Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Premeňte svoj záhon na očarujúcu kvetinovú záhradu

Veľa ľudí si uvedomuje, že záhrada má byť založená v súlade s prírodou. Ak sa nám to podarí, potom sa z kvetinovej záhrady môžeme tešiť. Výber kvitnúcich (aj nekvitnúcich) rastlín do kvetinovej záhrady nemusí byť vždy jednoduchý. Pri výbere sa držíme hesla: skôr menej druhov a viac kusov. Tiež sa vyhneme kupovaniu rastlín podľa príťažlivého vzhľadu. Pred kúpou nejakého druhu rastliny alebo kvetu sa najprv oboznámime s požiadavkami na jeho pestovanie. Ušetríme tak zbytočne vyhodené peniaze.

 

Aké rastliny kúpiť do kvetinovej záhrady?

Najvhodnejším obdobím na založenie kvetinovej záhrady je jar. Pred kúpou rastlín si doplníme poznatky o rastlinách. Budeme totiž potrebovať rozoznať trvalky od jednoročných a dvojročných rastlín. Rastliny vhodné do kvetinovej záhrady sú jednoročné aj dlhoročné trvalky, dvojročné rastliny, kvitnúce kry, jednoročné rastliny - letničky, cibuľoviny, hľuznaté rastliny a okrasné trávy.

 

Zakladanie kvetinovej záhrady by malo začať výsadbou trvaliek

Trvalky  - by nemali chýbať v žiadnej kvetinovej záhrade. Ponúkajú veľké množstvo farieb, tvarov a vôní. Najväčšou výhodou trvaliek je, že keď sa po výsadbe ujmú, každoročne na jar znova vyrastú a počas sezóny bohato zakvitnú (niektoré aj viackrát). Harmonický výsledok dosiahneme, keď do kvetinovej záhrady vysadíme 3 až 5 kusov jedného druhu trvalky. Trvalkám by sme mali na kvetinovom záhone vydeliť najväčšiu časť.

 

Jednoročné rastliny - letničky môžeme v kvetinovej záhrade použiť len v jednom vegetačnom období. V roku, v ktorom ich vysadíme, nám vyklíčia, vyrastú, rozkvitnú, prinesú plody so semenami a celé odumrú. Letničky vysádzame do kvetinovej záhrady až nakoniec.

 

Dvojročné rastliny - sú okrasné rastliny, ktorých cyklus života prebieha počas dvoch rokov. V prvom roku rastú a hromadia živiny. V druhom roku ďalej rastú, kvitnú a vytvárajú semená. Napokon celá rastlina odumiera. Výraznejšie efekty docielime, ak pri výbere rastlín do kvetinovej záhrady budeme prihliadať na obdobie ich kvitnutia, farbu kvetov a výšku rastu. Tiež počítame s tým, že rastliny po čase potrebujú viac priestoru pre svoj rast.

 

Exotické rastliny v slovenskej záhrade

Kvetinovú záhradu vieme oživiť aj exotickými rastlinami. U nás sa stretávame napríklad s kosatcom japonským (Iris ensata), ibištekom žltým, či ibištekom lipovitým.

 

Čo všeko sa dá ešte robiť s kvetinovým záhonom?

Ďalším prvkom, ktorí skrášli kvetinovú záhradu je skalka. Skalky sú tvorené kameňmi a rastlinami (rozchodník, skalnica). Ich správny výber a kombinácia majú vplyv na výsledný efekt. Výber rastlín nie je podmienený len výškou, ale aj samotnou pôdou.

 

Významným doplnkom kvetinovej záhrady sú sukulenty. Sú to prevažne drobné rastliny s tučnými lístkami alebo stonkami, v ktorých sa skladujú zásoby vody.

 

Okrem toho si v kvetinovej záhrade môžeme pestovať aj stredomorské rastliny (krušpán a levanduľa) a lúčne kvety.

 

Ak sa na záhon budeme pozerať iba z jednej strany, vyššie rastliny vysadíme do pozadia a nižšie do popredia. Ak zo všetkých strán (tzv. kvetinový ostrovček), vyššie druhy sústredíme do stredu a nižšie k okrajom. Na okraje kvetinových záhonov možno vysadiť bohato kvitnúce trvalky, letničky, či zakrpatené dreviny.