Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Poznáte tieto spôsoby pestovania jahôd?

Rôzne spôsoby pestovania jahôd sa postupne vyvinuli vďaka ľudskej kreativite a snahe zredukovania priestoru potrebného na ich pestovanie. Každá odroda má limitované množstvo plodov v prepočte na jednu sadenicu čo znamená, že ak chceme docieliť väčšej úrody je nutné jahodovisko značne rozšíriť. Práve pestovanie jahôd vertikálne či pestovanie v sude znižuje potrebný priestor, avšak efektívne rieši problém s jeho nedostatkom. Aké sú náležitosti jednotlivých spôsobov pestovanie jahôd a aké prinášajú výhody?

 

Pestovanie jahôd vertikálne

Pestovanie jahôd vertikálne prináša značnú pomoc pre záhradkárov, ktorí chcú využiť priestor efektívne. Jahody pestované vertikálne rastú zväčša v PVC rúrach, ktoré majú po svojom obvode viaceré diery pre sadenice jahôd. Nemusíme si lámať hlavu s tým, ako stĺp či rúra pre jahody esteticky pôsobí. Po čase zarastie jednotlivými rozvetvenými jahodami a tak povrch opornej sústavy nebude vidieť. Skvelý priestor na recykláciu starých PVC rúr alebo potrubí.

 

Okrem mnohých výhod, ktoré pestovanie jahôd vertikálne prináša, sa naskytá aj mnoho nevýhod, ktoré odrádzajú mnohých pestovateľov. Bez špeciálneho systému zavlažovania sa môže stať, že vrchné sadenice jahôd budú vysušené, zatiaľ čo tie spodné budú stáť vo vode. Ďalšou nevýhodou pestovania jahôd vertikálne je ich prezimovanie. Rúra v ktorej sa jahody pri vertikálnom pestovaní nachádzajú neponúka dostatočnú ochranu pred mrazom a keďže je často i samotná rúra vyrobená z plastových materiálov, hrozí nebezpečenstvo roztrhnutia vplyvom extrémnych teplôt.

 

Ak však predsa chcete zariskovať a vyskúšať systém pestovania jahôd v rúre, odporúčame aplikáciu kvapôčkovej závlahy.

 

Pestovanie jahôd v sude

Pestovanie jahôd v sude a pestovanie jahôd vertikálne je takmer ten istý spôsob. Výhodou môže však byť fakt, že sud má väčší priemer ako rúra a tak majú jednotlivé jahody väčší priestor pre rozvoj koreňového systému. Pestovanie jahôd v sude taktiež zabezpečuje pohodlnú údržbu z pohľadu minimalizácie burín, ktorých rast nie je podporovaný vzhľadom na nevyhovujúce podmienky.

 

Okrem nevýhod popisujúcich v odseku venovenému pestovaniu jahôd v rúrach je ďalšou nevýhodou aj pleseň, ktorá môže vzniknúť pomerne rýchlo. Pleseň vzniká prevažne sparením, prítomnosťou určitých baktérií podieľajúcich sa na tomto procese. Pleseň môže narušiť nie len pH pôdy, ale priamo sa prenáša na plody jahody.



Pestovanie jahôd v pyramíde

Pestovanie jahôd v pyramíde je obľúbený spôsob, ktorý je praktickejší než spôsoby spomenuté vyššie. Alfou a omegou tohto pestovania je pyramída, ktorú si môžeme vyhotoviť aj sami podľa zverejnených montážnych schém. Výhodou pestovania jahôd v pyramíde vidíme v tom, že jednotlivé poschodia jahôd nezakrývajú tie spodné, rovnako ako pri záhonovom pestovaní, avšak stále je dodržaná podmienka šetrenia miesta.

Buriny sú pri tomto druhu pestovania menejčasté, hoci sa stále objavujú, ich likvidácia nie je náročná.

 

Pestovanie jahôd v kvetináči

Pestovanie jahôd v kvetináči je perfektnou alternatívou pre malé balkóny bytových domov. Jahody vyžadujú slnečné stanovisko s pomerne kyslou pôdou, pričom zostávajú všetky aspekty ich pestovania rovnaké. Pestovanie jahôd v kvetináči je pomerne častý jav a najvhodnejšie sú na to odrody pripomínajúce lesné jahody. S veľkosťou dospelej rastliny jahody priamoúmerne klesá aj veľkosť koreňového systému. Teda to, akú chceme mať úrodu sa musí odzrkadliť aj na črepníku do ktorého mienime jahody vysádzať.

 

Pestovanie jahôd v kvetináči odporúčame všetkým milovníkom jahôd, pretože vieme, že vlastné vypestované jahody chutia lepšie než tie z obchodu.

 

Pestovanie jahôd na slame

Pestovanie jahôd na slame je proces pomerne zložitý, najmä z časovej stránky. Medzivrstvou medzi zemou a samotnou rastlinou tvorí slama. Výhody slamy je jej ekologickosť, zamedzenie burinám, ale aj ochrana pred dažďom a možným znečistením či plesňou.

 

Nevýhodou je najmä pracnosť, keďže samotná slama po čase môže byť prenášačom jednotlivých plesní a baktérií, najmä po jej sparení. Pestovanie jahôd na slame predstavuje problém najmä v tom, že slamu treba pravidelne vymieňať a prevzdušňovať.

Hoci je tento systém náročný na prácu, takmer všetky exportujúce jahodoviská využívajú práve pestovanie jahôd na slame.

 

Pestovanie akéhoľkovek ovocia nemá toľko rôznych variácií ako jahody. Či už ste sa rozhodli pre pestovanie jahôd vertikálne, na slame, alebo je vám sympatickejšie pestovanie jahôd v pyramíde. Základom je pravidelná starostlivosť, za ktorú sa vám jahody odvďačia bohatou úrodou.