Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Rozmnožovanie ruží: 5 krokov k rozkvitnutej záhrade

Ruže patria ku kráľovnám medzi kvetmi. Nechýbajú na svadbách ani narodeninových oslavách, nakoľko obdarovaného nikdy neurazia. Sú nádherné a úžasne voňajú. Tieto krásne kvety chýbajú len u máloktorého záhradkára. Ruže vládnu záhradám a kto prepadne ich kráse, je schopný venovať im značné množstvo času. Ich pestovanie patrí medzi okrasnými rastlinami k najzložitejším. Ak však patríte k skúsenejším záhradkárom, pustite sa do rozmnožovania ruží a skrášlite si svoje dni pomocou rôzne zafarbených kvetov.

 

Starostlivosť o ruže

Na to, aby ste mohli rozmnožiť ruže, musí byť v prvom rade z čoho. O rastliny je potrebné sa poriadne starať. Majú radi teplú humóznu pôdu zásobenú živinami a nepohrdnú ani vlahou a svetlom. Pri kvitnutí je potrebné odstraňovať suché kvety, pretože odoberajú silu mladým pukom. Väčšina ruží kvitne až do jesene, kedy prichádzajú prvé mrazy. Pred ich príchodom je dobré rastliny zakryť a korene zásobiť kompostom. Pri hnojení je vhodné použiť preležaný kompost alebo konský hnoj. Ten však nesmie byť čerstvý, pretože rastliny sa ním ľahko popália.

 

Najčastejší spôsob rozmnožovania ruží v piatich krokoch

Najvhodnejšia metóda rozmnožovania ruží je odrezkami. Sú na to potrebné menšie črepníky a substrát. Sklený pohár alebo fólia poslúžia na zakrytie črepníkov s odrezkami. Práškový stimulátor podporí zakoreňovanie a rast budúcich rastliniek. Jún je najlepším obdobím prípravy odrezkov. Vyberať by sa mali výhonky, na ktorých presvitá farba pukov, no nie sú ešte celkom rozvinuté. Takýto výhonok nie je celkom drevnatý, je však dostatočne vyzretý na zakorenenie.

 

Poďme na to

1. Odstráňte všetky listy okrem dvoch vrchných na cca 10 centimetrovom odrezku.

 

2. Namočte koniec odrezku do vody.

 

3. Ponorte odrezok tiež do stimulátora zakoreňovania. S mokrým koncom sa na odrezku lepšie udrží.

 

4. Urobte do substrátu asi trojcentimetrovú jamku.

 

5. Zasaďte odrezok a substrát poriadne pritlačte. Ošetrené odrezky sa môžu sadiť aj po troch kusoch.

 

Nezabudnite odrezok zavlažiť a prekryť. Mladé rastlinky môžete do voľnej pôdy vysadiť na jar budúceho roka. Dovtedy ich chráňte pred ostrým slnkom a mrazmi. Ak ste sa rozhodli množiť viac druhov a odrôd ruží, spomeňte si na ich poriadne označenie. Neskôr ľahšie spoznáte, či z mladej ružičky vyrastie popínavá alebo kríková ruža. Kvetináč s odrezkami je tiež vhodné zasadiť až po okraj do záhonu. Počas zimy je tak chránený pred chladom. Na druhú jar zakorenené ruže ľahko vyberiete a presadíte.

 

Množenie inými spôsobmi

Rozmnožovanie ruží je samozrejme možné vykonať viacerými spôsobmi. Veľmi jednoduchou metódou je ohýbanie silných výhonkov do zeme tak, aby vrchol ruže smeroval hore. Časť, ktorá bude koreniť v zemi, musí byť zafixovaná, najlepšie pomocou kolíkov.

 

Najnáročnejším spôsobom rozmnožovania ruží je očkovanie. Ruže sa očkujú začiatkom augusta do koreňového kŕčka, keď prúdi miazga. Z ruže odoberte vyzreté očko a na očistenom koreňovom kŕčku spravte čo najnižšie nad zemou rez v tvare T. Vsuňte do nej očko a zarovnajte ho rezom. Ranu zaviažte páskou alebo gumovým obväzom.

 

K tvorbe nových rastlín prispieva ich dobrý zdravotný stav v spojení s primeranou zálievkou a dostatkom živín. Hneď ako nová rastlinka vyrastie do výšky aspoň pätnásť centimetrov, je možné ju presadiť na nové stanovisko.