Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Poznáte jedlý druh exotickej mučenky?

Počuli ste už o mučenke? Že nie? Spoznáte ju podľa jej kvetov výnimočného tvaru a farby. Hýria farbami a dorastajú do priemeru 1,5 – 10 cm v závislosti od druhu. Názov mučenka je odvodený od slova „mučenie“. Pomenovanie „Passiflora“ (passio – mučenie, flora – kvet) dostala táto popínavá liana od jezuitov, ktorý v jej kvetoch videli symboly ukrižovania Ježiša Krista. Kvet tvorí kalich, desať okvetných lístkov (10 apoštolov), päť tyčiniek (päť Kristových rán) a koruna (tŕňová koruna).

 

Vzhľad mučenky je skutočne výnimočný. Táto vždyzelená liana pochádza z tropických a subtropických oblastí Ameriky, hojne sa pestuje v južnej Afrike a Karibiku. V dnešnej dobe sa jej však darí vo všetkých kútoch sveta, kde sú k jej pestovaniu adekvátne podmienky. Do Európy sa dostala pravdepodobne vďaka cestovateľom, ktorých uchvátila svojou neodolateľnou krásou. Dorastá do výšky štyroch až niekoľkých desiatok metrov. A keďže ide o popínavú rastlinu, poskytnite jej pri pestovaní oporu.

 

Druhy mučenky

Mučeniek je vo svete viac než 500 druhov, z nich okolo 50 je jedlých. Medzi najviac rozšírené a obľúbené patrí mučenka jedlá, spomínaná marakuja, ale tiež:

 

mučenka sladká – pestuje sa predovšetkým v Brazílii, Mexiku a Austrálii. Má sladké plody zvané granadila, ktoré ste už možno zazreli i v regáloch našich obchodov. Patrí medzi najchutnejšie odrody a môže plodiť až dvakrát ročne.

 

mučenka ružová – ohúri sýtoružovým kvetom, ktorým vám bude kvitnúť celé leto až do septembra.

 

mučenka banánová – banánová, pretože jej plody vzhľadom pripomínajú banán. Pestuje sa predovšetkým v Kolumbii, na Havaji a na Novom Zélande.  

 

mučenka jablčná – je rozšírená hlavne v Kolumbii a Ekvádore. Dorastá do výšky 5 m a jej plod vzhľadom pripomína malé jabĺčko.

 

mučenka levandulová – zafarbí vašu záhradu do fialova podobne ako levanduľa. Farbu majú podobnú, no mučenka má kvety výraznejšie a väčšie. Je veľmi obľúbená aj u motýľov, ktoré k vám pritiahne.

 

mučenka hroznolistá – pestuje sa vo Venezuele a Kolumbii, kde je obľúbenou pochúťkou. Kvitne krásnymi kvetmi nápadného červeného zafarbenia a listy, ktoré svojim tvarom pripomínajú listy hrozna.

 

mučenka tricolor – ako už názov napovedá, táto odroda kvitne kvetmi troch farieb, a to bielou, ružovou a fialovo-modrou.

 

mučenka opletavá – kvitne svetlomodrým až fialovým kvetom a vzpína sa až do výšky 10 m. Zaujímavosťou je, že kvet zvykne kvitnúť iba jeden jediný deň. Táto mučenka sa s obľubou používa na sušenie na čaj. Okrem plodov sa teda mučenka využíva na sušenie a prípravu čaju, ktorý má upokojujúce účinky, alebo tiež na výrobu tinktúry, ktorú zoženiete už i v našich obchodoch.

 

Je mučenka jedlá?

Áno je. A chutí skvele. Plody si dokážete vypestovať i doma v kvetináči. Za optimálnych podmienok vám mučenka pekne zakvitne. Vtedy je potrebné premiestniť ju na terasu, či balkón, kde vám s opeľovaním pomôže hmyz. Ak nechcete nič ponechať nádobe, vezmite to do vlastných rúk a pomocou štetca opeľte kvety ručne. Odmenou vám budú sladké plody marakuje plné čiernych semienok a šťavnatej dužiny. Hoci sa v rôznych kútoch sveta pestujú stovky druhov mučenky, ich plody majú niekoľko podobných znakov. Dorastajú do rôznych veľkostí a tvarov, no vnútri väčšina z nich ukrýva sladkú alebo sladkokyslú dužinu a semienka, ktorými sa rozmnožujú. Sú osviežujúce a šťavnaté.

 

Mučenka jedlá – marakuja alebo passion fruit

Passion fruit možno voľne preložiť ako ovocie vášne. Bežne ho dostanete v oddelení ovocia a zeleniny v našich supermarketoch. Ak si ho však dopestujete sami, bude vám iste chutiť ešte o čosi lepšie. Marakuja má sladkokyslú chuť ale jej chuť ani z ďaleka nie je jej jediným benefitom. Má tvar väčšej bobule a zrelá váži okolo 70 - 120 g. Podľa odrody je šupka marakuje fialová, alebo žltá. Pod ňou sa ukrýva sladkokyslá dobrota so semienkami, ktorými sa marakuja úspešne rozmnožuje. Žltá marakuja býva veľká asi ako grapefruit, fialová je o čosi menšia. Má príjemnú exotickú vôňu a chuťou trochu pripomína mango.

