Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Plectranthus alebo elfengold: Rastlinka, ktorá plaší komárov

Plectranthus alebo elfengold, je zaujímavou balkónovou rastlinou, ktorú oceníte najmä pri večerných posedeniach na terase. Okrem zaujímavého vzhľadu ponúka aj špeciálnu vlastnosť, a to tú, že odpudzuje dotieravý bodavý hmyz (komáre, muchy, mušky). Táto nenáročná rastlina je veľmi dobre kombinovateľná s ostatnými balkónovými letničkami, pričom starostlivosť je takmer minimálna. Rýchlo sa rozrastá a pôsobí zaujímavím dojmom, nakoľko sa jedná o rastlinu so stredne pevnými, zelenými listami, po ktorých obvode svieti biely lem.  Nemusíte sa obávať zápachu, ktorý by komáre odháňal. Naopak, táto rastlina vonia príjemne po tymiáne a z pohľadu vône nepôsobí vôbec násilne. 

 

Ako pestovať plectranthus? 

Pestovanie plectranthusa je jednoduchá záležitosť. Rovnako ako iné balkónové rastliny, aj elfengod, je náročný na zálievku, keďže v črepníku má obmedzené zásoby vody. Dospelá rastlina dorastá do veľkosti približne 150 centimetrov, smerom dolu a vyhovuje jej slnečné, či polotienisté stanovisko. Táto letnička nie je náročná na stanovisko, keďže neposkytuje žiadne okvetenstvá. 

 

Doba výsadby je od polovice apríla do júna. Vo vyššie položených miestach sa môžu ešte v apríli vyskytovať príležitostné mrazy, hoci aj prízemné, ktoré by život a funkciu tejto letničky ohrozili. Z tohto dôvodu odporúčame výsadbu vykonávať až od polovice apríla. 

 

Rovnako výsadbu neprevádzame počas horúcich letných dní. Ideálne si vyberáme deň, kedy sa teplota ovzdušia pohybuje medzi 20 stupňami Celzia. 

 

Plectranthus a jeho výsadba 

 

Výsadbu prevádzame do truhlíkov či črepníkov - pre oba prípady platí, že na ich dne musia byť otvory pre reguláciu zálievky tak, aby sme sa vyhli ich prepolievaniu (hnitie koreňov). Vysádzame do substrátu určeného pre letničky - balkónové rastliny. Súčasťou tohto substrátu je aj zapracovanie rašeliny, čiže túto zložku nemusíme viac pridávať do črepníka. Na dno truhlíka môžeme vytvoriť malú vrstvu jemných kamienkov, ktoré budú pôsobiť ako drenáž a pomôžu udržať vlhkosť dlhšie. 

 

Rastlinu vyberieme z balu, prípadne z kontajneru, a vkladáme aj so zvyšnou zeminou do črepníka - týmto krokom si zabezpečíme lepšiu adaptáciu rastliny na nové pH. Ďalej zasypeme substrátom, ktorý nekopíme až úplne po okraj truhlíka z dôvodu ďalšej zálievky. Ako finálny krok doprajeme rastline dostatočnú zálievku. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie musí prebiehať na dennej báze tak, aby sme sa vyhli prepolievaniu či úplnému vyschnutiu pôdy. Ak sme zabudli plestranthus poliať, skontrolujeme či sa zemina neoddeľuje od črepníka/truhlíka - mohla by veľmi rýchlo stiecť po stenách a štrbinách priamo do misky. Ak spozorujeme takéto oddelenie zemi, pôdu musíme dostatočne prekypriť. Zalievame výhradne v skorých ranných a večerných hodinách. 

 

Hnojenie nezohráva pri tejto špecifickej rastline príliš veľkú úlohu, keďže netvorí žiadne atraktívne okvetenstvá. Ak však chceme podporiť rast šľahúňov, môžeme aplikovať bežne dostupné hnojivo pre balkónové rastliny. Riadime sa príbalovým letákom, ktorý ponúka všetky potrebné inštrukcie. Táto rastlina je náchylná na úbytok železa, ktorý kompenzujeme vhodným hnojivom. 



Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana je pri rastline plectranthus bezpredmetná, keďže sa jedná o jednosezónnu letnú rastlinu. Tá s pribúdajúcimi nízkymi teplotami čoraz viac vysychá, až odumrie úplne. 

 

Ochrana pred škodcami je taktiež minimálna. Najčastejšie sa stretávame s problémom žltnutia listov, čo signalizuje príliš častú zálievku. Ak sme zálievku upravili avšak stav listov sa stále nezmenil, problémom bude absencia železa, ktorý do pôdy pridáme vo forme hnojiva.