Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Rady a tipy, ako ochrániť a zazimovať levanduľu pred zamrznutím

Známa a obľúbená rastlina sa po jeseni uloží na zimný spánok. Zazimovanie levandule v našich podmienkach prebieha dobre. Levanduľa v zime výborne znáša chlad. Pri teplote -10 stupňov celzia ju je potrebné zakryť slamou. Odporúčame zahrnúť korene čerstvou zeminou.

 

Líši sa zazimovanie pre rôzne druhy?

Levanduľa má viac ako 30 druhov a 60 kultivarov. Patrí do čeľade hľuchavkovitých. Rastliny bývajú výrazne aromatické. Do tejto rodiny patrí napr. aj mäta, rozmarín, tymián, oregano alebo bazalka. Na Slovensku sa najčastejšie stretneme s levanduľou úzkolistou/lekárskou/anglickou (latinský názov Lavandula angustifolia, L. officinalis, L. Vera). Alebo motýlikovou/francúzskou/španielskou (latinsky Lavandula Stoechas). Jednotlivé druhy sa líšia veľkosťou, farbou kvetu, vôňou, odolnosťou, atď.

 

Lavandula angustifolia

Má úzke podlhovasté lístky zelenej až šedozelenej farby s jemným ochlpením. Táto odroda má intenzívnu arómu. Spomenutý druh je pomerne odolný a zimu zvládne dobre. Pred príchodmi mrazov ju treba dobre zazimovať napr. slamou, čečinou alebo lístím.

 

Lavandula stoechas

Známa je pod názvom francúzska, španielska. Niekedy ju nájdeme pod pomenovaním motýliková, podľa zvláštne vyzerajúceho kvetu. Líši sa kvetným zakončením a väčšími lístkami. Stonka je zakončená kompaktnou šiškou, z ktorej vyrastajú kvetné lístky. Je teplomilná a horšie znáša zimy. Voči mrazom ju chránime presunutím do studenej miestnosti.

 

Zazimovanie črepníkovej levandule

Nasadili ste levanduľu do kvetináča? Cez leto ju máte vonku v záhrade či na terase? Potom ju odporúčame zabaliť. Môžeme ju obaliť igelitovým vrecom, sáčkom. Umiestnime ju na miesto chránené pred vetrom a snehom. V žiadnom prípade ju nenosíme do vykúreného domu. V teple sa prebúdza. A to už pri 15-18 stupňoch. Pustila by nové výhonky, ktorým by uškodil nedostatok svetla. Na juhu Slovenska má na prežitie v keramickej či hlinenej nádobe počas mrazov väčšiu šancu. Ak sadíme levanduľu do črepníka, je väčšia šanca na premrznutie rastliny ako v zemi. Ak nemrzne, môžeme ju občas poliať.

 

Zazimovanie levandule nasadenej v zemi

Ako zazimovať levanduľu zasadenú v záhradke či na dvore? Môžeme ju prikryť slamou alebo okolo nej nahrnúť trocha zeminy, aby sme chránili hlavnú stonku rastliny. Záleží na tom, či ju pestujeme na juhu či severe Slovenska. A nakoľko je v závetrí. Aj na Slovensku sú miesta, kde ju za normálnych zimných období netreba zakrývať. Je vhodné ju pred zazimovaním zrezať, aby bola pevnejšia a nelámala sa pod nánosmi snehu. Sadenice (odrezky) vysadené v jeseni na prvú zimu odporúčame zakryť PET alebo fľašou na zaváranie. Rastlina, či už s rezom alebo bez, bežne vydrží 15 - 20 rokov.

 

Kedy začať so zazimovávaním rastliny

Už sme si povedali ako prezimovať levanduľu v črepníku alebo v pôde. Ešte predtým je vhodné vykonať jesenný rez v októbri či začiatkom novembra. Rastlina bude pevnejšia a nebude sa lámať pod prikrývkou snehu. Rezom rastlinu stimulujeme k hustejšiemu rastu vetvičiek, konárikov a v konečnom dôsledku poskytne bohatšiu nádielku kvetov na jar. Ak nevykonávame rez, rastlina postupne zospodu začína drevnatieť. Keď máme na jar predsa len pocit, že trvalka premrzla, zrežme ju až po zdrevnatené časti blízko zeme. Prezimovanie levandule nie je náročné. Stačí sa len riadiť našimi radami.