Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pridajte trvalku limonku do vašich záhonov

Limonka, či Staticum Limonium Perezii, je obľúbenou trvalkou nie len mnohých pestovateľov, ale aj aranžérov, ktorí ju radi využívajú ako perfektný doplnok viacerých kytíc, či iných aranžmá. Okrem nádherných súkvetí, ktoré budú zdobiť vašu záhradu, môžeme využiť tieto kvety aj na sušenie, čoho následkom sú nádherné, farbou pretrvávajúce, doplnky do bytu. Limonka disponuje krásnymi modrými súkvetiami, ktoré rastú vo veľkých guliach. Vďaka týmto jemným modrým kvietkom pôsobí vo váze, či v záhrade nerušene a efektne dopĺňa farebnú škálu celej záhrady, prípadne balkóna.

 

Ako pestovať limonku?

Pestovanie limonky si vyžaduje najmä voľbu správneho stanovišťa. Stanovište by malo byť slnečné a pomerne teplé, hoci táto trvalka odolne bojuje aj s mrazivým počasím. Dorastá do výšky 60 centimetrov podľa toho, v akom prostredí sa nachádza. Podľa tejto výšky je vhodná do strednej úrovne a vysádzame ju v kolaborácii s ostatnými rastlinami, ktoré dokáže perfektne dopĺňať.

 

Výsadba limonky

Výsadba limonky začína vo februári, pričom prvý turnus sa ukončuje začiatkom mája. Ďalším obdobím, ktoré je vhodné pre jej sadenie je september až október, kedy sa snažíme vyvarovať prvým prízemným mrazom.

 

Čo sa týka samotného procesu výsadby, okrem slnečného stanovišťa umiestňujeme limonku do záhradnej zeminy s prídavkom rašeliny. Pre udržanie vlhkosti môžeme zapracovať aj záhradnícky mulč. Samotnú rastlinku vyberieme z balu, či kontajneru a jej korene skrátime približne o polovicu. V prípade, že sa vyskytnú zhnité korene, odrežeme ich úplne.

 

Limonku dodávame v špeciálnych prepravných baloch, ktoré odporúčame nechať nasiaknuť vodou pred samotným sadením. Jednotlivé sadenice od seba oddelíme a sadíme ich so značným odstupom. Nikdy limonku nesadíme príliš hlboko a dávame pozor na to, aby sme neprihrnuli rašelinou, či zemou jej okvetné lístky.



Zalievanie a hnojenie

Limonka sa radí medzi rastliny z kategórie trvaliek, ktorých odolnosť voči suchu je o niečo vyššia ako pri letničkách. Tento krok sa však nesmie zanedbávať a rastlinu polievame príležitostne podľa toho, či je pôda vlhká alebo suchá. Ak je limonka vysadená v záhrade a nastali práve daždivé dni, kľudne môžeme pár dní z jej polievania vynechať. V prípade veľmi horúcich období počas leta zalievame limonku ráno, alebo večer, aby nedošlo k spáleniu jej listov.

 

Hnojenie nám pomáha dosiahnuť okvetenstvá, aké sme si predstavovali a pre limonku je najvhodnejším hnojivom práve dlhodobé či granulované hnojivo. Zakomponujeme ho do pôdy a podľa toho, od akého výrobcu sme hnojivo kúpili, môžeme očakávať uvoľňovanie živín, ktoré práve limonka potrebuje.

 

Limonka a jej rez

Rez limonky spočíva predovšetkým v odstránení veľkých okvetenstiev. Ak sa sa rozhodneme kvetenstvo na rastline ponechať, nemôžeme očakávať nárast ďalších kvetov. Z tohto dôvodu je nutné ich odstránenie.

 

Ďalším rezom je rez pred samotnou zimou, kedy ponecháme výhonky približne 5-7 centimetrov nad zemou.

 

Zimná ochrana  a ochrana pred škodcami

Limonka je mrazuvzdorná trvalka, ktorá nepotrebuje príliš veľkú zimnú ochranu. Prečkať ťažké časy v podobe tuhých mrazov jej však môže pomôcť čečina, jutovina či piliny, ktorou rastlinu zakryjeme.

 

Ochrana pred škodcami je v prípade limonky takmer nepotrebná. Ak máme v záhrade rastlinu trpiacu voškami, použijeme prostriedok na ich odstránenie a preventívne ho môžeme použiť aj na limonku, ktorá nemá žiadnych známych parazitov, okrem samotných vošiek.