Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Postavte si svoje ohnisko. STARKL vám ponúka nápady

Posedenie pri ohni v prírode má nezameniteľnú atmosféru. Ak si ju chcete vytvoriť priamo doma, postavte si záhradné ohnisko. Stačí vám trocha zručnosti, vhodné materiály a niekoľko dobrých rád, ako na to.

 

Vonkajšie ohnisko do záhrady

Záhradné ohnisko je romantickým doplnkom aj pomocníkom pri vytváraní kulinárskych zážitkov. Oceníte ho aj počas jesenných dní, kedy je vaša záhrada stále krásna, no s večermi prichádza aj nepríjemný chlad. Vonkajšie ohnisko je tiež skvelým spoločníkom na chate alebo pri víkendovom domčeku, kde spríjemní dovolenku celej rodine.

 

Najjednoduchšie ohniská sa dajú postaviť takmer zadarmo. Robili to predsa už naši predkovia, bez špeciálnych nástrojov a technických znalostí. No ak chcete, aby ohnisko v záhrade slúžilo aj ako dekoračný prvok, oplatí sa venovať jeho stavbe trochu viac energie. Poradíme vám, ako začať a na čo pri stavbe ohniska netreba zabúdať.

 

Miesto zriadenia a rozmery

Na začiatku je potrebné vybrať vhodné umiestnenie ohniska. Riaďte sa predovšetkým zásadami bezpečnosti, oheň môže narobiť veľké škody, ak s ním nebudeme správne manipulovať. Ohnisko by nemalo byť príliš blízko domu alebo drevených stavieb, ako je altánok či šopa. Taktiež nie je vhodné umiestniť ho do tesnej blízkosti kríkov, stromov alebo vysokých kvetov, ktoré by mohol oheň poškodiť.

 

Najľahšie sa buduje na rovnom povrchu, no ani mierny svah nebude veľkou prekážkou. Zvýšený terén dokonca môže chrániť oheň pred vetrom. Ohniská majú najčastejšie tvar kruhu alebo štvorca. Ich rozmery sú takpovediac ľubovoľné, treba však zvážiť ťah ohniska a rozmery dreva, ktoré použijeme na založenie ohňa. Odporúčame priemer ohniska medzi 60 a 80 centimetrami. Jeho výška by mala byť 20 až 30 centimetrov. 

 

Typy ohnísk

Existuje niekoľko rôznych druhov ohnísk, ktoré sa líšia náročnosťou stavby aj potrebnými materiálmi. Na začiatku sa zameriame na dva hlavné typy – ohnisko zapustené v zemi a vyvýšené ohnisko. Pozrime sa na princípy ich stavby, výhody a nevýhody.

 

Ohnisko v zemi

 

Ohniská zapustené v zemi sú zostavené tak, že obklad ohniska (kamene, tehly a pod.) najskôr uložíme na vybrané miesto, aby sme presne videli rozmery a vedeli, kam budeme kopať. Rozmer vyznačíme rýľom a obklad odstránime.

 

Následne na označenej ploche vykopeme asi 12-20 cm plytkú jamu. Cieľom je odstránenie trávy a buriny aj s korienkami. Do podložia nasypeme piesok a utlačíme ho do vyrovnanej vrstvy. Na piesok ukladáme vrstvy kameňa či tehál, aby sme vybudovali dostatočne vysoké ohnisko.

 

Do vzniknutej jamy nasypeme jemnejší štrk. Táto vrstva by mala merať aspoň 10 cm. Štrk nasypeme aj okolo vonkajších stien, aby sme chránili okolie ohniska pred ohňom. Pre maximálnu bezpečnosť môžeme z okolia odstrániť trávu vo väčšom okruhu, zasypať pieskom a štrkom.

 

Vyvýšené ohnisko

 

Vyvýšené ohnisko stojí na vrchu pôdy a nevyžaduje kopanie. Môže mať podobu plechovej „nádoby” na stojane, takéto prenosné záhradné ohniská sú dostupné u mnohých predajcov. Taktiež môže mať podobnú konštrukciu ako zapustené ohnisko, no staviame ho na rovnej štrkovej alebo vydláždenej ploche. Aj v tomto prípade nasypeme na dno ohniska piesok a tenšiu vrstvu štrku.

 

Materiál

Na stavbu vyvýšeného i zapusteného ohniska môžeme použiť rôzne materiály. Voľba sa bude odvíjať od ceny a dostupnosti, ale aj od vzhľadu ohniska, ktorý chceme dosiahnuť. Materiál samozrejme musí byť ohňovzdorný a dostatočne pevný, aby bolo ohnisko funkčné a bezpečné.

 

Ohnisko z tehál alebo tvárnic

 

Tehly alebo betónové tvárnice patria k najdostupnejším materiálom na výrobu ohniska. Na ohnisko z tehál budeme potrebovať zhruba 40 tehál, viac alebo menej podľa želaných rozmerov. Tehly a tvárnice môžeme spájať betónom alebo stavbárskym lepidlom.

 

Ohnisko z kameňa

 

O niečo prírodnejší vzhľad majú ohniská z kameňa. Princíp ich výroby je rovnaký ako pri ohniskách z tehál, no ukladanie kameňov na seba môže byť o trochu komplikovanejšia skladačka. Kamene sú tiež vhodný materiál na vonkajší obklad ohniska z tvárnic, dosiahneme tak zaujímavý vzhľad.

 

Betónové ohnisko

 

Ohnisko z betónu pôsobí o niečo elegantnejšie a modernejšie. Dajú sa kúpiť hotové modely, no ak máte vrece betónu nazvyš, môžete si ho vyrobiť sami. Namiesto stavania sa takéto ohnisko vyrába odliatím drevenej formy priamo na mieste výstavby, ktorú bude neskôr potrebné odstrániť. 

 

Kovové ohnisko

 

Kovové ohniská sú ideálna voľba do modernej záhrady, najmä ak nemáte dostatok miesta na kopanie a túžite po prenosnom ohnisku. Nájdete ich v ponuke mnohých predajcov. Zvyčajne sú postavené na nožičkách. Takéto vyvýšenie chráni trávu v okolí ohniska a umožňuje ľahkú údržbu.

 

Výhody

Hlavnou výhodou záhradného ohniska je nezameniteľná atmosféra, ktorú vytvára. Letné opekačky s rodinou a priateľmi budú mať celkom iný šmrnc a jedlo bude tiež chutiť inak, než pripravené na elektrickom grile. Oheň vás zahreje aj počas chladnejších večerov. Svoju záhradu si tak budete môcť naplno užiť počas celej jesene.

 

Nevýhody

Medzi nevýhody ohniska patrí nevyhnutná údržba, ktorá zahŕňa predovšetkým prípravu dreva a čistenie. Mínusom môže byť aj dym, ktorý sa môže dostať do okolitých domov. V porovnaní s grilom alebo záhradným krbom je nevýhodou aj to, že ohnisko nie je chránené pred vetrom.