Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Skleník: Ako si ho postaviť a na čo nezabudnúť?

Skleník je konštrukciou, vďaka ktorej môžeme urýchliť proces rastu rastlín či dokonca pestovať tie, ktoré pre svoj rast vyžadujú vyššie teploty. Na stavbu skleníku si môžeme najať špecializovanú firmu, alebo si ho môžeme vyrobiť aj sami, čo záleží od našich možností a zručností. V tomto článku si predstavíme hlavné konštrukčné charakteristiky, materiály či spôsoby výstavby skleníka tak, aby sme vám ich čo najlepšie priblížili. 

 

Skleník: Konštrukcia 

Konštrukciu skleníka ponímame od murovky až po výplň. Skleníkom na rôzne účely môže vyhovovať aj rôzny materiál, na čo musíme myslieť už pri plánovaní skleníka. Účinnosť a efektivita skleníka sa však neodvíja len od materiálov, ale aj od jeho umiestnenia. Skleník neumiestňujeme v okolí stromov, vysokých budov vrhajúcich tieň a podobne. 

 

Výplne a hlavná konštrukcia 

 

Kvalitne skonštruovaná hlavná konštrukcia je dôležitá nie len z estetického, ale aj funkčného hľadiska. Vo všeobecnosti máme na výber z dvoch najčastejšie používaných materiálov, a to z oceľových či hliníkových profilov. Rozdiel je ne len v cene, ale aj vo veľmi podstatnom faktore, a to odolnosti voči korózií. 

 

Výhoda vyhotovenia skleníkov z oceľových profilov je hlavne tá, že tieto profily môžeme zvárať aj doma. Nevýhodou je naopak fakt, že pomerne rýchlo podliehajú korózií. Čiastočným riešením môže byť protikorózny náter, ktorý nanášame aspoň v dvoch vrstvách. Pri výbere protikorózneho náteru dbáme aj na jeho zloženie a vyvarujeme sa najmä tým, ktoré obsahujú olovo. Nátery obsahujúce olovo sú nebezpečné, nakoľko sú aplikované na konštrukciu skleníka, ktorého účelom je pestovanie plodín určených na následnú konzumáciu. 

 

Hliníkové profily sú menej dostupnejšou alternatívou, avšak životnosť skleníka vyhotoveného z hliníkových profilov je omnoho dlhšia bez obáv o napadnutie koróziou. Hlavnou problematikou hliníkových profilov, a aj dôvod vyššej ceny, je fakt, že na zváranie hliníka musíme disponovať špeciálnou zváračkou. Práve preto sa hliníkové profily určené na skleník predávajú v setoch, a teda nie je možné danú konštrukciu prispôsobiť podľa vlastných preferencií. Na druhú stranu sa však nemusíme obávať nepresností konštrukcie. 

 

Základy a podmurovka 

 

Základy sú dôležitou súčasťou stavby skleníka. Na rozdiel od stavieb rodinného domu, pri výstavbe skleníka nemusia byť dané základy tak  široké - zvyčajne postačuje 8 až 15 centimetrov betónu. Betón je skvelou voľbou základov, nakoľko je možné si ho vyrobiť svojpomocne doma, prípadne dať doviesť. Hĺbka by mala byť aspoň 50 centimetrov, je však otázne ako sa budú základy správať počas zimy, nakoľko pri zamŕzaní pôdy sa zvyknú zdvihnúť. Pred samotným projektovaním skleníka by sme mali taktiež vziať do úvahy aj fakt, že jeho výstavbu neodporúčame na blatistých, nerovných a nestabilných plochách, čo sa týka najmä horských oblastí.  

 

Výplň zo skla 

 

Ako výplň zo skla sa najčastejšie používa tabuľové sklo, ktoré disponuje hrúbkou približne 4 milimetre. Ak nemáte skúsenosť s rezaním tabuľového skla, ktoré režeme diamantovým rezačom, odporúčame využiť služby skúseného sklenára. Rovnako neodporúčame zakúpenie lineárne skla, pokiaľ nemáme s nimi priamu skúsenosť. Lineárne sklá rozptyľujú svetlo tak, že v skleníku nie je žiadne tienisté miesto, a preto je ich cena rapídne vyššia. 

 

Pred osadením sklenených výplní taktiež odporúčame dopredu myslieť na odolnosť skla voči nárazu ľadovca a inými poveternostnými podmienkami. Z tohto dôvodu odporúčame osadiť sklo do pružných podložiek v ráme.