Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Rýchlorastúce tuje: Sadenie, pestovanie a tvarovanie

Tuje u nás patria k najčastejšie vysádzaným ihličnanom. Hodia sa všade, takže je možné pestovať ich v skalke alebo predzáhradke. Obľúbené sú aj ako nádobové rastliny na terasy alebo schodisko. Väčšina odrôd vydrží v nádobe pri výdatnej zálievke niekoľko rokov. Tiež sa dajú vysadiť do voľnej pôdy, kamkoľvek sa vám bude páčiť.

 

V posledných rokoch prevláda výsadba tují v živých plotoch. Je to kvôli tomu, že tieto stromy zostávajú zelené počas celého roka. Navyše odrody určené pre tvorbu živého plotu sú rýchlorastúce tuje.

 

Sadenie tují

Existujú rôzne kultivary tují a množstvo vyšších aj nižších odrôd. Pre výsadbu živých plotov sú najvhodnejšie odrody s hustou korunou. Výška plotu by nemala presahovať tri metre. Na jeden meter sa vysádzajú dve až tri dreviny. Samostatne vysadené stromy môžu byť vyššie a ozdobne strihané. Tvarovanie tuje závisí na fantázii pestovateľa.

 

Kedy sadiť tuje

Pre výsadbu všetkých typov tují je vhodné obdobie medzi marcom a novembrom. Základným kritériom je však nezamrznutá pôda bez snehovej pokrývky. Až na niektoré špeciálne šľachtené odrody bývajú tuje veľmi odolné a mrazuvzdorné. Práve z tohto dôvodu sa môžu sadiť a pestovať počas celého roka.

 

Sadenie tují samostatne

Pred sadením je vhodné upraviť pôdu a vyhĺbiť dostatočne veľkú jamu tak, aby bol celý koreňový bal pod úrovňou zeme. Pôda by mala mať dostatok vlahy. Hnojenie sa síce odporúča, no nie je nevyhnutné. Tuje sadíme približne v päťdesiat centimetrovej vzdialenosti od seba.

 

Sadenie tují do riadku

Viac súkromia na záhrade vyriešite už spomínaným živým plotom. Na jeho výsadbu je ideálne vykopať jamu so šírkou tridsať centimetrov a s dĺžkou podľa potreby. Vzdialenosť medzi rýchlorastúcimi tujami by mala byť približne tridsať centimetrov.

 

Postup vysádzanie je rovnaký ako pri jednotlivých stromoch. Hnojiť stačí dvakrát ročne. Tento ihličnan znáša slnko, polotieň aj tieň. Dôležitejšie než svetlo je pre jeho existenciu vlaha. Nezabúdajte preto tuje zalievať každý deň, najmä v období prvého mesiaca po výsadbe.

 

Ako strihať tuje

Strihanie tují by sa nemalo odkladať až kým vyrastú do určitej výšky. Vhodné je orezávanie minimálne jedenkrát do roka. Vďaka pravidelnému rezu zhustnú a lepšie vetvia. Zastrihávať sa môžu do výšky aj do šírky. Najčastejšie voleným obdobím strihania tují je leto. No ešte vhodnejšie obdobie rezu je medzi jeseňou a jarou, kedy tok miazgy ustáva.

 

Rozmnožovanie tují

Ak ste sa rozhodli vysadiť tuje ako živý plot do záhrady, pravdepodobne budete potrebovať veľké množstvo drevín. Lacným riešením je množenie stromčekov z vetvičiek. Rozmnožovanie tují je pomerne jednoduchá záležitosť. Budete k tomu však potrebovať už jeden vyrastený strom.

 

V prípade množenia tují stačí nastrihať vetvičky veľkosti 10 až 20 centimetrov. Dôležité však je strihať zo zdravých častí. Kúsok z nastrihanej vetvičky nechajte holý, aby ponorená časť nehnila. Do vetvičiek sa zospodu urobia nárezy, aby sa rýchlejšie zakorenili. Takto nachystané vetvičky namočte do rastového stimulátora, ktorý podporuje rast koreňov. Vetvičky sa zasadia do kvetináča naplneného špeciálnym substrátom na rozmnožovanie rastlín. Potom vám už len stačí čakať. Akonáhle rastlinky zakorenia, je potrebné ich vysadiť do väčších kvetináčov. Už nasledujúci rok  môžete tuje vysadiť do záhradky.