Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Poznáte zabudnutú chuť mišpúľ?

Mišpuľa bola v minulosti súčasťou mnohých polí roľníkov, avšak v dnešných dňoch sa na tento strom s vynikajúcimi plodmi stáva zabudnutým. Mišpuľa, Mispulis ‘Szentesi Rózsa’, je strom s neskorým termínom kvitnutia a špecifickým spôsobom dozrievania. Plody sa zberajú až po prvom mraze, pričom sa nechávajú dozrieť v tmavej miestnosti, komore. Mišpuľa rodí plody, ktoré sa vďaka svojej chuti dostali do povedomia aj dnešných záhradníkov.

 

Ako pestovať mišpuľu?

Mišpuľa je špecifický strom, ktorý je štepený predovšetkým na kmene hrušiek či jabloní. Môže rásť aj ako krík, s dlhými kopijovitými listami. Plodmi sú malvice, ktorým predchádzajú biele kvety strednej veľkosti. Pestovanie mišpule nie je náročné a hoci je tento strom teplomilný, mrazy mu neublížia. Plody, malvice, sú dozrievajú po prvom mraze. Ak nie sú ešte dozreté ich vnútro má zelenú farbu a s postupným zrením dostáva hnedý nádych.

 

Mišpuľa a jej výsadba

Výsadba mišpule sa začína vyhĺbením jamy do hĺbky približne 50 centimetrov. Mišpuľa obľubuje kyprú, bezkamenistú pôdu. Mišpuľa nepotrebuje špeciálnu dodávku živín a práve z tohto dôvodu sa jej darilo na poliach. Uistíme sa, že v pôde nie sú zbytočné korene odumretých rastlín či buriny, ktorá by mohla prerušiť kontinuálny rast mišpule. Aby sme osviežili jej rast, korene skrátime približne o 2 centimetre a sadíme tesne pod miestnom očkovania.

 

Následne korene v jame zalejeme a prihrnieme zeminou. Povrch jemne udupeme a aplikujeme ochranu pred vetrom vo forme drevených tyčí zabudovaných v zemi a priviazaných o kmeň stromu. Na záver zasadený strom výdatne polejeme.

 

Zalievanie a hnojenie

Mišpuľa si vyžaduje dostatočnú zálievku najmä po zasadení, pričom optimálna doba na sadenie predstavuje obdobie od marca do mája a od októbra do novembra. Ak je mišpuľa dostatočne zakorenená, nevyžaduje si špeciálnu zálievku, pretože korene si čerpajú podzemnú vodu. Počas dlhých horúcich dní bez dostatku zrážok môžeme dopriať mišpule miernu zálievku a tak podporiť jej kvitnutie.

 

Hnojenie mišpule vykonávame počas v neskorej jeseni či v skorej jari, výhradne organickými hnojivami. Musíme mať na zreteli, že hoci  neprimerané množstvo hnojiva priaznivo vplýva na kvantitu úrody, avšak má negatívny dopad na chuť plodov, odolnosť voči chorobám a taktiež aj ich skladovateľnosť. Práve skladovateľnosť je pri malviciach rozhodujúca.

 

Mišpuľa a jej rez

Množstvo a kvalitu plodov bezmála ovplyvňuje vhodne vykonaný a zvolený rez. Pri mišpule vykonávame rez dutý, či lievikový. Rez je situovaný na vrchnú časť koruny, aby sme ju presvetlili počas mesiaca máj.

 

Počas rastu mišpule sa na jej pni môžu ocitnúť nežiadúce výhonky, ktoré musíme odstrániť. Svojou prítomnosťou odoberajú zo stromu živiny. Odstraňujeme ich ostrými nožnicami či nožom až pri kmeni stromu.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Mišpuľa nevyžaduje žiadnu špeciálnu zimnú ochranu. V chladnejších oblastiach môžeme na južnom stanovišti vytvoriť kordón, zábranu, a pridať čečinu pre ochranu. Tento strom je známy najmä svojou odolnosťou a nie len proti zime. Ochrana pred škodcami je nutná len v prípade prehnojenia.

 

Mišpuľa je strom, ktorý bol dlho zabudnutý, avšak vďaka svojim jedinečným plodom jej popularita v záhradách narastá. Strom síce začne rodiť až po prvých 3 až 5 rokoch od zasadenia, ale iste sa na plody oplatí čakať.