Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pravý citrónovník môže rozvoniavať aj na balkóne

Citrónovník je exotickou plodinou, ktorá sa za bežných podmienok v našich zemepisných šírkach nevyskytuje. Vďaka mnohým šľachtiteľským odrodám je možné si vypestovať citróny aj v pohodlí domova. Základom je výber správneho črepníka s dostatočným objemom v ktorom sa bude môcť citrónovník rozvíjať. Citrónovníkom vo všeobecnosti vyhovuje slnečné stanovisko a priepustná pôda. 

 

Ako pestovať citrónovník

Pestovanie citrónovníka je možné len v črepníku. Poznáme mnohé odrody citrónovníka, žiadna však stále nedokáže odolať mínusovým teplotám počas zimy. Všetky exotické plodiny odporúčame vysádzať do črepníkov, pri citrónovníku sa jedná o črepníky s priemerom okolo 30 centimetrov a objemom aspoň 20 litrov. Korene podpníka citrónovníka sa prispôsobia nádobe a je možné, že ak dosiahne svoju maximálnu výšku viac neporastie. V týchto prípadoch odporúčame citrónovník presadiť.  Mladé rastliny presádzame do črepníka ktorý je len o niekoľko litrov objemnejší než predošlý.  Z praktického hľadiska odporúčame výsadbu vykonať do plastového črepníka, čo iste oceníte počas leta, kedy je možné citrónovník preniesť do exteriéru. 

 

Vďaka črepníku môžeme citrónovník pestovať na balkóne či terase a počas zimy ho preniesť do zimnej záhrady, prípadne do svetlej teplej miestnosti s dostatočnou vlhkosťou. 

 

Zalievanie a hnojenie citrónovníka

 

Citrónovník je exotickou rastlinou, ktorá je zvyknutá na obdobie sucha. Pri pestovaní citrónovníka v domácich podmienkach odporúčame zabezpečiť dokonalú zálievku. Stromček zalievame vtedy, keď je zem mierne vlhká - nenechávame ju vysychať. Pri prepolievaní substrátu je možné, že korene začnú hniť a tým môžeme ohroziť existenciu celej rastliny. Súčasťou zálievky je aj navodzovanie vlhkosti vzduchu. Listy stromu citrónovníka rosíme studenou vodou v pravidelných intervaloch. 

 

Hnojenie citrónovníka vykonávame dlhodobými hnojivami, ktoré sú presne určené pre potreby exotických rastlín. Klasické hnojivá nedokážu zastúpiť prvky potrebné pre správny rast a vznik plodov citrónovníka. 

 

Citrónovník a jeho rez

 

Rez citrónovníka je dôležitý už v prvých rokoch. Základom je pravidelné presvetľovanie koruny - vykonávame výchovný rez. V prípade odstránenia niektorých lístkov a konárikov zahusťujúcich korunu získame väčšiu pravdepodobnosť tvorenia plodov, keďže rastlina sa bude sústreďovať viac na rast plodov než na obnovu koruny. Pri vyháňaní nových listov musíme sledovať ich rast tak, aby nové listy nerástli vo vnútri koruny, ktorú by sme neskôr museli vzhľadom na jej hustotu znovu prerezať. 



Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana citrónovníka spočíva predovšetkým v premiestnení kvetináča do interiéru. Základom je zníženie zálievky, umiestnenie do svetlej miestnosti  a pravidelné vlhčenie listov. Vďaka kropeniu listov vodou zabezpečíme dostatočnú vlhkosť rastliny a taktiež listy zbavíme naneseného prachu. 

 

Chladnejšie podnebie je z hľadiska ochrany pred škodcami veľmi výhodnou lokalitou. Vďaka nižším teplotám sa citrónovník vyhne bakteriálnej škvrnitosti, tristéze či melanóze). Rovnako je veľkou výhodou aj zemepisné pásmo, keďže sa v našich končinách nenachádza také množstvo exotických škodcov, ktoré by znamenali pre citrónovníky reálnu hrozbu až stratu plodov, úhyn rastliny. 

 

Pravidelným kontrolovaním rastliny sa môžeme účinne vyhnúť tuzemským škodcom ako sú najmä slimáky či vtáky. V prípade, že je rastlina napadnutá slimákmi je nutné ich z rastliny pozbierať a premiestniť tak, aby citrónovník ďalej neohrozovali. 

 

Citrónovník je skvelou príležitosťou ako vniesť do záhrady kúsok exotiky a zároveň dopestovať plodiny bez zbytočných chemikálií. Zasaďte si citrónovník a užívajte si chuť dopestovaných citrónov, vďaka ktorým môžete ochutiť rad skvelých jedál.