Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Prečo sa oplatí investovať do vykurovaného skleníka?

Každý záhradkár sa raz ocitne pred dilemou – stavať či nestavať skleník? A ak už stavať, aký? Ak už investujete do skleníka čas, energiu a peniaze, určite chcete aj patričnú návratnosť v podobe úrody pre celú rodinu a na celú sezónu. 

 

O tom, na čo všetko treba pri výstavbe skleníka myslieť, už máme na našom blogu článok. Rozhodnutie, či postaviť vykurovaný skleník bude závisieť od klimatických podmienok, v ktorých žijete. Aj v takej malej krajine, ako je Slovensko, je rozpätie priemerných teplôt rôzne. Niekde bez problémov dopestujú aj tropické teplomilné plodiny a inde je zas problém dopestovať aj bežnú zeleninu. Ak už ale na začiatku viete, že svoj skleník budete chcieť aj vykurovať, zamyslite sa nad použitým materiálom. Najvhodnejší materiál pre vykurovaný skleník je polykarbonát, z ktorého sa vyrábajú dosky s komôrkovým systémom, pretože majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. 

 

Výhody pestovania plodín v skleníku

Výhodou pestovania v skleníku, aj nevyhrievaného je, že plody bývajú väčšie, šťavnatejšie a chutnejšie, ako dopestované na poli, keďže sú chránené pred dažďom, vetrom i chladom, naopak majú dostatok vlahy, tepla a slnečných lúčov. Skleník značne predĺži vegetačné obdobie plodín, takže úrodu budete zberať skôr a takisto si ju aj dlhšie užijete. Skleník chráni rastliny pred nečakanými jarnými mrazmi, alebo v ňom môžete nechať prezimovať tropické rastliny v kvetináčoch, ktoré v lete skrášlia vašu terasu či záhradu. Prečítajte si naše tipy, ako pestovať vari najobľúbenejšie plodiny – papriky a paradajky v skleníku, aby ste sa vyhli zbytočným chybám a mohli si vychutnať voňavé a chutné plodiny. 

 

Poďme sa však pozrieť na problematiku vykurovaného skleníka a predstavíme vám niekoľko spôsobov jeho vyhrievania. 

 

Prirodzené slnečné lúče ako spôsob vykurovania skleníka v zime

Prvý a najekonomickejší spôsob vykurovania skleníka je využiť prirodzené slnečné lúče. Tajomstvom úspechu je zozbierať pasívne slnečné lúče dopadajúce na skleník počas dňa a využiť ich na vykurovanie v noci. Pri tomto spôsobe sa vo väčšine prípadov využíva voda, resp. kanistre napustené vodou. Kanistre by mali byť ideálne čierne a nepriehľadné, uložené vedľa seba do akejsi zásteny pri severnej stene skleníka. Nebudú rastlinám tieniť a v noci budú pomaly vyžarovať absorbované teplo do vzduchu. Tento typ vyhrievania sa môže používať samostatne alebo v kombinácii s elektrickým vyhrievaním, čo značne zníži náklady na elektrinu. Namiesto čiernych kanistrov možno takisto použiť čiernu hadicu, ktorá bude položená medzi riadkami. 

 

Vykurovanie skleníka elektrickým prúdom

Najefektívnejším typom vykurovania skleníka je použitie elektrického zariadenia. Zároveň však patrí aj k najdrahším, preto si musí každý záhradník zvážiť, či mu to za to stojí. Vďaka termostatu však budete môcť elektrické vykurovanie poľahky regulovať. Infračervené zdroje tepla neplytvajú energiou na vykurovanie vzduchu a priamo ohrievajú pôdu a rastliny. 

 

Parafínový skleníkový ohrievač

Tento typ ohrievačov možno zakúpiť s rôznym výkonom a nepotrebujete k nemu elektrinu! Ohrievač je poháňaný parafínovým olejom, nezaberie veľa miesta, preto je vhodný aj pre menšie skleníky a ide o cenovo výhodné riešenie. Jedna náplň oleja vydrží od 3 do 10 dní v závislosti od typu ohrievača, keďže na trhu ich je niekoľko.

 

Ak to so záhradkárčením myslíte vážne, skleník a výhody, ktoré prináša dozaista oceníte a bude vám robiť radosť takmer celý rok. Nezabudnite na ideálne umiestnenie skleníka, ktoré by nemalo byť v tieni či pod vysokými stromami, ale zas ani na otvorenom priestranstve, kde nebude mať ochranu pred vetrom. Ak si necháte záhradu projektovať architektom, určite ho oboznámte s vašim zámerom pestovať v skleníku.