Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sadenie čučoriedok: Vypestujte si v záhradke šťavnaté plody

Vaccinium corymbosum alebo čučoriedka kanadská, záhradná, hroznovitá, chocholíkatá veľkoplodá sú rôzne mená, pod ktorými sa nachádzajú vždy rovnaké ovocné dreviny. Z menej známeho ovocia sa postupne vyšľachtili odrody s inou výškou, veľkosťou plodov alebo dobou zrenia. Existuje mnoho dôvodov prečo pestovať tieto šťavnaté plody. V nasledujúcom článku vám preto ponúkame zopár tipov ako sadiť čučoriedky.

 

1. Výber stanoviska pre pestovanie čučoriedok

U týchto rastlín sa spájajú znaky okrasnej rastliny so silným úžitkovým efektom. Samotné pestovanie čučoriedok nie je veľmi náročné, ale príprava na ich výsadbu pomerne náročná je. Na tomto procese totiž  stojí celý úspech pestovania čučoriedok.

 

Najideálnejšou na výsadbu čučoriedok je rašelina, nakoľko spĺňa podmienky kyslej pôdy s vysokým obsahom humusu. Rašelina je však chudobná na živiny. Tie sa musia čučoriedkam umelo dodávať, aby sa tak docielil požadovaný úspech.

 

Čučoriedky potrebujú pre svoj rast miesto s vyššou vlhkosťou vzduchu. Zároveň by však malo byť dostatočne slnečné alebo len s veľmi ľahkým polotieňom. Existuje názor, že počas leta by malo na túto rastlinu svietiť priame slnko aspoň osem hodín denne. Bez dostatku slnečných lúčov čučoriedky zvyčajne plodia menej a ich plody nie sú príliš chutné. Čím výdatnejšie sa však čučoriedky zalievajú, tým viac slnečných lúčov znesú.

 

2. Príprava výsadbového miesta

Príprava pôdy patrí k najdôležitejším zásahom do ďalšieho života čučoriedok. Týmto rastlinám sa darí v priepustných a ľahkých pôdach. V ílovitej pôde sa ich rast spomaľuje alebo dokonca zastavuje. Bežná záhradná pôda čučoriedkam nevyhovuje. Čučoriedky sú pomerne dlhoveké rastliny a v dobrých podmienkach vydržia aj dvadsať rokov.

 

V prípade výsadby jednej alebo dvoch rastlín je možné vykopať len jednu jamu. Pri väčšom množstve vysadzovaných rastlín je lepšie vykopať celý rigol. Šírka jamy by mala byť minimálne osemdesiat centimetrov. Jej hĺbka závisí od kvality pôdy, no zvyčajne stačí štyridsať centimetrov.

 

3. Ako sadiť čučoriedky

Samotná výsadba čučoriedok je po starostlivej príprave už len veľmi ľahkou záležitosťou. Ak je pripravená rašelina suchá a prachovitá, poriadne ju ešte pred výsadbou zalejte vodou. Po tom, ako vyberiete čučoriedky z kvetináča, roztrhnite koreňový bal. Tento úkon pomôže rastline rýchlejšie sa zakoreniť a urýchli tiež nástup do plodnosti.

 

Ak sa všetky prípravné práce urobia poctivo, je úplne jedno, v akom termíne sa čučoriedky vysadia. Výnimkou je len obdobie, kedy je pôda zamrznutá. Aj neskorá jeseň a výsadba do rašelinového záhonu je vhodnejšia, ako sadiť čučoriedky do kvetináča a nechať ich tam prečkať až do jari.

 

Samostatne rastúca rastlina prináša obvykle úrodu. Prítomnosť iných odrôd v blízkosti však znamená vyššiu úrodu, väčšie plody a vyššiu prítomnosť niektorých užitočných látok v plodoch. V prípade malého priestoru zasaďte do jednej jamy dva alebo tri kusy čučoriedok. Je to najlepší spôsob ako sadiť čučoriedky a zaistiť bohatú úrodu.

 

Prečo pestovať čučoriedky?

Toto drobné ovocie je veľkou zásobárňou vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém a pôsobí ako prevencia pri nachladnutí, chrípke a infekčných ochoreniach. Šťavnaté plody čučoriedok tiež tlmia menštruačné problémy, pomáhajú pri liečbe cukrovky, čistia obličky, zlepšujú zrak, čistia organizmus, prispievajú krvnému obehu, hojivo pôsobia na ekzémy, nepustia váhu hore, dodávajú energiu a liečia.