Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sila liečivých stromov, ktoré máte v záhrade

Stromy sú liečivé. Keď sedíme pod stromom, najlepšie pod starým veľkým stromom aj v horúcom dni, listy filtrujú slnečné svetlo. Cez zelené listy nás slnko ožaruje liečivou energiou. Aké je príjemné nechať sa ovievať vetrom, cítiť všetky tie vône, počúvať bzučiaci hmyz a cez listy nad sebou vidieť slnko. Sú to liečivé stromy v liečivej záhrade.

 

Záhrady starých mám mali veľa tieňa, života. Aká to nádhera odtrhnúť si už v máji čerešňu, potom letné jabĺčka a iné plody, na jeseň mandľu, orech či chutné jabĺčko. Smothie z takýchto plodov je živá voda. Poďme objať liečivé stromy. Akékoľvek. Zasaďme do záhrad – obývačiek,  ktoré sú bez tieňa a života, stromy. Zavesme na ne vtáčie búdky a loj na zimu, v lete si na stromy zavesme hojdačky.

 

Liečivé stromy

Liečivé stromy nás obdarúvajú listami, kôrou i kvetmi. Z nich si môžeme pripraviť liečivé odvary.

 

Lipa

Listy lipy zaparené vodou sa prikladajú na odreniny i popáleniny. Kvet lipy pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu, posilňuje imunitu, znižuje horúčku. Urýchľuje liečbu priedušiek a uľahčuje vykašliavanie. Zmierňuje bolesti hrdla, pôsobí proti nespavosti, nervozite, migréne. Zmierňuje žalúdočné kŕče, je vhodný i pri liečbe močového mechúra a ochorenia obličiek.

 

Orech

Tinktúry z neho silne čistia krv a to sa prejaví pri liečbe kožných chorôb. Teplé obklady zo sparených listov vyťahujú hnis, hoja rany, opuchy a vredy. Listy sa ľahko zbierajú a používajú sa ako prísada do kúpeľa. Silný dovar odstraňuje nadmerné potenie nôh. Orechové listy posilňujú imunitný systém. Liečia zapálené ďasná a hnisajúce ložiská v ústnej dutine. Orech je výborným liekom na žalúdok. Čistí črevá od parazitov a posilňuje organizmus. Pôsobí proti baktériám a vírusom, proti plynatosti. Pomáha pri omrzlinách.

 

Orechová tinktúra

5g nadrobno nasekaných mandlí a 100g rozdrveného čerstvého zeleného oplodia alebo listov orecha dáme do čistého a suchého pohára a zalejeme ½ litrom liehu. Necháme lúhovať pri izbovej teplote 2-3 týždne, občas pretrasieme. Užívame 1 polievkovú lyžicu nalačno, najlepšie ráno a to pri parazitoch, pri zahlienení čriev, či na zlepšenie trávenia.

 

Gaštan jedlý

Ak vás trápi kazivosť zubov, svalové kŕče, chudokrvnosť z nedostatku železa, gaštan jedlý vám môže pomôcť. Je zdrojom vitamínu C, ale obsahuje aj vitamíny B, E a K. Gaštany dodajú organizmu aj železo, sodík, horčík, fosfor, draslík a vápnik.

 

Breza

Používa sa z nej brezová miazga - tekutina, ktorá prúdi z rezu na kmeni. Ďalej brezová kôra, brezové púčiky aj brezové listy. Brezový cukor, xilitol je prírodná alternatíva bieleho cukru. Bylinkári pred vyháňaním lístkov, zbierajú ich pupene. Vtedy sú ešte lepkavé a obsahujú všetku liečivú moc.  V júni  sa zbierajú listy.

 

Upokojujúce účinky majú aj drevené hračky, či kuchynské nádobíčko. Vymeňme plastové misky v kuchyni za plechové.  Skúsme niekedy použiť na obed drevené taniere a lyžice. Uvarme jednoduché jedlo, ktoré každého poteší a vychutnajme si ho tak ako naši predkovia, drevenou lyžicou z dreveného taniera. Napríklad so šošovicovým prívarkom by to šlo. Liečivé stromy sú takmer všade okolo nás. Chráňme ich.

 

Prečítajte si ďalšie overené rady na našom blogu