Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pôdopokryvné rastliny zadržia vlahu a chránia pred eróziou

Pôdopokryvné rastliny sú dôležitou súčasťou takmer každej záhrady, v ktorej sa vyskytuje voľná plocha, a to či už v tieni alebo na slnečnom stanovisku. Dokonca aj trávnik môžeme považovať za pôdopokryvnú rastlinu, hoci sa mu nie vždy dobre darí aj v tieni. V tomto článku si predstavíme niekoľko druhov pôdopokryvných rastlín, ktoré môžete vysadiť nie len na slnko, ale aj do tieňa veľkých stromov. 

 

Medzi výhody pôdopokryvných rastlín patrí aj fakt, že priamo bojujú proti erózií pôdy. Na rovnakom princípe fungujú aj stromy so svojimi rozsiahlymi podzemnými koreňmi. Pôdopokryvné rastliny môžeme vysádzať nie len do rôznych miest s rôznou náročnosťou na svetlo, ale aj na svahy, kopce či do plytčín. 

 

Flox šidlolistý 

 

Flox šidlolistý, alebo Phlox Subulata, je nenáročnou trvalkou, ktorá sa zaraďuje medzi pôdopokryvné rastliny. Flox kvitne skutočne veľmi husto a v niektorých prípadoch nie je možné vidieť ani zelené listy, ktoré sú zakryté farebnými nahusto osiatymi kvetmi. Kvety môžu nadobúdať ružovú, bielu či tmavú fialovú farbu, a to v závislosti od kultivaru. Vo všeobecnosti táto rastlina nie je náročná na zálievku, avšak vyhovuje jej slnečné stanovisko. Flox umiestňujeme na miesta, kde naň budú dopadať slnečné lúče aspoň po dobu piatich hodín. Túto dekoratívnu rastlinku nenáročnú na starostlivosť môžeme vysádzať do svahov, nie však do dolín a plytčín - zle znáša vlhko. Flox dobre stabilizuje pôdu, avšak nepatrí medzi invazívne rastliny. 

 

Zimozeleň menšia

 

Zimozeleň menšia, Vinca Minor, je nenáročná rastlina, ktorá vyniká svojim minimalistickým vzhľadom. Na prelome jari a leta kvitne jemnými malými kvietkami, ktoré sa sfarbujú do modra. Táto rastlina preferuje polotieň, vysadiť ju môžeme aj do tieňa - rast tým však značne spomalíme. Rovnako nie je náročná ani na zálievku, a to vďaka hlbokým koreňom. Rozmnožuje sa enormnou rýchlosťou a už do niekoľkých mesiacov dokáže pokryť veľkú plochu. Zimozeleň umiestňujeme do svahov, na spevnenie starých múrov, do plytčín či na plochy pod stromami. 

 

Zbehovec plazivý 

 

Zbehovec plazivý sa zaraďuje medzi invazívne pôdopokryvné rastliny. Rastie veľmi rýchlo a jej rast je nutné často korigovať strihmi. Zbehovec len zriedka umožní prienik iným rastlinám, nakoľko rastie nahusto rovnako ako jeho podzemná časť. Rovnako ako zimozeleň menšia, aj zbehovec plazivý kvitne bledomodrými kvetmi, ktoré majú kónický tvar. V závislosti od kultivaru nadobúdajú kvety a listy zbehovca rôznu farbu. Vysádzame ho na slnečné až polotienisté stanovisko, kedy mu postačuje bežná zálievka. Dobre sa ujme na svahoch,  kde vytvára kompaktný koberec. Neodporúčame ho vysádzať do skaliek, kde môže ohroziť rast iných rastlín, a teda rásť na ich úkor. Zbehovec vysadený na voľných plochách sa nám odvďačí svojou nenáročnosťou - je veľmi odolný voči mechanickému poškodeniu (má silné listy), rovnako mu nevadí divá zver a pod. 

 

Materina dúška

 

Materina dúška, Thymus serpyllum, je známou bylinkou, ktorú môžeme okrem výsadby do črepníka, vysadiť aj na voľné plochy. Poznáme veľmi veľa kultivarov materinej dúšky, avšak ako pôdopokryvná rastlina sa najlepšie osvedčila Materina dúška citrónová, ktorá vytvára kompaktný pozemný mini ker. Dorastá do výšky približne 10 centimetrov, tvorí malé kvetenstvá ružovej farby. Vo všeobecnosti sa považuje za neúdržbovú trvalku, ktorá je však citlivejšia na mechanické namáhanie, a preto ju vysádzame na miesta, kde nehrozí jej ušliapanie. Rovnako sa materina dúška nezaraďuje medzi invazívne rastliny, a teda ju môžeme kľudne vysadiť aj do skaliek či malých záhonov.