 

Čo obsahuje marakuja a aké má využitie

Marakuja je vyhľadávanou zdravou pochúťkou, ale tiež zdrojom bielkovín, a môže sa pochváliť aj vysokým obsahom minerálov a vitamínov. Nielen plod, ale celá rastlina má blahodarné účinky na zdravie človeka:

 

- upokojuje nervovú sústavu a znižuje napätie
- znižuje krvný tlak
- podporuje dobrý spánok
- pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach

 

Marakuja obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, E, K a A, horčík, vápnik, draslík, fosfor, železo, ktoré sa vďaka prirodzenému výskytu vitamínu C lepšie vstrebáva, meď, sodík, selén, zinok, či kyselinu listovú. Pomáha pri dýchacích ťažkostiach, kožných problémoch, tiež pri problémoch s trávením. Rovnako ako čaj z mučenky, i marakuja má upokojujúce účinky. Zahryznite sa do nej aj v prípade, že trpíte úzkosťou, či depresiou. Skvelou správou je, že marakuja detoxikuje organizmus a má vraj výrazné antiseptické účinky.

 

S obľubou sa používa ako prísada do ovocných šalátov, či náplň slávnostnej torty, mnohé deti budú súhlasiť, že skvele chutí marakujová zmrzlina. Staršie ročníky si možno viac pochutnajú na likéroch, ktoré sa z nej pripravujú v mnohých častiach sveta. Bežne sa z nej vyrábajú i džúsy, alebo sa je jednoducho surová. Šupku nešúpeme, marakuju rozkrojte na polovicu a dužinu jedzte lyžicou. Alebo si pripravte vlastné domáce dezerty. Marakuja chutí skvele v bielom jogurte, alebo s tvarohom, tí odvážnejší môžu vyskúšať uvariť si pohár marakujového džemu. Pridajte si ju na raňajky do obľúbenej kaše, alebo vyskúšajte upiecť marakujový cheesecake. Hodí sa k sladkým dezertom a v lete je skvelým osviežením. Spomínanú marakujovú zmrzlinu si môžete pripraviť aj sami doma. Stačí dužinu dobre popučiť, alebo rozmixovať, naplniť formy na nanuky a o pár hodín máte zdravú domácu pochúťku pre celú rodinu.

 

Ako pestovať mučenku

Mučenky majú rady slnko a teplo, dobre znášajú i veľký úpek. Pôda by mala byť priepustná a úrodná, s drenážou. Mučenka rastie skutočne rýchlo a keďže ide o popínavú lianu, potrebuje pre svoj rast oporu, o ktorú sa uchytí. Môžete ju ťahať do výšky, alebo podľa opory rôznym smerom, ovinie sa i okolo pergol, stĺpov, či okien. Vyžaduje si pravidelnú zálievku aj hnojenie, predovšetkým v období kvitnutia je potrebné pravidelne polievať a hnojiť aspoň raz za dva týždne. V období sucha jej môžete dopriať vlahu i vo forme postreku na listy. Ideálne teploty pre mučenku sa v závislosti od druhu pohybujú približne od 20 - 30ᵒ C. Mučenka nie je mrazuvzdorná, v lete ju môžete nechať na terase, či balkóne, na zimu je však potrebné nájsť jej miesto vo vnútri. Prezimuje pri teplote 10 – 15 ᵒC. Niektoré druhy znesú krátkodobo i nižšie teploty, mrazom však podľahnú. Zima je pre mučenky obdobím vegetačného pokoja.

 

Nedávajte mučenku úplne blízko k oknu, pretože nemá rada prievan. Pred prezimovaním odporúčame vykonať rez, ktorý mučenka dobre znáša. Skráťte ju približne o tretinu. Podporíte ju tak v raste a na jar vyženie svoje listy rýchlo a bude sa ťahať do výšky. Mučenka rastie bujne, pri dobrej starostlivosti vám bude robiť radosť.

 

Rozmnožuje sa semenami, niektoré druhy majú 100% klíčivosť, alebo odrezkami, ktoré po zakorenení presadíme do väčšieho kvetináča. Ak si chcete mučenku zasadiť zo semienka, najprv ho dobre očistite a nechajte dva dni vykvasiť. Následne zasaďte do kvetináča a prikryte vrstvou zeminy a zalejte. V subtropických podmienkach začne mučenka kvitnúť po 1,5 – 2 rokoch, v tropických už po polroku. Ak sa chcete tešiť nielen kvetom, ale i plodom, je potrebné mučenku ručne opeliť štetcom. V jej domovine to robia kolibríky a tropický hmyz, doma je táto práca na vás.