Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pivónia – voňavé srdce záhrady

Pivónie očaria svojím mohutným vzrastom, plnými kvetmi aj krásnou vôňou. Na jednom mieste rastú po celé generácie a každoročne rozžiaria celé svoje okolie. Produkujú nádherné rezané kvety, čo z nich robí jednu z najkrajších trvaliek záhrad.

 

Čo všetko potrebujeme vedieť o pivonke?

Pivonka, pivónia alebo pivoňka je kvitnúca rastlina rodu Paeonia. Pivonky pochádzajú z Ázie, Európy a západnej Severnej Ameriky. Najskôr sa pestovali ako liečivé rastliny, neskôr zaujali okrasnú funkciu. História šľachtenia pivoniek pochádza zo starovekej Číny. Zdobili tu starobylé kláštorné i palácové záhrady.

 

Pivónie majú rozsiahli a hrubý koreňový systém, kvôli ktorému vyžadujú dostatok voľného priestoru na rast. Ak im ho doprajete, odvďačia sa bohatým zalistením a nádhernými kvetmi. Jedna rastlina ich môže za rok vyprodukovať 40 až 80. Kvety môžu byť jednoduché, plné alebo poloplné. V súčasnosti sa pestujú tisíce krásnych kultivarov rôznych farieb. 

 

Druhy, sfarbenie a veľkosť

Pivónie môžeme rozdeliť do dvoch hlavných skupín: bylinné pivónie a drevité pivónie, niekedy nazývané aj stromové pivonky. Výnimočnou skupinou pivoniek sú Itoh hybridy.

 

Bylinné pivonky dorastajú do výšky 60 až 90 cm. Vytvárajú svieži a plný porast, kvitnú koncom jari a na začiatku leta. Do tejto skupiny patrí známa pivonka lekárska a pivonka úzkolistá. 

 

Drevité pivonky vytvárajú mohutnejší ker s výškou až do 3,5 metra, kvitnú o niečo skôr a vytvárajú mohutné kvety s priemerom až 15 cm. Z celkového počtu 33 druhov pivoniek je 7 drevitých.

 

Itoh hybridy vznikli spojením bylinných a drevitých pivónií. Produkujú početné, mohutné kvety na dlhých, bylinných stonkách. Sú obľúbené najmä pre svoju širokú škálu žltých a zlatých odtieňov, v ktorých bylinné pivonky zvyčajne nenájdeme. 

 

Všetky typy pivónií môžu kvitnúť v oslnivých ružových, bielych, béžových, fialových až purpurových farbách. Kvety môžu byť dvojfarebné.

 

Pestovanie pivónie

Pivónie majú rady slnko, vyberte im preto miesto, na ktoré dopadá veľa slnečných lúčov aspoň polovicu dňa. Bez dostatku svetla budú rásť pomaly a zle kvitnúť. Najlepšie sa im darí v hlinito-piesočnatých, neutrálnych až mierne zásaditých pôdach. Zem by mala byť bohatá na humus a dobre priepustná, pivónie zle tolerujú premokrenie. 

 

Rastliny budú vyžadovať dostatok priestoru kvôli svojej výške aj koreňovému systému. Nesadíme do tesnej blízkosti koreňov stromov a väčších krov. Snažíme sa vybrať miesto, ktoré bude chránené pred vetrom. Je možné, že pivónia bude potrebovať nejaký typ podpory, môžeme ju preto vysadiť pri plot alebo použiť kolíky.

 

Sadenie a starostlivosť

Pivónie sadíme od konca augusta do októbra, aby sa stihli do zimy dobre zakoreniť. Sadiť môžeme aj na jar, ešte pred tým, než sa na rastline objavia prvé púčiky. Výsadbová jama musí byť dostatočne hlboká a široká (pokojne 50x50 cm alebo viac). Do jamy môžeme pridať organický materiál zo záhrady alebo kompost. 

 

Bylinné pivónie sadíme do hĺbky, v ktorej rastú v kvetináči. Drevité pivonky zasadíme dosť hlboko na to, aby korene začínali 5 cm pod zemou. Hlbšia výsadba sa neodporúča. Korene zasypeme zeminou, jemne utlačíme a dôkladne zalejeme vodou. Vrch pôdy okolo pivonky môžeme zamulčovať.

 

V prvých 2 až 3 rokoch skoro na jar ukladáme pri koreň tenkú vrstvu kompostu. Starostlivosť počas zvyšku roka nie je náročná. Počas dlhého suchého leta môžeme rastline pomôcť zálievkou, polievame raz týždenne. Ak je pôda dostatočne kvalitná, pivónie nie je potrebné hnojiť. 

 

Kvety po odkvitnutí striháme, aby sa rastliny nevyčerpali nasadením semien. Rez pivónie obmedzujeme iba na odstránenie suchých alebo poškodených konárikov. Pred zimou navýšime vrstvu mulča pri koreňoch na 10 až 15 centimetrov, aby sme korene ochránili pred mrazom. Rastlinu nezakrývame celú, inak bude slabšie kvitnúť.

 

Rozmnožovanie pivónie je pomerne náročné. Rozdelenie jednotlivých rastlín od koreňov bude vyžadovať kopanie hlbokých jám, s trochou odhodlania to ale určite zvládnete. Vysadiť môžeme aj semienka. Kvitnúca rastlina z nich vyrastie asi za 6 rokov. Najľahšie je rozmnožovanie vrúbľovaním.  

 

Kytice z pivónie

Bylinné pivonky sa vo veľkom predávajú aj ako rezané kvety. Bohužiaľ, dostupné sú spravidla iba koncom jari a začiatkom leta, nakoľko majú pomerne krátku dobu kvitnutia. Elegantné kvety pivónie sú obľúbené vo svadobných kyticiach, skvele sa však budú vynímať aj vo vysokej váze priamo na stole.


Či ich vyzbierate z vašej vlastnej záhrady alebo kúpite v obľúbenom kvetinárstve, pivonky môžu vydržať prekvapivo dlho, za predpokladu, že im poskytnete náležitú starostlivosť. Púčiky na stonkách odrežte ešte pred plným kvitnutím a ak chcete kyticu niekomu na ďalší deň darovať, schovajte ju do chladničky. Aby kytica z pivoniek vydržala čo najdlhšie, môžete do vody prisypať štipku cukru.