia a plodenia a nezabudnite ani na hnojenie.

 

Pestovanie jahôd v nádobách

Jahody neodmysliteľne patria k letu a osviežujúcim pochúťkam, či už ide o limonády, zákusky alebo domácu mrazenú dreň. Jahody sú ideálnym ovocím na pestovanie v nádobách a z úrody sa potešíte, aj keď nemáte k dispozícii celú záhradu. Najvhodnejším druhom jahôd na pestovanie v nádobách sú popínavé jahody alebo balkónové previsnuté jahody. Vysadiť si ich môžete na jar alebo aj v lete a vyberajte si len kvalitné sadenice, ktoré zasadíte do kyslého substrátu s dostatočnou závlahou, pozor však na premočenie. Existujú aj špeciálne substráty a hnojivá na jahody, ktorým zabezpečia dostatok živín a bohatú úrodu. Jahody sú plné vody a bohatým zdrojom vitamínu A, vitamínov skupiny B a minerálnych látok. Obsah vitamínu C je porovnateľný s citrusmi a ich červená farba je spôsobená pigmentami, ktoré majú silný antioxidačný účinok.

 

Pestovanie zeleniny v nádobách

Paradajky, šalát, bylinky, reďkovka, listový špenát, rukola a žerucha  – kto by nechcel mať tieto pochúťky po ruke na svojom balkóne alebo okne, vždy čerstvé, voňavé a chutné. Podľa druhu zeleniny, ktorú chcete pestovať si vyberte aj nádobu vhodnej veľkosti a materiálu. Rukolu a žeruchu dokonca možno pestovať aj v podobe klíčkov na vate, ktorými si hlavne na jar možno doplniť mnohé vitamíny a živiny a osviežiť jedálniček. Listovému špenátu a šalátu zas stačí kvetináč s priemernou hĺbkou, nevadí im tieň a tešiť sa z nich pri pravidelnej zálievke môžete naozaj dlho. K paradajkám a paprikám budete pravdepodobne potrebovať väčšie nádoby a dokonca aj drevené tyče alebo pletivo na uchytenie vysokých rastlín. Ak sa rozhodnete pre túto zeleninu, uistite sa, že máte pre ne dostatok priestoru. V opačnom prípade zvoľte radšej cherry paradajky, ktoré milujú aj deti.

 

Pestovanie kvetov v nádobách

Najrozšírenejším druhom letných kvetov v nádobách sú pravdepodobne muškáty a pelargónie. Okrem nich sa však na svojich balkónoch a terasách môžete tešiť z levandule, ruží, rôznych druhov letničiek a kvitnúcich kríkov. Fantázii sa medze nekladú a pri kombinácii rôznych druhov a farieb dokážete vyčariť naozaj magické zátišie vo svojom domove. Dokonca existujú špeciálne kvetináče s viacerými poschodiami a otvormi, ktoré vytvoria unikátnu pastvu pre oči.