Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Previsnutý rozmarín svojou vôňou prevyšuje bežné odrody

Rozmarín je známa liečivá bylina, ktorej účinky poznali aj naše prastaré mami. Táto rastlina je opradená mnohými legendami, a okrem liečivých kúpeľov či mastí ju v hojnom počte využívame aj v gastronómií. Rozmarín, resp. Rosa Marine (morská rosa), je bylinka, ktorá je charakteristická svojou vôňou a modrými kvietkami, ktoré môžeme taktiež konzumovať. Okrem mnohopočetného využitia tejto rastliny ju môžeme jednoducho využiť ako estetickú rastlinu, ktorá sa hodí nie len do črepníkov, ale aj do skaliek či bylinkových záhrad. Ak chceme pestovať rozmarín primárne kvôli jeho vzhľadu, odporúčame siahnuť po previsnutom rozmaríne

 

Ako pestovať previsnutý rozmarín? 

Pestovanie rozmarínu nie je zložitým úkonom a jeho pestovanie zvládne aj záhradník začiatočník - stačí splniť jednoduché podmienky jeho pestovania. Rozmarín je bylinka, ktorá si vyžaduje dostatok slnečného svetla, pričom jej nevadia aj veterné podmienky. Obľubuje priepustný substrát, a to najmä hlinito-piesočnatú zeminu. Ak vysadíme rozmarín do ťažkej, nepriepustnej a neustále vlhkej pôdy, tak nám s najväčšou pravdepodobnosťou uhynie. Táto bylinka disponuje jemným a hustým koreňovým systémom, ktorý v nevhodnej pôde začne vplyvom vlhkosti odumierať. 

 

Rozmarín je rastlina, ktorá nie je mrazuvzdorná, a preto ju primárne vysádzame do črepníkov. Ak je rastlina vysadená v črepníku, nemusíme si lámať hlavu nad jej prezimovaním - jednoducho ju umiestnime do interiéru. 

 

Previsnutý rozmarín a jeho výsadba

 

Výsadbu vykonávame do hlinených črepníkov, ktoré pred samotnou výsadbou namočíme do vody, aby neskôr črepník nenasiakol vodou od rastliny. Ako substrát môžeme použiť dobrú záhradnú zeminu, pokiaľ však nemá charakter veľmi hutnej pôdy.  Rozmarín môžeme nájsť predovšetkým už ako zakorenenú rastlinku, a preto samotný výber veľkosti črepníka prispôsobujeme veľkosti zakúpenej rastliny.  Vyberáme črepník, ktorý má na svojom dne diery na odtok vody - zabezpečíme tak správnu reguláciu a vyhneme sa preliatiu. Na dno črepníka taktiež umiestňujeme drenáž, príp. drobné kamienky, a to vo výške približne 2 cm (v závislosti od celkovej veľkosti črepníka)

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie rozmarínu si nevyžaduje úplnú konzistentnosť. Rozmarín vydrží v črepníku aj niekoľko dní bez vody, avšak v tomto prípade nie je dobré ho nechať celý deň na slnku. Táto bylina omnoho lepšie znáša vysušenie ako premokrenie pôdy, kedy hynie veľmi rýchlo. 

 

Previsnutý rozmarín rastie veľkou rýchlosťou a už za niekoľko mesiacov môžete disponovať skutočne veľkou a bujnou rastlinou. Keďže sa rozmarín primárne nepestuje kvôli svojim kvetom, ale kvôli svojej éterickej vôni, hnojenie nie je potrebné. Hnojením by sme často mohli rastline uškodiť, a to najmä v prípade, že je pôda vysušená, zeminy je v črepníku nedostatok, príp. by sme ker zhustili (čo nie je vždy žiaduce). 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Previsnutý rozmarín, či akákoľvek dcérska odroda rozmarínu, nie je mrazuvzdorná. V praxi to znamená, že ak ponecháme rozmarín počas zimy v exteriéri, do jari neprežije a uhynie. Z tohto dôvodu odporúčame rozmarín vysádzať výhradne do črepníkov, čím si uľahčíme prácu počas jesene, kedy by sme túto bylinu museli opätovne presadiť do črepníka. Koncom októbra môžeme rozmarín prenášať do interiéru, ďalej od vykurovacích telies. Máme na pamäti, že s rastúcou teplotou sa zvyšuje aj objem zálievky. 

 

Ochrana pred škodcami v prípade rozmarínu nehrá veľkú rolu. Vďaka svojej prenikavej vôni dokonca funguje ako odpudzovač komárov a takmer nikdy nie je napadnutá parazitmi. Problémom môže byť nesprávne stanovisko, prípadne nevyhovujúca zálievka.